EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

1 Aralık 2011 Perşembe

HAFTANIN KONUK YAZARI : ''ÖYKÜ GÜRMAN''MÜZİK , YOLLAR VE ÖZGÜRLÜK!

Sürpriz tüm yollar, sustuklarımız da, yazmaya başlayıp sildiklerimiz de, özgürlüklerimiz de... Ve belki de hayatta en büyük sürpriz ve  özgürlük "müzik" çünkü müzik yapmak veya müzik dinlemek, bir şekilde aklınla ve kalbinle müziğin rüzgarında yaşayınca  benim ezberlerimi bozup, beni daha rahat bir nefes almaya davet etmiştir hep. Özgürleştirmiştir.

Bu da insanin kendisini daha iyi ifade etmesine, yaratıcılığının artmasına, karşılıklı iletişimlerimizde, okuldayken kalmaya mecbur olduğumuz  ek etüt saatleri gibi bizlere katkı sağlıyor, dinlersin dinlemezsin, alırsın almazsın, sıkılırsın, kaçarsın sana kalmış, öyle veya böyle o etüt saatinde öğretmeninin ağzından çıkanlar senin kulağına mecburen çalınmıştır, bir melodi gibi algılarsanız eğer, çalınanları dinlersiniz, bir zaman sonra hatırlarsınız, duygulanırsanız ve hiç unutmazsınız aslında.

İşte bu yüzden müzik iletişim kurmak için en  "tutkulu" ve en "sürprizi bol" bir dil değil midir bizlerin arasında?

Aynı zamanda bir akarsu havzası gibidir akarsunun tüm kollarıyla beraber toplandığı, bol bol su taşır,akar,birikir,dökülür...
Hiç vazgeçmez akmaktan sular,kulağa çalınan melodiler,besteler,sözler gibi..

Ne demiş yazar Tolstoy; "Müzik, iki insan arasındaki en kısa yoldur". İşte bu yol o akarsuların etrafından da geçer, kısa da olsa uzun da olsa illa ki gitmek istenilen yere ulaştırır, kazanan, kaybeden hayatın  anlamını keşfeden, farkında olan, giden, kalan, bekleyen, üzülen, gülen, paylaşan belki de ruhsuzlaşan tüm yolculara, tüm yüreklere bir "kaynak", bir "yaşam sevinci" değil midir bu yol ?


Müzik sürprizlerle dolu bir dünya, duyguların açığa çıkmış hali, bir dil,konuşma sanatı, nefes almak, estetik, mutluluk, kendine tuttuğun bir ayna, kendini ifade ediş biçimi ve bu biçimdeki özgürlük! .... Ne demiş şair dizelerinde "tek başına özgürlük ne işe yarayacak ki ? Mutlaka paylaşılmalı, suç ortağı bir sevgiliyle ", (Atilla İlhan) İşte o sevgili "müziktir" buradan bakınca benim için, suç ortaklığı yerine paylaşmaya değer en yüce sevgili....

Hep "nefes almanız" ama gerçekten "rahat","huzurlu" bir nefes almanız, alanlarınıza kıymetli bir bicimde eklenmeniz, gidilecek yerin de, yollarınızın da daima müzik ile birlikte olması dileğiyle....
Müzik ve aşk ayrılmaz eş! Çocukları da özgür hissettikleri yollar....

Dünya'nın aşkı ve sesi sizleri korusun!

Öykü Gürman/ Hayat Müzik/2011
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Adsız20:56

  Bir insan sesiyle yorumuyla şarkılarıyla kalbiyle güzelliğiyle bu kadar mı bütünleşir.. Hayatın gerçek öyküsüsün yüreğine sağlık :)

  YanıtlaSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe