EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

9 Kasım 2010 Salı

FIRAT BARAN'DAN ''PRAG'' YAZISI HAYAT MÜZİK'TE!Dünya kültür mirası olarak kabul edilmiş bir şehir Prag.Ya da Çekler’in deyişiyle Praha.İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler’in dümdüz etmediği birkaç şehirden bir tanesi.Bir rivayete göre Adolf Hitler,Prag’ı gördüğünde o kadar beğenmiş ki,savaşta zarar verilmemesi için talimat vermiş.O yüzden tarihi binalar orijinal halleriyle bugünlere ulaşabilmiş.

Eğer yazın giderseniz ‘summer market’ sizi karşılıyor.Astronomik saat kulesi meydanında envai çeşit yiyecek standları ve satıcılar,hoş bir meydan alışverişi sunuyor size.Astronomik saat kulesinde ise günün belli saatlerinde adeta izdiham yaşanıyor.Sebebi ise saat başlarında tarihi kulenin burcuna çıkan ve trompetle kısa bir marş çalan trompetçi :).Yaklaşık bir dakika süren bu kısacık gösteri bile yüz lerce turisti kulenin altına toplamaya yetiyor.Marş çalınıp bittiğinde ise meydan alkıştan yıkılıyor.İşte müziğin gücü! Ne tarz olursa olsun,ister tarihten gelen bir trompet marşı,ister son model bir hit parça,kitleleri coşturmaya yetiyor.(Osmanlı’da ordunun Mehter Takımı ile savaşa gitmesi de sağlam bir örnek)Tabi saat başında kulede hareket eden semboller de kulenin ilgi görmesinde önemli bir sebep.

Prag’ta hemen her köşede,başka Avrupa şehirlerinde de sık sık karşılaşabileceğiniz gibi sokak müzisyenleri çıkıyor karşınıza.Beni en çok etkileyen kemancı bir kadın müzisyendi.Kemanını çalarken yüzündeki mutluluk ifadesiyle ve çaldığı eserlerle beni uzun bir süre kaldırımda etkisi altına aldı.Bir yandan canlı canlı kemanını çalarken,diğer yandan kayıtlı altyapıyla küçük kolonlardan müziğini destekliyor ve güçlendiriyordu.Artık sokak müzisyenleri teknolojinin desteğini almayı da ihmal etmiyorlar.Sokakta tek kişilik bir orkestra dinliyor gibi oluyorsunuz.Bahşiş vermeyi de ihmal etmedim tabi:)

Hristiyanlık sembollerinin en fazla olduğu şehirlerden biri Prag.Tarih boyunca kilisenin dini baskısı oldukça yoğun olmuş halk üzerinde.Belki de bundan dolayı Çek halkının yarısına yakını ateist.Kiliseler elbette inananlara hizmet vermeye devam ediyor ama halkın inanmayan bölümü ve turistler için tarihi eser olmaktan başka bir anlamı yok genelde.Bir başka misyonları ise konserler.Evet kilise konserleri de ilgi görüyor.Sürekli olarak dağıtılan broşürlerle birbirinden güzel klasik müzik konserleri izleyebiliyorsunuz.

Vltava Nehri kıyısındaki beş katlı disko ise şehrin en ilgi gören eğlence mekanlarından biri.Beş katında da beş ayrı müzik tarzının çaldığı diskoya girişte sadece bir kere para veriyorsunuz,istediğiniz katta eğlenceye devam ediyorsunuz.Dünya müziğinin ağırlıklı olduğunu söyleyebilirim.Avrupalı ve Amerikalı şarkıcılar ve onların şarkıları.Mesela Romanya’dan son aylarda ismini Türkiyede’de duyuran ve Pal Station’da çaldığımız Anda Adam ve parçası ‘’Love On You’’ aklıma gelen ilk örnek.Bütün yazı geçirdiğimiz parçalardan ‘’We No Speak Americano’’ da sıkça çalan parçalardan biriydi.Yani Türkiye’de ne varsa aynısı orda da var :).

Türkçe pop müzik de Prag sokaklarında yankılanıyordu! Mesela Kenan Doğulu’nun ‘’Çakkıdı ‘’ parçası eşliğinde dans ederek yürüdüm Çek Cumhuriyeti’nde! Nasıl yani diyorsunuz biliyorum ve hemen açıklıyorum:) Birkaç hediyelik eşya dükkanının sahipleri Türk olduğu için sürekli olarak Türkçe parçalar dönüyordu dükkanlarda.Oralarda bizim şarkıları duymak eğlenceli oldu gerçekten.Bu arada oraya gidip de kebap yemek isterseniz-ki bence çok da gereği yok :) - İstanbul Kebap veya Bodrum Kebap’a uğrayabilirsiniz.

Yeme-içme muhabbeti açılmışken söyleyeyim,Çek mutfağı ağırlıklı olarak et yemekleri üzerine kurulu.Meydan pazarında tahta silindirlere sarılıp,üzerine toz şeker serpilip ateşte kızartılan hamur tatlısı fena değildi ayrıca.Kocaman sosislerle sağlam bir kahvaltı çekebilirsiniz gövdeye :).Küresel fast-food zincirlerinden Burger King aramayın,bulamazsınız ama Mc Donald’s her yerde var.Fiyatları ucuz olan ve çok lezzetli Paneria cafe zincirini mutlaka öneririm.Gündüz öğünleri için harika.Giyim-kuşam içinse merkezdeki New Yorker mağazasını öneririm

Görülmesi gereken önemli yerlerin çoğu yürüme mesafesinde olduğu için sizi yormayan,huzurlu ve keyifli bir şehir.Prag Kalesi,meydanlar,kiliseler,binalar,heykeller…Tabi şehrin bir başka sembolü olan Vltava Nehri üzerindeki Charles Köprüsü’nden mutlaka geçin,yanınızda sevgiliniz varsa köprüde uzun uzun öpüşmeyi de ihmal etmeyin :).Ivır zıvır şeyler ve hediyelik eşyalar için her gün kurulan Havelka Pazarı hoşunuza gidecektir.Prag klasiği,tarihi Bohemia kristalleri ilginizi çekerse (hiç sevmem ben kristal falan) birçok mağaza hizmetinizde.

Eğer yazın gidiyorsanız,Ağustos’ta bile üşümeye ve yağmura hazır olun.Kışın giderseniz kayak takımlarınızı almayı unutmayın dememe gerek yok herhalde :)

Dönelim İstanbul’a.Müziğin Türkçesi Pal FM’de buluşmaya devam ediyoruz ve sizi en sevdiğiniz isimlerle buluşturmaya da devam ediyoruz.Pal FM-Tarkan işbirliğiyle heyecanlı bir akşam yaşadık 6 Kasım’da.Ankara Arena konserinden canlı yayını Akşam Partisi’nde sizlerle buluşturduk.Konserin ilk iki parçası naklen yayınla tüm Türkiye’ye ulaştı.Biliyorum yetmedi ama Tarkan sizin şehrinize geldiğinde bilet alıp konserine giderseniz,Tarkan’a doyabilirsiniz.Biz sadece tadımlık bir ikramda bulunduk :)

Yepyeni web sitemiz de geliyor,Pal FM resmi sitesi yenileniyor.Facebook kullanıcısı dinleyicilerimiz için sürprizli bir yarışmanın da başlayacağını duyurmak isterim.Akşam Partisi Facebook sayfasına mutlaka şimdiden giriş yapmanızı öneririm.

Fırat Baran/Hayat Müzik/2010

www.twitter.com/BaranFirat

www.palfm.com.tr

www.palstation106.com

Share this post

4 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Anonim13:24

  Benim gezip-görmeyi en çok istediğim şehirlerden biri Prag, o yüzden büyük bir ilgi ile okudum yazıyı :), bir gün gitme fırsatım olursa tavsiyelerinide yanımda götüreceğim :)

  Tarkan konserinin Pal Fm'de canlı yayınlanmasindan yola çıkarak bir sonraki yazılarında canlı performanslar ve konserlerle ilgili bir yazı bekliyorum. Gereği gibi yapılıyor mu konser organizasyonları, seyirci kaliteli konserler dinliyebiliyor mu ? gibi bir konu olursa sevinirim..

  Gülnaz

  YanıtlayınSil
 2. Anonim13:51

  Türk popunun prag'ta olması ne güzel.rüya gibi bir yer orası.

  YanıtlayınSil
 3. Anonim10:16

  Süper yazı!Pragla ilgili yazılara belgelere bayılıyorum.bir sonraki yazıda ayşegül aldinçin albümünü yazarmısınız?

  YanıtlayınSil
 4. Anonim17:48

  radyoda sürekli dinlediğim fırat baran'ı bir de yazılarını okumak daha da güzel.sılanın yeni albümü hakkında bir şeyler yazarsanız ne ala:)

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe