EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

28 Ocak 2012 Cumartesi

AVEA MÜZİK BLOGLARI FİKİR TAKIMI BULUŞMALARI DEVAM EDİYOR!


Avea Müzik Blogları Fikir Takımı 26 Ocak 2012 'de 4. kez toplandı. Tolga Akyıldız'ın moderatörlüğünde ''Sihirli Değnek: Müzik Prodüktörü' nün konuşulduğu toplantıda Yüksek Sadakat prdüktörü, şarkı yazarı ve bas gitarsit  Kutlu Özmakinacı, Gripin, Manga, Emre Aydın gibi önemli isimlerin prodüktörü Haluk Kuruosman ve SAE İnstitute prodüksiyon bölümü akademisyeni 'ni Doruk Öztürkcan konuk oldu. Söz konusu akşam albüm projelerinde  prodüktörün öneminden , alanında uzman prodüktör sayısının sayıca az olmasına kadar çok sayıda konu başlığı uzun uzun tartışıldı.

26 Ocak akşamı konuklara yöneltilen sorulardan birisi de ''Türkiye'de üretilen ve dinleyici ile buluşan prodüksiyonlarda yurt dışında hazırlanan albümlerdeki  soundu neden bulamıyoruz. ?'' şeklindeydi.
Soruya cevaben Kutlu Özmakinacı '' Evet teknolojik yeterlilik önemli, bu anlamda yetersiz kaldığımız noktalar var ancak asıl sebep bilgi yetersizliğidir. Hem imkanlarımız belli hem de bilgi yetersizliği ( teknolojiyi kullanacak bilgi) olduğu için istediğimiz sound ortaya çıkmıyor. İstediğimiz resmi görmek için çeşitli etkenlerin bir araya gelmesi gerekiyor. Bu etkenlerin hepsi bir araya gelmeyince , o resim ortaya çıkmıyor. Bunun bilincinde olmalıyız ve müzik yapan insanları bunları göze alarak değerlendirmeliyiz. şeklinde konuşurken, Haluk Kuruosman '' Bence temel etken şarkıdır. Yani şarkı iyiyse,duygusu varsa sound 2. planda kalır. Geçen gün Şebnem Ferah'ın Kadın albümünü dinledim. Bu en güzel örnektedir.O dönemin imkanlarıyla, sounduyla kaydedildiği halde bugün hala keyifle dinleyebiliyoruz. dedi. Doruk Öztürkcan ise ''Bizim gibi ülkelerde prodüksiyonda kulağı yakan sesler ön plandadır. Vokal çok öndedir. Bu anlamda kültel zevk ve kültür farkı da mevcut. Durum böyle olunca kıyas yapıldığında aynı soundu bulamayız.'' şeklinde konuştu.

Bunun gibi çok sayıda konunun konuşulup , tartışıldığı Avea Müzik Blogları Fikir Takımı buluşmaları önümüzdeki aylarda da devam edecek ve Fikir Takımı üyelerinden Hayat Müzik olarak gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.

Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe