EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

22 Temmuz 2011 Cuma

BENDENİZ, YEPYENİ ALBÜMÜNÜN İLK RÖPORTAJINI AHMET ERTEN'E VERDİ!


1993 yılında ‘’Ya Sen Ya Hiç’’ diyerek hayatımıza giren ve o günden bugüne hayatımıza fon müziği olan onlarca şarkıya imza atan Bendeniz, şimdilerde, kalplere ve hafızalara kazınan şarkılarını yeniden söylüyor. ‘’Benden İzler’’ diyerek nasıl izler bıraktığını da herkese gösteriyor…

-Kariyerinizin 11. Albümü ‘’Benden İzler 16 Hits Remix’’ ile dinleyiciyle bir kez daha buluştunuz.Bu albüm diğer Bendeniz albümlerinden biraz farklı. Bu kez sizden yeni şarkılarınızı değil, eski şarkılarınızı yeni versiyonlarıyla dinliyoruz. Bu konsept albüm fikri nasıl ortaya çıktı?

Bana hep eski abümdeki sarkılarımı özlediklerini söylüyorlardı ama ben de onlara hep yeni şarkılarımla cevap verme taraftarıydım halen de öyleyim..En son çıkardığım albümde çok güzel şarkılar vardı ama dinleyicilerle pek buluşamadı..Bazı problemlerimiz oldu..Yazık oldu şarkılara.. Ben de iki fikri mıx yapıp böyle bir proje ortaya koydum. Hem yeni hem eski şarkılarım var aslında.. Bülent Seyhan da bu konuya sıcak baktı ve şu an kendisiyle beraber çalışıyoruz.

-Albümün mutfak kısmı,ortaya çıkan sonucu (ürünü) birebir etkileyen bir süreç şüphesiz. Albümde hangi müzisyenlerle çalıştın
ız?

Albümde daha cok remix olduğu ıçın genç beyinlerle calışmayı uygun buldum..En başta Murat Uncuoğlu, Günes Ünal, Ayhan Sayıner, Suat Aydo
gan, Barış Büyük, Soner Kıvanç albümdeki isimler.

-Her biri ayrı hit olmuş bu şarkılara yeni versiyonlar hazırlanırken ve yeniden yorumlarken özellikle nelere dikkat ettiniz?

Album remix albüm olduğu icin fazla zorluk çekmedim..Yine aynı şekilde söylemeyi tercih ettim..Neticede fazla yorum katmak remıxe pek uyg
un bir şey değil..Sadece sounda dikkat ettim desek da
ha doğru olur.

-Şarkıları son yorumladığınız haliyle şarkıların orijinal hali arasında nasıl bir fark hissediyorsunuz?

Daha dinamik daha yaza hazır bir albüm..Özlenilen şarkılar var sanırım güzel oldu..Aslında geçen sene çıkaracaktık bu albümü ama kısmet bu zamanaymıs..

-Bu kadar eski Bendeniz hitinden hangi parça ilk klip şarkısı olacak?

İste en zor soru bu: ) Ben halen karar veremedım desem: ) Ama bır fikir birliği yapacağız elbette…‘’Hayatımda hiç plan yapmadım. Planlar bozulduğunda hüsran olur…’’


-93 yılında ‘’abajur kız’’ imajıyla başladığınız kariyerinizde bugün 11 albüme sahip bir isimsiniz..Bir isim yaratmak ve bu ismi korumak, markalaştırmak önemli ve meşakkatli bir süreçtir. Bendeniz bu 18 yılı nasıl kurguladı?

Hayatımda hiç plan yapmadım..Planlar bozulduğunda hüsran olur..O yüzden her seyi zamana bırakmak en doğrusu…Ben şarkılar çıktığı zamanlarda,kendimi hazır hissettığimde, albüm çıkardım…Bır albüm dışında hep doğruyu yaptığıma eminim. Meşakkat konusuna gelince, her iş mesakatlidir..Bizim işimizde ön planda olmakla alakalı bir zorunluluk var ki benim icin en zoru o..Ama onu da aşıyorum..

‘’Önceden uzak durmayı seçerdim,şimdi ise kabullenmeye başladım..’’

Bu zorunluluğu nasıl aşıyorsunuz peki?

Zaman değiştikçe benim de bakış açım değişiyor..Önceden daha uzak durmayı seçerdim şimdi kabullenmeye başladım ki solistlik de benim işim biraz istemeyerek de olsa bunu kabullendim..Sadece besteci olarak kalmak da bana göre değil..Sesimle ilettiğim her şeyin ruhu başka oluyor ..Çoğu güzelliği elimle ittiğimin farkına varmam bunu kabullenmeme neden oldu..

‘’Farklı şarkılar yapıyorum ama onları sunacağım zaman daha gelmedi…’’

-Sadece solist kimliği ile var olan bir isim değilsiniz.Hatta işin bestecilik kısmı çok daha mutlu ediyor bildiğimiz kadarıyla sizi. Bu alana yoğunlaşmak gibi bir düşünceniz var mı?

Hep var ve yeni calışmalar yapıyorum Özellikle onları çıkaracağım zamanı iple cekiyorum..Değisik soundlar deniyorum…Farklı şarkılar yapıyorum ama onları sunacağım zaman daha gelmedi..Yakın olduğunu hissediyorum sadece..Bestecilik bir hediyedir..Onu iyi ellere emanet etmeli..Ben bu konuda bazen sıkıntı çektim sadece..Her şey güzel onun dışında.. Şarkılarımı seviyorum. Şımarayım bırazJ

-Zaman zaman farklı isimlerin albümlerinde imza attığınız şarkılar da oldu. Şarkı verirken belirlediğiniz bir kriter var mı?

Şarkı vereceğim solistlerin isteklerinin benim şarkımla paralel olması lazım ve ne aradıklarını bilmeleri lazım..Ama en önemlisi yürekleri güzel insanlara vermem nasip olsun onlara yarasın isterim..Ama herkesin kısmeti diye bir şey var..Şarkıyla sesin uyuşması herhalde en önemli faktör..

‘’Bazen şaşırtmalı..’’

Türkiye’de ciddi anlamda ilk imaj çalışması uygulanan sanatçısınız. Son albümün görsel konseptini nasıl belirlediniz? Bu anlamda çalıştığınız bir ekip var mıydı?

Bu dediğim gibi remix album olduğu icin fazla bir sey düsünmedim. Olduğu gibi yani..Ama kışa hazırladığım albümde büyük sürprizler olucak ..Bazen şaşırtmalıJ

-Bu albümle birlikte sevenlerinizi neler bekliyor? İmza günleri, konserler…? Bendeniz’i nerelerde görüp dinleyebilecekler?

Bu sene ben de onlar gibi bunu istiyorum.İnşallah daha fazla buluşacağız..Onlar konser alanlarını doldurduklarında beni dinlediklerinde aldığımız haz hiç bir şeye degişilmez..

-2011 yılı özellikle bahar ayı ile beraber pek çok önemli ismi dinleyici ile buluşturdu. Bendeniz’in kulağına takılan, cd çalarında bulundurduğu yeni dönem albümleri öğrenebilir miyiz?

Benim kulağıma takılan Ajda Pekkan’dan bir kaç şarkı oldu. Onun dışında pek bir sey duyamadım..Onlar da zaten aynı tarzın devamıydı..Sadece melodisel anlamda kulağıma hitap etti ve yorum tabi ki…

‘’Her şey sanki bestecilere düşman bu ülkede…’’

-Artık şarkılar sadece albümlerde değil, dijital müzik platformlarında tekli (single) formunda satışa sunuluyor. Hatta fiziksel satışa sunulmayan sadece dijital platformda dinleyici ile buluşan şarkıların sayısı hiç de az değil. Siz bu tarz çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz?

Valla digital alan analog alan vs hep kazıklanıyoruz..Her sey sanki bestecilere düşman gibi bu ülkede..O yüzden yorum yapmayacağım..Sadece düzelmesini istiyoruz artık. Bangır bangır çalınan, dünyanın dört tarafında söylenen şarkılarım var daha bir tek telif alacak adam çıkmadı..

Röportaj: Ahmet ERTEN / Shopping Life Temmuz/
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe