EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

28 Temmuz 2011 Perşembe

POWERTÜRK GÜNDEMİ DEVAM EDİYOR!


Ünlü müzik yazarları Naim Dilmener ve Yavuz Hakan Tok da Powertürk'ün , Kral Tv ile yapılan exclusive anlaşmalar karşısında izlediği politika karşısında Hayat Müzik'e özel açıklamalar yaptı.

Naim Dilmener : Bizdeki klip/video sirkülasyonu hep problemli oldu. Problemli başladı, öyle de sürdü. Para destelemek dışında bir şey düşünmeyen Uzanların Kral’ında olduğunda (“Herifler tüccar, müziği mi düşünecek…” gibi) iyi kötü mazeretler bulabiliyorduk; kendimiz için de, başkaları için de. Ama Doğuş’a geçtiğinde de aynen sürdü bu durum. Ve bu sefer mazeretimiz de yok. Yapılan şey AYIP ötesi.

Ama PowerTürk’ün yaptığı daha da tuhaf ve ayıp. O klip/video için para almıyor ama yayınlamak için de bin tane sebep sıralayabiliyor. Kıstasları/prensipleri elbette vardır ama bu kadar daralmış bir piyasada, bu kıstasların/prensiplerin bir parça gevşetilmesi gerekirdi. Çünkü müzik piyasası öldü ya da ölmek üzere; onlar da taşın altına ellerini koymak durumundaydı.

Ama öyle yapmak yerine, klip/videonun ilk gösterim hakkını onlara değil de Kral’a verenleri cezalandırmayı tercih ettiler. Sadece son yapılanı değil, o şarkıcının bütün geçmişini yayınlamayacaklarını ilan ettiler. Bu yapılan, en en en hafif deyimle nemrutluktur ve çok ayıptır. Bu topraklar yasaktan/sansürden yana çok çekti; gönül isterdi ki, her zaman iyilikten ve güzellikten yana olmuş Hakko ailesi, bu yasakçı zihniyetin izini hiç sürmesin, bu tür şeylere tevessül etmesin! Ettiler ama.


Yavuz Hakan Tok : Her ne kadar mesele şimdi patlak verdiyse de, aslında bu çok uzun süredir her iki önemli müzik kanalında da süregiden bir problem. Bir yayın kuruluşunun kendi ilkeleri ve standartları doğrultusunda yayın yapma hakkı elbette sonuna kadar savunulabilir ama bir takım kerameti kendinden menkul gerekçelerle kliplerin geri çevrilmesi kabul edilemez. Bir dönem saat başı Serdar Ortaç klibi yayımlayan Power Turk'ün Nilüfer'in klibini yayımlamaması, gerekçesi ne olursa olsun haklı görülemez. Son olay sadece bunun bir uzantısıdır. Yasaklar ve keyfi uygulamalar yıllardır müzik sektörüne ve müzisyenlere verebileceği kadar hasar vermiş durumdadır. Her iki müzik kanalımızın da üzerlerinden bu gölge kalkmadan müziğe hizmet ettiklerine, yön verdiklerine dair iddialarına ancak gülüp geçebiliriz.
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe