EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

30 Kasım 2010 Salı

''MAVİ'' HAYAT MÜZİK'TE KONUK YAZAR KOLTUĞUNDA!

Merhabalar,

Bir süredir sizlerle televizyonda klibim, radyolarda "30" isimli şarkım, medyada röportajlarım ve albüm haberlerim yoluyla buluşuyorum. Basından sizlere yansıyanlar ister istemez daha teknik ve soyut oluyor, daha çok albümü anlatıyorum, nereden geldim, neden bir çok insan gibi ben de bir sabah televizyonu açtığınızda pat diye karşınızdayım gibi sorulara karşılık kendimi tanıtmaya çalışıyorum. Ancak madem başlığımız "hayat müzik", bu yazıda müziğe daha doğrusu -benim de dahil olduğum- popüler müzik türüne benim bakış açımdan sözetmek istedim.


Popüler müzik yapıyor olmak dışarıdan bakıldığında müzik piyasası içinde daha kolay yer almanızı sağlayacak bir yol gibi görünse de, esasında bir risk ve çelişkiler paketini beraberinde getiriyor. Örneğin genele hitap etmeniz gerektiği düşünülüyor, denenmiş ve tutmuş birtakım formülleri takip etmeniz bekleniyor ve kalite bakımından da birazcık önyargıyla karşılanıyor. Şahsen bu genele hitap etme gerekliliğine pek katılmıyorum. Pop müziğin çeşitli müziklere göndermeleri barındıran bir "karışım" olması ve matematiğinin diğer türlere göre daha basit olması daha geniş kitlelere ulaşmayı sağlıyor olabilir, ancak bence bu asla "koşul" değildir. Özellikle, titizlikle "hesaplanmış" şarkılar yapmak, dolayısıyla kendini tekrar etmek, ya da başkasının tutan formülünü sadece ticari bir dürtüyle tekrarlıyor olmak müzik yapmanın gayesine son derece aykırı geliyor. Sanırım ben pop müziğin de diğer müzik türleri gibi yaratıcı ve özgün bir ruhla yapılabileceğini düşünenlerdenim. Hızlı tüketime, bomba gibi düşmeye, mevsimlere damgasını vurmaya yönelik olmayan, birilerinin gerçek duygularına, hani öyle sadece alkolün son deminde "höy löy löy" diye bağırmaya değil de, arada dinleyip gözleri uzaklara daldırmaya, eski bir anıyı hatırlatmaya, anlara eşlik etmeye yönelik şarkıları seviyorum, arıyorum, özlüyorum. O yüzden bünyenin hemen kabul etmediği, belki hemen dile dolanmayan, ama aklın bir köşesine takılan ve bir "hmmm" dedirten şarkılar biraz daha favorim.


Herkesin bir çizgisi var bu hayatta, en basit görünenlerimizin bile. O yüzden kusurlu ya da kusursuz, düz ya da kavisli, bu çizgiyi oluşturmak gerektiğine inanıyorum. Herkes memnun olmayabilir, birilerine göre her zaman "o şöyle olsaydı daha iyiydi"dir. Belki nihayetinde kazanmayabilirsiniz, ama düşüncem o ki kazanmayı artık pek de umursamazsınız.


Bana gelince ... Uzun bir yolum var - hatta uzuuuun- ..
30 yaşında neredeyse sıfır noktasından girdiğim müzik dünyasında, güzel şeyler üretmem, kendimi ve sesimi geliştirmeye devam etmem, kafamdakileri somuta dönüştürmek için gereken desteği ve güveni sağlamam lazım. Ümidimse şu anki sıcak desteğiniz ve anlayışınızın tükenmeden benimle yolculuğa devam etmesi..


Müzikli ve umutlu güzel günler dilerim..


Mavi/Hayat Müzik Platformu/2010

Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe