EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

20 Ocak 2011 Perşembe

MÜGE BARUTÇU'NUN YENİ YAZISI : ''HAYATIMIN ŞARKILARI''


Hayatımın adamı-ya da kadını, hayatımın işi, hayatımın evi, hayatımın tadı tuzu olur da, hayatımın şarkıları olmaz mı?

Tabi ki olur ve var hatta durup dururken de oldurmadım hani. Hatta hayatımın TOP 7si bile var. Bizim alıştığımız aslında TOP10,her yerde görürüz her medya kuruluşunun bir TOP 10u vardır. Hepsi kendi ‘duygusal şartlarına’ göre oluşturur. En çok satanlar, en çok çaldıkları, en tanıdıkları, en işlerine geldikleri vs. vs.. Benim liste biraz istem dışı, fazlaca zamana yayılan ve hatta artık kimselerin çalmadığı, gerçekten benim o günlerde ki ruh halimin açıklarına dokunan şarkılar. Belki bir gün bende 10 yaparım belli mi olur? Adaylar var ama onları daha sonra açıklarız. Belki de hep 7 de kalır. Severim 7yi, uğurlu sayılarımdan kendisi. Bir de artık şarkılardan etkilenmeyi kestim efenim ve diyete girdim. Daha eski zamanlarda şiirlerden etkilenirdim, onu da bitireli epey zaman oldu çok şükür. İnsan, yolculuğunda her taşın altına bakıyor işte, acaba ne çıkacak diye. Neyse, saadet ilen gelelim sadede. Ne diyorduk ; şarkılar ve benim HAYAT TOP 7 im!

Radyocu kısmı böyle şeylerle uğraşır ,düşünür ve aslında doğruyu söylemek gerekirse, şarkı çalarak hayatınızı kazanırsanız bu kendiliğinden olur.
Şarkılar ,nakaratlar ve hatta introlar hayat değiştirir hayat. Hissederseniz tabi, hissetmeyi seçerseniz. Bir düşünün sizi varoluşunuzdan bu yana etkileyen şarkıları.
Kim bilir kaç kere o adamı-ya da kadını aramamaya yemin ettiniz ama ‘o şarkıyı’ duyunca dayanamayıp hüngür şakır aradınız.
Ya da sizin şarkınız oldu o şarkı bir yerlerde baş başa otururken, dans ederken.
Bir şarkı çaldı ve tüm hüznünüz uçtu gitti, gülümsediniz hatta.
Bir şarkı çaldı ve karnınıza bir ağrı saplandı ve zor nefes aldınız şarkı bitene kadar ve bittiğinde şükrettiniz belki bittiği için.
Ama dönüp dolaşıp yine o şarkıyı dinlediniz.
Ağladınız, güldünüz, oynadınız, o şarkılar eşliğinde koştunuz ,yürüdünüz, denizi seyrettiniz.
O şarkı çalarken aşık oldunuz. Radyo da çalmaya başlayınca herkesi susturup son ses o şarkıyı dinlediniz.
Banyoda o berbat sesinizle o şarkıyı, şarkıları çığırdınız.
Lokanta da yemek yerken o şarkı başladı ve boğazınızda kalan ekmeği suyun yardımıyla yuttunuz, belki de gözleriniz dolarak.
Büyüklerimiz ne buyurmuşlar; Ah şu şarkıların gözü kör olsun.
Benim hikayem Barış Manço şarkılarıyla başladı mesela.
Babamın şahane bir arşivi vardı, koca kulaklıkları takar sabahtan akşama kadar aynı şarkıyı dinlerdim, Nick The Chopper.
Anlamını bilmezdim belki ama bayılırdım o şarkıya her nedense..
he's dirty old man nick the chopper, he's dirty old man nick the chopper ! dınınım dınınım dınınım dınınım dınınımmm!
Ve yıllar geçse de bende uyandırdığı duygu aynı. O zamanda hayatımın şarkısıydı, şimdi de öyle değişen bir şey yok.
Bir de Sezen var tabi, ondan etkilenmemek bizim jenerasyonun yapabileceği bir şey değildi.Harçlık biriktirerek aldığım kasetleri vardır bende hala kraliçenin. Az önce yine dinledim hayatımın şarkılarından biri olan ‘Düş Bahçeleri’ ni ve yine gördüm ki düşümden büyük bahçe yok.
Bulutsuzluk Özlemi’nin şarkılarından da seçmiştim kendime yıllar önce,’ ölene kadar da dinlesem bıkmam’ diyerek. Her yerimde kayıtlı şarkı, albümü dinleyemediğim ortamlar için. Sabahları uyanınca yüz bile yıkanmadan açar bağıra çağıra eşlik ederim; ‘Ne olursa olsun, yaşamaya mecbursun’. Bu yaşımın en sevdikleri belki de.
Ve Candan ‘yalan’. Bu şarkıyı duyduğumda hayatımı değiştirmeye karar vermiştim ve yaptım da ! Ayrıntıya girmeyeceğim ama feci radikal kararlar almıştım. Feci dediğime bakmayın öyle korkunç şeyler yapmadım ama rutini kırdım ve hayatımın yönünü tamamen değiştirdim. Yalan şarkısı 20limi yaşlarıma denk geldi ve tüm o yaştakiler gibi bende beni mutlu edecek her şeyi kendimin dışında bir yerlerde arıyordum. Kocaman hırslarım ve üstüne binip gezdiğim devasa egom o şarkıyı duyunca beni terk edip gitmişlerdi.

Beni fena sallamıştı anlayacağınız ve şarkının enerjisi bende pozitif yönde işe yaramıştı.
MFÖ olmadan liste olmaz. Bu yaşamda daima dinleyeceğim en çok şarkıyı onlar söyledi. Ben de kendimi bildim bileli eşlik ettim onlara. Onların şarkılarının birini diğerlerine yeğ tutmak benim için zor olsa da en çok etkilendiğim şarkı, en sevdiğim ‘Benim hala umudum var’. Ya sizin?
Bir dönem de tüm aşk yarası almış kızlar gibi bende Şebo’cuydum. Ne günlerdi, bangır bangır Şebo dinlemek, albümlerini dört gözle beklemek, ne şarkılardı ama. Radyo programımın tamamında Şebnem Ferah çalabilirdim o zamanlar, yayın yönetmenimin beni fırçalama ve işten kovma ihtimali olmasa.. Hissettiklerimi, dilimin ucundakileri Şebo söylerdi, ben çalardım bayıla bayıla. Şimdi de çok severim ve arada dinlerimde ve bana göre yurdumun en iyi kadın solistlerinden biridir Şebnem Ferah. Bugün bana ondan kalan şarkı da ‘Mülteci.’ Çok sinirli ve çok cesur şarkıdır.
Eğer sevdiğimiz şarkılar bizim bir yerlerde duran düğmemize basıp bizi etki alanına alıyor ve bizi bize anlatıyorsa tamamdır işte, o dakika itibariyle şarkı, şarkıyı yapandan çıkıp sizin olur. Ne acayip, başkasının duygularını sahiplenir gibi, sırf o an için sizin duygusal durumunu özetliyor diye.
Bir şarkıyı da daha dinlemeden sevmiştim isminden mütevellit. Gülümse Kaderine ! Şahane laf.! Yaşıyorsun işte, hala nefes alıyorsun, ne olduğu kimin umurumda sen gülümse! Evet biliyorum sözleri böyle değil ama işte bende ki etkisini özetledim. Bayılırım alt metinlere! Şarkı konusunda ama sadece.

İşte bu 7 şarkı sırayla mp3ümde özel bir listede yer alır ve ben bıkmadan, usanmadan, şarkılar üzerinde emeği olan herkese içten içe teşekkürlerimi göndererek dinlerim onları.İyi ki varlar, yoksa ben anadilimden hangi şarkıları bu kadar çok severdim?


Müge Barutçu/Hayat Müzik/2011
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe