EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

19 Ocak 2011 Çarşamba

AŞKIN NUR YENGİ,AHMET ERTEN'İN KONUĞU OLDU!

Türk pop müziğinin en önemli vokallerinden Aşkın Nur Yengi,uzun süren bir aranın ardından ''Gözümün Bebeği'' albümüyle müzik marketlerde dinleyicisi ile buluştu.Başarılı sanatçı,yeni albümü ile birlikte Hayat Müzik Platformu'nda Ahmet Erten'in sorularını yanıtladı!
Uzun sayılabilecek bir aranın ardından ‘’Gözümün Bebeği’’ ile yeniden dinleyici ile buluştunuz..Fazlasıyla özlemiştik,Aşkın Nur Yengi’yi ve şarkılarını..Bu uzun arada Aşkın Nur Yengi neler yaptı?
Her daim repertuar için hiç durmadan şarkı aradım.Üç sene gibi bir süre şarkı arayışıyla ve aranjör olarak kimi seçmem gerektiği ile ilgili araştırma ile geçti.Aslında ciddi bir laboratuar çalışması yaptım.
Albümün genel koordinatörlüğünü Hakan Eren üstlenmiş. Kendisiyle,nasıl bir proje oluşturmak için yola çıktınız?Albüm öncesi,planlarınız,yola çıkış noktanız neydi?
Süpervizörlüğünü Hakan Eren ve ben yaptık.Çünkü ; Hakan’ın bu konudaki araştırma kimliğine çok güveniyorum.Türkiye’de daha kimsenin duymadan onun arşivine girmiş şarkılar var.Dolayısı ile bu arşivden faydalanmak gerekiyor.Hakan’ın bu tarafı çok gelişmiş.Biz de bu konuda birlikte yol aldık.Bu üç senenin içerisinde birlikte kararlar verdik.Çok memnun oldum, onunla çalışmak çok keyifli hep devamı da gelecek.
''İlk defa kendimi,birine emanet edebildim..''
10 şarkıdan oluşan ve aylar süren bir çalışma süreci ardından raflarda yerini alan bir albüm söz konusu..Albümün mutfağında yer alan sihirli isimleri öğrenebilir miyiz?
En sihirli isim Arzu Alsan aslında , kendisi tonmaisterım.Çünkü insanı iyi tanımanın dışında bir sanatçının sesinin tınısını tonunu iyi yansıtabilmek çok önemli. Arzu bu konuda çok başarılıydı.İlk defa çalıştım kendisiyle.Yıllardır bu işi yaptığımdan çok insan , çok yüz tanıdım.Arzu farklı bir açıdan sesime önem verdi.Hem hanım olduğu için beni anlayabildi hem de tınısını okadar ben gibi kendi sesim gibi ortaya koydu ki birebir çok fazla teknik uygulamalar yapmadan bunu gerçekleştirdik.Ben de çok keyif aldım , ilk defa kendimi birine emanet edebildim.Bilgisayar hayata girdiği zaman her şey farklılaştı.Öyle bir şey ki sesin sana ait bile olmuyor.Neredeyse makine okuyor şarkıları.Benim profesyonelliğimin ve stüdyo bilgilerimin çok katkısı vardır ama Arzu da insan olarak albüme öyle bir enerji verdi ki.Hep gülen yüzlerle çalışmamızı sağladı.Onun dışında repertuar sırasına göre Ozan Çolakoğlu , Mustafa Ceceli , Günay Çoban , Serkan Özdoğan , Sezen Abla zaten hepsinin başındaydı.Bülent Özdemir , Sude Bilge Demir , Hakkı Yalçın , Yusuf Kaya , Betül Demir , Sinan Ceceli , Hakan Eren süpervizörüm.Umarım unuttuğum bir isim olmamıştır.Ama bu zaten bir ekip çalışması.Benim ekibim benim ofisim , benim sevdiğim insan.Bu albüme herkes ciddi emek veriyor.O yüzden burada herkes gizli kahraman , herkesin başarısı bu.

Bu albümün cover şarkısı ‘’Bekleyenim Var’’ olarak seçilmiş..Şarkının albüme dahil oluş hikayesini merak ediyorum..?
Bu yapımcımın arzusuydu ve Hüseyin Emre’nin çok sevdiği herhalde onun hayatında özel bir yeri olan bir şarkı.O yüzden onu kırmak istemedim.Zaten o şarkının bana sunulduğu biçimde değil biraz balkan şarkıları gibi yaparak albüme koydum.Çok başkalaştı.Bu haliyle söylemekten keyif aldım.
Albümün uzun soluklu olacağı açık ve net ortada..Şarkıları dinleyince bu aranın sebebi anlaşılıyor.Peki Aşkın Nur Yengi ‘’Gözümün Bebeği’’ ile neler yapmak istiyor..İlk klip hangi şarkıya gelecek?konserler,imza günleri kısacası müzik severlerle bulaşacağınız platformları öğrenebilir miyiz?
Tam da söylediğiniz gibi hem konserler, üniversite konserleri , hem imza günleri , hem de radyolardaki sohbetler ve en önemlisi klip.Kibrit ve Alev şarkısına çekiliyor.
Her albümde bir şarkı vardır ki kalpte başka bir yere dokunur..Yüreği ayrı titretir. ‘’Gözümün Bebeği’’nde Aşkın Nur Yengi’nin gözbebeği şarkı hangisi diye sorsak…
Ayrı Gayrı ve Gözümün bebeği kızıma yazıldığı için ikisinin de kalbimde başka bir yeri var tabi ki.
Albümün tüm hazırlıkları tamamlandığında,her şeyiyle bittiğinde, ’’Gözümün Bebeği’’ni ilk elinize aldığınızda hissettirdiği duygu neydi?
Çok içime sinen , çok inandığım bir işi başardığım duygusuydu.
''İnsanlar,çaresizlikten single yapıyorlar!''
Son zamanlarda müzik marketlerde albümden çok single çalışmaları yer alıyor.Hatta bir çok single sadece digital ortamda dinleyici ile buluşuyor.Fiziksel olarak elde edilmeyen şarkılar çoğunlukta..Aşkın Nur Yengi’nin sektörün değişimi ile ilgili fikir ve yorumlarını merak ediyorum.
Üzülüyorum çünkü insanlar çaresizlikten single yapıyorlar.Çünkü albümler satmıyor.Albümlerdeki 4 şarkının devamındaki 6 şarkının masrafı çok fazla bunlar geriye dönmüyor.Artık güç kalmıyor dolayısı ile cesur yürekli insanların sayısı az.Yapımcılar neredeyse hiçbir şey yapmak istemiyor.İnsanlar çareyi single yapmakta buluyorlar.Zaman zaman single yapmakta da zarar yok eline 2 tane ya da 3 tane şarkı geçipte o arada bir proje bazında bir şey yapmak istiyorsan olabilir.Üç sene beklemeyip hemen 2-3 tane şarkıyla harekete geçiyim diyorsan o da bir lüks.Ancak artık tamamen öyle yapılması endişe veriyor bana.İnsanların çaresizliklerini haklı buluyorum.Zaman zaman bende single yapmayı daha mantıklı diyorum.Çünkü artık şarkı çıkmıyor, üretilmiyor.
Albüm çalışmaları dışında,sektörde prodüktör kimliğiyle genç yetenekleri keşfetmek ve camiaya kazandırmak gibi bir düşünceniz var mı?Bir anlamda, deneyimlerinizi paylaşmak ve müzisyen kökenli prodüktör-yapımcı olarak çok daha nitelikli işlere imza atılmasını sağlamaktan söz ediyorum..?
Doğru ama benim yapımcılık diye bir mantığım yok. O ticaret ile ilgili bir durum , ben ticaretin t sinden bile anlamam.Ama sesinin beğendiğim insanlara müzikal koçluk ya da benim müzikal bilgilerimden faydalanmak isteyen insanlara her zaman açığım.Bunun maddi bir karşılığı yok.Ama senin sesin güzel gel sana bir albüm yapalım diyecek bir kimlik değilim.
Konuğumuz olduğunuz için teşekkür ediyoruz..Okurlarımıza ve albümünüzü merakla bekleyen ve ona kavuşan dinleyicilerinize son olarak ne söylemek istersiniz?
Bu albüm geniş spektrumlu bir albüm.Yani geniş alanları tedavi edebiliyor.Hem aşk acısını hem merkezi sinir sistemini.Dolayısı ile herkesin kendi hikayesinden bir şeyler bulacaklarını düşündüğüm bir albüm oldu.Mühim olan insanların bunu dinleye dinleye anlaması. Zaten albüm o kadar etkili ki bir kere dinlediğinde bile insana bir şeyler hissettirip; 90’lı yıllardaki hikayeleri hatırlamasında faydalı oluyor.Herkes bunu yaşayacak ve dinleyen herkes buna aynı kanaati getirecektir diye düşünüyorum.
Röportaj:Ahmet ERTEN/Hayat Müzik
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe