EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

15 Mart 2011 Salı

KOZ GRUBU, HAYAT MÜZİK PLATFORMU'NA KONUK OLDU!

İlk albümünüz ‘’Beklemeye Devam’’ ile dinleyiciyle buluştunuz. Sizi lanse eden ilk albüm olduğu için, öncelikle grubu tanımak isteriz. Koz ne zaman oluştu? Ne kadar süredir birlikte müzik yapıyor?

Koz, aslında aynı semtte yaşayan 3 sıkı arkadaştan oluşuyor. Müzikal geçmişimiz eski ancak bu projenin resmi anlamda şekillenmesi 2006 senesine dayanıyor. Bestelerimizi önümüze sermemiz, bende bu var sende ne var diye sormamız 2006 yılıdır. Gökhan Durak vokal, Burak Akçaoğlu gitar ve Gökhan Kalafat üçlüsü ile kuruldu ve böyle devam ediyoruz…

''Bu işe para yatırıyorsunuz, emek veriyorsunuz, vakit harcıyorsunuz ve psikolojinizi bir ip üzerinde dengede tutmaya çalışıyorsunuz''

Akabinde albüm hazırlıkları başladı. Ve ‘’Beklemeye Devam’’la tanıştık. Albümün ilk lokomotif şarkısı Yaşar’la düet yaptığınız ‘’Kör Bıçak’’ olarak seçildi. Bir cover şarkı ile albümü lanse etmek riskli değil mi?

Günümüzde albüm çılgınlığına girişmek zaten bir risk. İnsanlar evlerinde müzik yapabiliyorlar, bu müzikleri geniş kitlelere ulaştırabiliyorlar. Milyonlarca kişi çok rahatlıkla sevdiği(!) sanatçının albümünü sadece bir tık ile elde edebiliyorken albüm yapma fikri gerçekten büyük özveri demek. Bu işe para yatırıyorsunuz, emek veriyorsunuz, vakit harcıyorsunuz ve psikolojinizi bir ip üzerinde dengede tutmaya çalışıyorsunuz. Ortaya da güzel bir ürün koyuyorsunuz. Bizce cover, layıkıyla yapıldığında riskin aksine, grubun kendi müziğini dinleyicilerine anlatmanın daha da basit bir yolu. Grup veya sanatçı, şarkıyı kendi şarkısı haline getirebilmişse, kendi soundunda size sunabilmişse başarılıdır. Bizim aldığımız dönüşler de hep bu yönde ve bu bizi çok mutlu ediyor.

Yaşar’la düet yapmaya nasıl karar verdiniz? Yaşar’ın albüme dahil oluş sürecini merak ediyorum.

Albümde kesinlikle bir cover çalışması olmalı diye düşünmemiştik. Ancak üçümüzün bir arada olduğu bir akşam, Kör Bıçak’ı dinleyip, elimizdeki gitarla eşlik ettiğimizde ve Gökhan’ın da gayet güçlü yorumuna şahit olduğumuzda bu şarkının bize çok yakıştığını fark ettik. Sonra demo sürecini atlattık ve prodüktörümüzle yaptığımız çalışma sonucu albüm haline geldiğinde şarkıyı Yaşar’a dinlettik. Yaşar öncelikle çok beğendi ve duygulandı. Daha sonra düeti ile, klipteki görüntüsü ile ve sizin göremediğiniz daha bir çok katkısı ile bizlere destek verdi. Ona buradan da tekrar teşekkür ediyoruz.

Albümde çok önemli isimlerle çalışmışsınız. Sarp Özdemiroğlu, Çağlar Türkmen ilk aklıma gelenler. Biraz albümün içeriğinden bahsetmenizi istiyorum. “Beklemeye Devam’’ ın mutfağında kimler var?

Eylem Pelit müzikal yönü çok kuvvetli bir kişi. Biz bir şarkımızı gözümüz kapalı ona emanet ettik ve iyi ki de emanet etmişiz diyoruz. Perdesiz bası ve düzenlemesi ile Hüzün Akşamları’na can verdi. Gürkan Çakmak duduk çalarak şarkıya renk verdi. Prodüktörümüz Sarp Özdemiroğlu, albüm sürecinde gerçekten bizi çok iyi anladı ve müziğimizi albüme olduğu gibi yansıtmamızı sağladı. Çağlar Türkmen de kendi alanında mastering işini en iyi yapanlardan biri. Onun da albümün soundunu çok sevmesinin, yaptığı çalışmaya yansıdığını düşünüyoruz.

''Tüm geçiş dönemleri gibi bu dönem de sancılı, ve biz şu an bunun zorluklarını yaşıyoruz.''

Ne yazık ki günümüzde albüm satışları ciddi oranda bir düşüş sergiliyor. Bu da yeni isimlerin albüm yapmasını zorlaştırıyor. Çünkü prodüktörler, yapımcılar riske girmek istemiyor. Diğer yandan da myspace, youtube gibi sosyal paylaşım ağları aracılığıyla seslerini duyurabiliyorlar. Sizler nasıl değerlendiriyorsunuz müzik sektörünün şu anki durumunu?

Gelişen teknolojinin getirileri olduğu kadar götürüleri de var. Evet, albümler eskişi kadar satamıyor ancak çeşitli platformlarda seslerini duyurabiliyorlar. Ya da üniversite konserlerinde veya çeşitli festivallerde sahne alma imkanı elde edebiliyorlar. Bunun bir geçiş dönemi olduğunu düşünüyoruz. Bakın artık kaset neredeyse basılmıyor. Yakında belki aynı şey cd için de geçerli olacak. Tüm geçiş dönemleri gibi bu dönem de sancılı, ve biz şu an bunun zorluklarını yaşıyoruz. Ama aynı oranda iyi şeyler de oluyor. Yasal dijital platformlar gittikçe yayılmakta. Mevzuatlar da yerli yerine oturunca belki de insanlar müziğe eskisinden daha kolay erişebilecekler.

Albümün ilk klibi de bugün yayına girdi bildiğim kadarıyla. Klipten bahseder misiniz?

Evet, ilk klibimiz Yaşar düeti ile renklenen Kör Bıçak’a çekildi. Çekimler , Emir Khalilzadeh yönetmenliğinde yaklaşık 40 kişilik bir kadro ile eski Beykoz deri kundura fabrikasında yapıldı. Klipte bize, 2007 Türkiye güzellerinden Gülşah Şahin eşlik etti. Dondurucu bir soğuk vardı ama çok keyifliydi. Kliple ilgili de çok olumlu dönüşler alıyoruz.

‘’Beklemeye Devam’’ın promosyon dönemi kapsamında yapmayı planladığınız çalışmaları öğrenebilir miyim?

Basın ve Halkla İlişkilerimiz Elif İzmir Productions tarafından yürütülüyor. Şu anda en yoğun PR dönemindeyiz ve günlerimiz, yaptığımız işi insanlara çeşitli mecralarda ulaştırmakla geçiyor. Radyo programlarına katılıyoruz, dergilerde ve gazetelerde bulunuyoruz ve de ağırlıklı olarak internet ile ilgili çalışmaları yürütüyoruz. İnternet PR çalışmamızın en önemli ayaklarından biri ve bu çalışmayı bir Sosyal Medya Danışmanlık şirketi olan Creaspaces’in danışmanlığında yürütüyoruz. Yakında üniversitelerde söyleşilere katılıp, öğrencilerle de daha yakın olmayı planlıyoruz.

Sahne herhalde tüm grup elemanlarının vazgeçilmezi olsa gerek. Koz grubunun sahne çalışmaları ne durumda? Belirlenmiş bir konser takviminiz varsa buradan paylaşmış olalım.

Mükemmel bir lansman konseri atlattık. Kar yağışına ve soğuğa rağmen Jolly Joker Balans hınca hınç doluydu ve bu sahneye de yansıdı tabii ki. Sıkı prova yapıyoruz ve sahnede bize iki konuk müzisyen daha eşlik ediyor. Üniversite ve diğer festivaller için görüşmeler tüm hızıyla devam ediyor. Tarihleri en kısa zamanda internet sitemizde ve fan sayfamızda yayınlayacağız.

Bu sene Eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil eden Yüksek Sadakat grubunu ve şarkılarını nasıl buldunuz?

Yüksek Sadakat, müziği ve duruşu ile örnek alınabilecek iyi isimlerden biri. Başarılı olacaklarını tahmin ediyoruz. Eurovision eğer milli davamız gibi algılanmazsa, izlemesi ve dinlemesi keyifli bir organizasyon. Sonucu ne olursa olsun, o sahnede şovunu sergilemek bence gurur vericidir. Yüksek Sadakat’ e de sizin aracılığınız ile başarı dileklerimizi gönderiyoruz.

Bu tip yarışmaların sanatçıların diskografilerine katkı sağladığını düşünüyor musunuz?

Çok ilginçtir ki, yarışmadan bir süre sonra yarışmaya katılan sanatçıların bir duraklama dönemi yaşadıkları bir gerçek. Bunun perde arkasını bilemiyoruz. Ancak başarılı geçen hiçbir organizasyon bir sanatçının diskografisine ya da müzikal yaşamına eksi tesir edeceğini düşünmüyoruz.

Koz’u daha yakından tanımak ve takip etmek isteyenler hangi adreslerden size ulaşabilirler?

Web sitemiz www.kozmuzik.com dan bizlere ulaşabilirler ancak soru sormak isteyenlere ya da birebir iletişime geçmek isteyenlere daha kısa bir yol olarak www.facebook.com/kozmuzik adresini de sunabiliriz . Ayrıca myspace.com/kozmuzik ve twitter.com/kozmuzik ten de bizi takip edebilirler.

Son olarak Hayat Müzik Platformu takipçilerine neler söylemek istersiniz?

Gerçekten müzik adına başarılı güncellemelerin olduğu bir site Hayat Müzik. Öncelikle bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz ve takipçilere selamlarımızı gönderiyoruz. Konserlerde görüşmek üzere..

Röportaj:Ahmet ERTEN/Hayat Müzik/2011
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe