EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

15 Kasım 2011 Salı

HAFTANIN KONUK YAZARI : ''NEYSE''


 
İçinde yaşadığımız sözüm ona modern hayat bizi hep bir şeylere yetişmek zorunda bırakıyor sanki. Unutmaya, üzerinden geçmeye ittiriyor gibi bir hali var. Yüzleşmeye, dokunmaya, çözmeye, anlamaya pek de vakit yok gibi.

Malum karşılaştığımız, dokunduğumuz şeyler de her zaman arzu ettiğimiz gibi olmuyor. Kendi durumumuza ya da başkalarının durumuna dertleniyorsunuz, kızıyorsunuz. Daha güzelini becermeye bazen gücünüz, mecaliniz yetiyor; bazen de yetmiyor.Yetersizliğin verdiği hüznü aşmanın en pratik yolu unutmaya çalışmak. Bu yollardan yalnızca biri. Pratik olmasının, hayatı işler kılmasının haricinde olumlu pek de bir yönü yok. Aksine, gerçeği körelten bir tarafı var.

Diğer yandan da eski dostlar, bağlılıklar insana mazisini, kim olduğunu hatırlatır. Zamana direnen, insanı kendi olmaya, kim olduğunu unutmamaya çağıran bir tarafı vardır eskilerin.

Üç dosttan oluşan Neyse'nin şarkıları da işte böyle bir tarihçenin, birlikteliğin içinde oluşmuş şarkılar her şeyden evvel. Bu ilk albümümüzdeki organiklik ve samimiyet arayışını, şarkılarda hissedilen hüzün ve agresifliği dönüp baktığımız zaman en makul bu şekilde anlamlandırabiliyoruz.

Kendi içinde bir amaç olarak müzik yapmanın dışında müzikle başlıca derdimiz belki de bu bahsi geçen ssamimiyet, organiklik ve sadelik arayışı. Bu arayış insanoğlunun bitmeyen "aslında kimim-neyim" sorularına aradığı cevabın Neyse'deki tezahürüne eşlik eder nitelikte.

Bir kere grup, ister istemez İstanbul'un keşmekeşiyle büyümüş, müzikal hayatlarıysa büyük ölçüde Beyoğlu'nda Batılı rock gruplarının müzikleriyle içiçe geçmiş bir davulcu, bir gitarist, bir bas-vokalden oluşuyor. Hal böyle olunca enstrümantal altyapı olarak batı rock müziğinin etkisi kadar, benliğimize kazınmış, ruhumuzu şekillendirmiş yerel ya da başka deyişle Doğu'ya ait ezgiler de barındırıyor Neyse.

İstanbul gibi Neyse'nin de hiçbirinin önceliği olmaksızın bir yakası Batı'daysa diğer yakası da Doğu'da. Istanbul gibi kalabalığa ait; zaman zaman tepkili, kızgın; zaman zaman kederli, üzgün ama umudunu kaybetmeyen bir duygu Neyse'nin müziğinin bizlere hissettirdiği.

İstanbul'da yaşayınca malum dinlediğimiz müziğin çoğunu da yollarda dinlemiş olduk. Tam da yukarıda bahsi geçen olumsuz durumlar içindeyken güzel, samimi müzik kalbinize dokunur, sizi o yolculuktan başka bir aleme götürür ya... Müzik konuşur sizle, yalnız olmadığınızı hissedersiniz bir anlamda. Ama samimi dediğimiz müzik de sizi dinlemek ister aslında. Gözünüze sokmadan anlatır. Size sakince bir mesafe tanır ki hayal edebilesiniz, o aleme dalabilesiniz, onunla konuşabilesiniz. İşte müzik sözle bu kadar anlatılabiliyor. Anlatabildiğimiz ve anlayabildiğimiz kadarıyla biz albümümüzde sevdiğimiz müziklerin bu niteliklerini korumaya çalıştık. Biz albümü dinlerken dalıyoruz. Dalgınlıklarımızda, hayallerimizde birleşiyoruz. Dinleyenlerin de bize katılmasını diliyoruz.

Hayatınızdan güzel müzik hiç eksik olmasın!
 
Neyse/Hayat Müzik/2011
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe