EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

7 Şubat 2012 Salı

AYDİLGE ''KONUK YAZAR'' OLDU!''Sorma, ne haldeyim...''
Evet aşık insana sorulmaz ne haldesin diye, çünkü istese de anlatamaz, anlatsa da kimse anlayamaz... Ama işin içine müzik girdi mi, insanın kalbine dokunuverir notalar ve dile gelmeyen duygular, göğüs kafesinden boşalırlar. İnsanın içini titreten şarkıların yazarı Sezen Aksu'nun Sorma'sı da buna örnektir. 
Benim için de anlamı bambaşka bir yerdedir. İlk albümümden beri kendi söz ve bestelerimi yapan bir müzisyen olarak, aklımda aslında cover yapmak gibi bir fikir hiç yoktu. Ama “Sorma”, arkadaşlar arasında elime gitarı alıp söylemeyi çok sevdiğim bir parçaydı. Bir gün Cem Sarıoğlu ile beraber iki gitar çalmaya ve hafiften aranje yapmaya başladık. Tüylerimiz diken diken oldu. Aslında şarkının "Sorma ne haldeyim" kısmı nakarattır. Ama ben "ah bu yangın beni öldürüyor" kısmını nakarat olarak düzenlemeye karar verdim. Şarkının en vurucu  kısmı bence orası. Ortaya çıkan sonuçtan çok heyecanlandık. Daha sonra Sezen Aksu'ya nasıl ulaşacağımı düşünmeye başladım. Menajerine ulaşıp parçayı yeniden yorumlamak istediğimi söyledim. Kendisi bana çok büyük bir jest yaparak, menajeri aracılığıyla yaptığım işleri beğendiğini, takdir ettiğini ve şarkıyı yorumlayabileceğimi iletti. İşte o zaman daha net anladım onun büyüklüğünü... "Genç yeteneklere destek olan büyük sanatçı imajı" yalan değildi. Düpedüz gerçekti ve bu olay şimdi de benim başıma geliyordu. Kendisi yaptığım aranjeyi dinleyip kontrol etmeye bile gerek duymadan, tamamen yapacağım işi bana bırakarak, şarkıyı verdi. Yine buradan ona çok teşekkür etmek istiyorum.

Şarkıyı almıştım almasına da “Sorma”, üstad Zeki Müren'in de yorumladığı bir parça olduğu için, insan ister istemez üzerinde büyük bir sorumluluk hissediyor. Bir yanda Sezen Aksu, bir yanda Zeki Müren... İki dev isim... Yeni neslin temsilcisi olarak, onların yüzünü kara çıkartmamalıydım. Umarım başarılı olmuşumdur:)


Şarkının düzenlemesi Atakan Ilgazdağ ve Alen Konakoğlu imzası taşıyor. Mastering ise Capitol Records'un Grammy ödüllü Türk ses mühendisi Evren Göknar'a ait. Şarkı'nın ilk aşamasından sonuna kadar yapım şirketim Dokuz Sekiz Müzik ve Ahmet Çelenk, hep yanımda oldular. Ahmet Bey şarkının hep sade kalmasını ve sesimin ön plana çıkmasını istedi ki zaten biz de onunla aynı fikirdeydik. Duygunun dinleyiciye geçmesi için aldığım nefesleri bile temizletmedi, her şeyin doğal kalmasını istedi. Onun bu doğallık sevgisi, bence her müzisyende olmalı. Samimiyet benim için çok önemli.

Sorma'nın video klibi, Gökhan Palas (Profabrika) tarafından çekildi. Klipte aslında yaşamı çoktan son bulmuş ama aşkı son bulmamış bir hayalet kadının hikayesi anlatılıyor. O, bir türlü yaşadığı evi ve aşkı bırakamadığı için, zaman her şeyi çürütüp atsa da, kadın oradan ayrılamıyor. Ev çürüyor ama aşk çürümüyor.


Hep şuna inanmışımdım: Öldüreceklerse güzel öldürmeli insanlar aşkı. Nazikçe, acıtmadan. Beceriksizce yok saymadan, incitmekten zevk almadan... Nefret ettirmek en kolayı, kolaya kaçmadan,nazikçe çıkmalı insan, bir başkasının ruhundan... Sorma'yı stüdyoda okurken hep bu düşünce dönüyordu aklımda ve içinde kor kor ateşler yansa da, acısını kendi içinde yaşayan gururlu bir kadın... 

Aydilge/Hayat Müzik/2012
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe