EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

28 Aralık 2011 Çarşamba

ONUR METE, HAYAT MÜZİK'TE AHMET ERTEN'İN KONUĞU OLDU!

10 yıllık aradan sonra yayımladığı ''Ben Onur Mete'' albümüyle, dinleyicisiyle buluşan Onur Mete, Hayat Müzik Platformu'nda Ahmet Erten'in sorularını yanıtladı.
 
''Doğru Zaman Beklemeyi Tercih Ettim'' 
Çok klasik bir soru ile başlayacağız belki ama hakikaten neredeydiniz? 10 yıllık bir aranın ardından üçüncü albümünüz dinleyici ile buluşuyor. Sahne çalışmalarınız hep devam etti ama yeni şarkılar için neden böyle uzun bir ara verildi?  

Üreten bir müzisyen olarak, en önemli sebebim şarkılarımı kitlelerle paylaşacağım ortamı ve şartları çok uygun bulmamamdı. Yapım firmalarının albüm yapmakla ilgili bakış ve duruşları, tanıtım aşamasında karşılaşabileceğim sıkıntılar, sektörde birçok proje ya da sanatçının ortaya koyulan işle değil çoğunlukla popülerliklerine ve haber niteliği taşıyıp taşımadıklarına göre değerlendirilmesi biraz geride durmayı ve doğru zamanı beklemeyi tercih etmeme neden oldu. Böyle bir ortamda iş yapmak yerine sahnede olmayı ve bestelerimi yorumlarına güvendiğim sanatçı dostlarımla paylaşmayı tercih ettim.  Ta ki prodüktörüm Zuhal Karadeniz’le karşılaşana kadar… Önce beni inandırıp sonra büyük ve müthiş bir ekip kurarak Ben ‘Onur Mete’nin  hayata geçmesini sağladı. İletişim danışmanlarım sevgili Zeynep Altınçekiç ve Yeşim Karabacak birlikte çalışmaya başladığımız ilk günden itibaren bu projenin yürüyüşünü müthiş yönetiyorlar. Projemizin menajerliğini Melih Dağaş yapıyor. Menajerlik şirketimiz TeamMate Organizasyon& Menajerlik ve Melih Dağaş bugüne kadar yaptıkları birçok önemli projeyle isimlerinden söz ettiriyorlar.

Cd’yi elinize aldığınızda hissettiğiniz duygu neydi?

Beraber yürüdüğümüz, projede emeği geçen herkese minnet duyduğum o anı hatırlıyorum. On yıl aradan sonra müthiş keyifli coşkulu ve unutulmaz bir andı benim için…

 
Albümün adı ‘’Ben Onur Mete’’ Bir hikayesi var mıdır bu ismin?

Albümün adını prodüktörümüz Zuhal Karadeniz koydu. Bu kadar uzun bir aradan sonra söz ve müziklerin tamamının bana ait olduğu bir albümü çok güzel özetleyen bir  nokta atışı oldu…


Yeni prodüksiyonda kimlerle çalıştınız? Şarkılar ve çalışılan müzisyenlerle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Rec Müzik prodüksiyonda yapımını gerçekleştirdiğimiz albümümüz dokuz şarkı ve iki versiyon olmak üzere onbir parça var. Beş şarkının aranjesinde Alpay Göltekin, iki şarkıda Erhan Bayrak, iki şarkıda Barış Özesener, bir şarkıda Taner Çalık bir şarkıdaysa Ercüment Vural imzası var. Kayıt aldığımız stüdyolar REC Müzik, BY RAK Studios, Stüdyo MARŞANDİZ ve Stüdyo BABAJİM. Çok titiz çalıştık. Keyifli ve zevkliydi tüm ekibe tekrar tekrar teşekkür ediyorum iyi ki varlar…

Bu süre içinde söz yazarı ve besteci olarak pek çok albümde Onur Mete imzasını gördük. Hangi sanatçılardan şarkılarınızı dinledik, okurlarımızla paylaşabilir misiniz?

Nilüfer Kaderin Oyunu, Işın KARACA Bırakma, Hande YENER Yanmışız, Muazzez ERSOY Yalancı Gül, Barbaros BÜYÜKAKKAN Olmadı Böyle, Semih SAYGINER Silinmeyen Aşk… 

''Telif Hakları Anlamında Dünyanın Çok Gerisindeyiz''
Türkiye’de söz yazarı ve bestecilerin teliflerle ilgili ciddi sıkıntıları var. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu? Sizin bununla ilgili görüş ve varsa önerilerinizi öğrenebilir miyim?

Telif sisteminin tam anlamıyla oturması gözlemlediğim kadarıyla biraz zaman alacak. Gerek sanatçıların gerekse meslek birliklerinin çözüm ortaklığına gitmeleri, sadece birilerini suçlayıp bekleyerek bir çözüme varılması söz konusu olmadığı için birlikte yürüyebilmeleri gerekiyor. Uygulamada ve kontrollerde çıkar gözetilmemesi adil davranılması ve cezai şartların daha caydırıcı kılınması çözümü hızlandıracaktır. Sevilmiş bir şarkının telifleri üretenine çok büyük kazançlar sağlayabilecekken maalesef Türkiye olarak bu konuda dünyanın çok gerisindeyiz. Oysa bu kocaman bir pasta, en başta üretenler haklarının tamamını alabilmeli ama gördüğüm kadarıyla henüz durum tam olarak böyle değil…

Albümün ilk klibi, lokomotif şarkı ‘’Haberim Yok’’a geldi. İkinci klip için şimdiden düşündüğünüz bir şarkı var mı?

Açıkçası ikinci video klip şarkımızın hangisi olacağı konusunda karar vermek gerçekten zor. Haberim Yok, Onur ERCOŞKUN’ un müthiş yeteneği ve ustalığıyla tüm ekibi çok etkileyen bir klip oldu. Sanırım akışına bırakmak ve aldığımız geri dönüşlere göre biraz daha sonra karar vermemiz en doğrusu olacak.

''Hayatımda, Müzik Dışında Her Şey Değişebilir...''

İlk albümünüzü çıkardığınız gün ile 2011’deki günümüzü kıyaslamanızı istesek. Neler söyleyebilirsiniz?  

Bence o günden bugüne aynı kalan şeyleri söylesek sanki daha iyi çünkü değişenler sığmayacaktır buraya, yer sıkıntısı yaşarız!:)) Hala müzik insanların hayatında ruhunda çok önemli bir yere sahip, hala tahtında oturuyor. Ve ben hala müziğe tutkun müziğe aşık bir adam olarak hayatım boyunca bu yolda yürüyeceğimi biliyorum bunun dışında her şey değişebilir, tüm dünya sürekli ve hızla değişiyor…

Bir söz yazarı- besteci olarak nelerden ilham alıyorsunuz? Sanatınızı neler besliyor?

Yaşıyor olmaktan. En büyük ilham kaynağım yaşadığım her anın ve her şeyin bana kattıkları. Çoğunlukla hayal gücüm işi kendiliğinden hallediyor. Çevremde gördüğüm bazı yaşanmış hikayelerden etkilenip şarkı yapmışlığım da var. Üretmek, beste yapmak, söz yazmak müthiş zevkli bir matematik, her şey sonsuz ve özgürsünüz yapmanız gereken sadece su olup akmak,  bu başlı başına bir ilham kaynağı. Bunu yaşıyor olduğum için kendimi şanslı sayıyorum.

Son olarak Hayat Müzik Platformu okurlarına ve dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

Müziksiz hayat, hayat olmaz. Müziksiz kalmasınlar.Hepsine yeni albümle beraber sevgilerimi gönderiyorum..

Röportaj: Ahmet ERTEN/Hayat Müzik/2011

Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe