EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

15 Ocak 2012 Pazar

UNIVERSAL MÜZİK'TEN BASIN AÇIKLAMASI GELDİ!

Universal Müzik, Türk Hava Yolları ile aralarında yaşanan ''planet'' krizi üzerine bir basın duyurusu yayınlamayı tercih etti. Söz konusu basın açıklamasını aşağıda bilgilerinize sunuyor , THY'den gelecek olası bir açıklamaya da sayfalarımız yer vereceğimizi ekliyoruz.

TÜRK Hava Yolları AŞ’ye ait uçaklarda bulunan “planet” adı verilen eğlence sistemi aracılığı ile, haklarının Türkiye temsilcisi olduğumuz Universal Music Group’a ait müzik eserleri, THY müşterileri tarafından “Audio and Video On Demand (AVOD) yöntemi ile seçilerek dinlenebilmekte, müzik eserlerinden şarkı listeleri (playlist) oluşturulabilmektedir. THY tarafından eserlere ilişkin olarak lisans bedelleri ödenmeden yapılan bu kullanım yasaya aykırıdır. Konu hakkında tarafımızca iki kez noter kanalıyla ihtarname gönderilmesine rağmen maalesef hukuka aykırı bu eylemlere son verilmesi yönünde herhangi bir sonuç alınamamıştır. THY yaptığı savunmada; “THY uçaklarında yer alan tüm eserlere ilişkin MESAM, MSG, MÜ-YAP ve MÜYORBİR Meslek Birlikleri ile sözleşme imzalandığını ve telif bedellerini ödediğini” ifade etmektedir.
Ancak önemle belirtmek isteriz ki; Universal Music Group repertuarında bulunan müzik eserlerinin bu tarz lisanslamalarını Universal Music kendisi yapmaktadır ve bu çerçevede meslek birliklerinin Universal Music Group’a ait herhangi bir müzik eserini bu tarz bir uygulama ve dijital olarak herhangi bir şekilde kullandırma yetkileri bulunmamaktadır. Bu açıdan THY tarafından yapılan savunmanın herhangi bir hukuki geçerliliği bulunmamaktadır. Bunun yanında bir an için Meslek Birliklerinden böyle bir yetkinin alınabileceği düşünüldüğünde dahi, THY ile Meslek Birlikleri arasında imzalanmış olan sözleşme de, Universal Music Group’a ait eserleri tek tek, şarkı veya albüm olarak seçerek dinlemesine ve bu eserlerden şarkı listeleri oluşturmasına imkan vermemektedir. 
THY’nin kullanımı bu çerçevede değerlendirildiğinde de hukuka aykırıdır. Konuyla ilgili Meslek Birliği MESAM tarafından da açıklama yapılmış ise de; MESAM’ın izin verme yetkisine sahip olduğunu belirttiği haklar basit telif haklarıyla sınırlıdır. Universal Music Group’a ait müzik eserlerine ilişkin komşu haklarla ilgili olarak MESAM’ın herhangi bir izin verme yetkisi bulunmamaktadır. 
Bu yetki sadece Universal Music Group’un haklarının Türkiye temsilcisi olan tarafımıza aittir. Açıklandığı üzere; Universal Music Group’a ait müzik eserlerinin “Audio and Video On Demand (AVOD) yöntemi ile seçilerek dinlenebilmesi ve müzik eserlerinden şarkı listesi (playlist) oluşturulması yöntemi ile dinlenilmesine ilişkin olarak izin verilmesi hususunda sadece tarafımız yetkili olduğundan, THY’nin tarafımızdan izin almaksızın yapmış olduğu kullanım hukuka aykırıdır. Universal Music Group’a ait eserlerin bu şekilde hukuka aykırı olarak kullanımlarına karşı tarafımızca gerekli hukuki yollara başvurulacaktır. 

Universal Music Group Hakları Türkiye Temsilcisi
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe