EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

18 Ekim 2010 Pazartesi

YAZARIMIZ FIRAT BARAN'DAN BİR ''COVER'' YAZISI!


Cover yani yeniden yorumlama.Çok eleştirilen ama bir türlü engel olunamayan yabancı sözcüklerin Türkçe’ye girmesine de iyi bir örnek.Eski bir şarkıyı al,altyapısını değiştir,kısmen aranjesine de al at ve adını duyur! Ya da yabancı bir parçayı ç(al) ve aynı işlemi uygula,meşhur ol! O kadar çok cover parçayla karşı karşıyayız ki bazen bakıyorum radyoda çaldığım listede peş peşe yeniden yorumlamalar.Tabi bunun iyisi var kötüsü var,hepsi kabulüm değil şahsen.Biraz bakalım kimler neler yapmış?


Muazzez Ersoy’un meşhur ve bitmek bilmeyen nostalji serisi aklıma geldi ilk olarak.Cover işini yıllarca ve birçok albümle yapan,bu konuda rekortmen sayılabilecek bir isim kendisi.Belki de müzik piyasasındaki varlığını o albümlere borçlu ki sonradan çıkardığı ve yeni şarkılardan oluşan albümlerin,nostalji albümleri kadar ilgi görmediği de bir gerçek.Tamamen eski şarkılardan oluşan bir albüm de geçtiğimiz yıllarda Deniz Seki’den gelmişti ve kariyerinde çok sevilen bir albüm olmuştu ‘Aşkların En Güzeli’.Göksel de art arda iki cover albüm yaptı birkaç sene içinde ve yine çok sevildi,yerini sağlamlaştırdı.Işın Karaca da bu ilgiden payını almak üzere bu sene tamamı eski arabesk şarkılardan oluşan bir nostalji albümü yaparak,özellikle seksenli yıllardan ‘Mavi Mavi’ ve yetmişli yıllardan ‘Dert Bende Derman Sende’ ile radyoların en çok çaldığı isimlerden biri oldu son aylarda.

Tamamen cover albümlerin sayısı artsa da yeni albümlere giren cover parça sayısı elbette çok daha fazla.Hem eski Türkçe parçalar hem de yurtdışı kaynaklı parçalar bazen kimi şarkıcı ve grupların cankurtaranı olabiliyor.Mor ve Ötesi’nin doksanlı yıllarda Ajda Pekkan şarkısı ‘Yaz Yaz Yaz’ ile,Duman’ın Sezen Aksu şarkısı ‘Herşeyi Yak’ ile geniş bir kitleye ulaşması sağlam örnekler.Rock grupları hala bu taktiği izlemeye devam ediyorlar.Kolpa,Nilüfer şarkısı ‘Böyle Ayrılık Olmaz’ı okuyunca radyolardan istenmeye başladı.Gece,Sez
en Aksu’dan ‘Gamsız’ı yeniden yorumlayınca son günlerde kulaklar onlara çevrildi.Doksanlı yıllarda Ünlü’nün Erkin Koray coverı ‘Estarabim’ de unutulmazlardan.Gripin de aynı yola giren gruplardan.’Dalgalandım da Duruldum’ gibi bir Türk sanat müziği eserini yorumlamaları bende şaşkınlık yaratmıştı:) Erkin Koray’dan ‘Komşu Kızı’ ve Nilüfer’den ‘Yolcu Yolunda Gerek’ geldi arkasından.

Kısa bir süre önce piyasaya çıkan Mercan ise Dannii Minogue’un ‘Put The Needle On It’ isimli parçasını ‘Sana Değil Kardeşine’ Türkçe ismiyle okuyarak ilgi çekmeyi başardı ve bence bugüne kadar yapılmış en iyi devşirme parça
lardan birine imza attı.Demet Akalın’ın Yıldız Tilbe coverları,Sezen Aksu’nun Yunan parçalarına getirdiği müthiş yorumlar,Mustafa Ceceli’nin ‘Karanfil’i okuması,Burak Kut’un ‘Rompe’den uyarladığı ‘Komple’,Sertab Erener’in Hint esintili çikçiki çikçiki ‘Rengarenk’i, Gülşen’in yorumladığı Nazan Öncel şarkısı ‘Dillere Düşeceğiz’ aklıma gelen binlerce parçadan yalnızca bir kaçı.Son günlerde Yelda’nın yine bir Yunan parçasına yaptığı cover ‘Şekil’ de bence bu senenin en iyilerinden.


Kargo ‘Sen Ağlama’.Kargo yalnızca
bu parçayı değil birçok eski parçayı yorumlamıştı ve tamamen bir cover albümle karşımıza çıkmıştı hatırlarsanız.İçinde Tanju Okan’dan ‘Öyle Sarhoş Olsam Ki’ ve ‘Yıldızların Altında’ adlı parçalar da bulunuyordu.Duman’dan ‘Olmadı Yar’,Teoman ve Yaşar’ın ayrı ayrı coverladığı ‘Kadınım’,Müslüm Gürses’in Teoman yorumları ve ‘The World is Not Enough’tan Türkçe’ye uyarlanan ‘Bir Ömür Yetmez’ ilginç bazı cover örnekleri.Tarkan da cover yapmaktan geri kalmadı kariyerinde ve Aşık Veysel’in ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ eserini çok başarılı bir biçimde dans parçası haline getirdi,üstüne klip bile çekti.Aynı eseri Pentagram da yorumlamıştı Tarkan’dan önce.Kenan Doğulu’nun 10.Yıl Marşı sayılabilir mi bilmiyorum ama iyi ki yapmış!Allah kendisinden razı olsun yoksa radyolar milli bayramlarda ne çalacaktı bir düşünün:)Yaşar’ın Ezginin Günlüğü yorumu ‘Ebruli’ de gelmiş geçmiş en iyi coverlardan biri olarak yerini aldı müzik piyasamızda.

Kıraç da cover konusunda oldukça iddialı.’Karahisar’,’Kendim Ettim Kendim Buldum’,’Kara Kaş Gözlerin Elmas’,’Mutlu Olmak İstiyorsan’ gibi türküleri ve parçaları başarıyla yorumladı.Sezen Aksu’nun Nilüfer parçası ‘Yine Yeni Yeniden’i yorumlaması,Nilüfer’in Ajda Pekkan’dan ‘Sanane Kimene’ parçasını okuması da Türk pop müziği tarihinin enteresan cilvelerinden.Ajda Pekkan’dan da böyle bir cover bekliyorum ben şimdi:)

Şebnem Ferah’tan ‘Ünzile’,Athena’dan ‘Beyoğlu’ ve ‘Maskeli Balo’(Yeni Türkü de coverlamıştı zaten,coverın coverı olmuş:)Teoman’dan ‘O Yaz’ ,‘Anlıyorsun Değil mi?’ve ‘Uykusuz Her Gece’,Gülben Ergen’den ‘Bu Su Hiç Durmaz’,Manga’dan ‘Evdeki Ses’,Emre Aydın’dan ‘Hareket Vakti’,Çelik’ten ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’,Haluk Levent’ten ‘Sevenler Ağlarmış’ ve ‘Aşkın Mapushane’,Ebru Gündeş’ten ‘Tanrı Misafiri’ Barış Akarsu’dan ‘Islak Islak’,duymaktan keyif aldığımız yeniden yorumlamalar oldu bugüne kadar.


Önce Tarkan’ın seslendirdiği ama Mazhar Alanson’un yorumuyla daha sonra patlayan ‘Yandım’ da sayılabilir bu listede.Levent Yüksel,Orhan Gencebay’ın ‘Yarabbim’ parçasını yorumlayınca ve bir de club mix yapılınca,o sene bütün kulüplerde bol bol çınlamıştı sesi.Sezen Aksu deyince de bir iki dakika duralım:) ‘Tanrı İstemezse’,’1980’ ‘Sude’ gibi yorumlarını unutmak mümkün değil.

Dolapdere Big Gang ise başlı başına ele alınabilecek bir olay.Özellikle yabancı kaynaklı parçalara yaptıkları düzenlemeler ve ‘bizdenleştirme’ çalışmaları bence son derece başarılı oldu.Albümler peş peşe geldi.Solistleri de on numara yorumcu!

Daha cin olmadan adam çarpmaya çalışan bazı şarkıcılar da yok değil tabi.Birkaç son derece kötü cover parçayla adını duyurup kendisini cover prensi-prensesi ilan edenlere sadece iyi niyetle gülümsüyorum ama olan güzelim şarkılara oluyor:)Bence beste sahipleri şarkılarını her önüne gelene satmamalı.Yıllarca değerlenen şarkılar berbat bir yeniden yorumlama faciasına kurban gidince şarkının değerinden de bir şeyler alıp götürüyor gibi geliyor bana.

Bu yazı da burada bitmeyecek gibi görünüyor çünkü konu derin.Daha bahsedeceklerim var.Yazacak cover örnekleri var,bitmez…O kadar çok ki.Peki en çok cover parçaya kimler imza atmış son yıllarda? Rekortmen kim?Yeniden yorumlamalarla yeniden buluşacağız.Siz de aklınıza gelenleri benimle paylaşın,bir sonraki yazıda sizin de katkınız olsun:)

Share this post

11 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Cover şarkılarla ilgili yazınızı tebrik ederim.Her ne kadar iyi örneklerini de sıralamış olasanız da ben genel olarak gerekli görmüyorum cover'ı..Mesela sertab erener ''rengarenk'' coverı güzel ama 'ikimiz bir fidanın'' cover'ı çok gereksiz gelmişti bana.büyük risk.sonuçta siz bambaşka bir düzenlemeyle yorumla okunmuş bir şarkıyı yeniden okuyorsunuz.Çok nadiren başarılı oluyor.Mesela Yonca Lodi'den bahsetmemişsiniz yazıda,benim de cover denilince ilk aklıma o gelir.Büklüm büklüm,Memleketim,Aldım başımı gidiyorum gibi şarkıları yeniden okudu.Ve hepsinden tam not aldı.Yazının devamı gelecekse değerlendirilebilir belki:)

  YanıtlayınSil
 2. Anonim20:24

  her şey tadında güzel değil mi?göksel ilk cover albümünde başarılı oldu ama ikincisinde aynı başarıyı yakalayamadı bence.bizde mantık şu ,-bu tuttu,bıktırına kadar devam edelim-böyle olmamalı.
  özellikle böyle önemli isimler daha çok düşünmeli radikal kararlar alırken.

  YanıtlayınSil
 3. Anonim20:33

  bkz:esra balamir-hovarda-cover'ı.şarkıdan soğuttu!!!

  emre aydın-duymak istiyorum-yorum bu dedirtti..(Cemali de muhteşem okumuştu)

  YanıtlayınSil
 4. özlem tekin de son albümde cover okumuştu.

  YanıtlayınSil
 5. SİBEL TÜZÜN-ERKEKLERİ TANIYIN DA COVER ŞARKI.AKLIMA GELDİ AZ ÖNCE DİNLEDİM.

  YanıtlayınSil
 6. Anonim21:03

  İyi yada kötü yapılıyor bizlerde dinliyoruz.. Bence yapılmalı ve yapılırken daha önce seslendiren kişi belirtilmeli. Özellikle yabancı şarkılardan yapılan uyarlamalar da bu göz ardı ediliyor. Sonra biri fark edip çalıntı şarkı yapılmış denildiğinde, coverı yapan şarkıcı için hoş bir durum olmuyor :) Ben Emre Altuğ'dan 'şaşkın' ve 'birde bana sor' şarkılarını dinlemeyi seviyorum. Funda Arar'ın da bu konuda başarılı olduğunu düşünüyorum. Arapsaçı'nı herkesin diline dolamıştı. :)) GÜLNAZ

  YanıtlayınSil
 7. Anonim00:05

  Geçenlerde seyyal tanerin alladı pulladı şarkısını yorumlamış birisi.ismini hatırlayamıyorum.o an karar verdim.cover şarkılar konusunda çok çok çok iyi düşülmeliydi.ve bu görev tabi şarkının sahiplerinde.

  YanıtlayınSil
 8. Anonim00:53

  yook esra balemir cover'ı için ayrı bir yazı yazılabilir,onu geçiştiremeyiz:)

  YanıtlayınSil
 9. Anonim21:36

  Niran Ünsal'ın FİRUZE yorumu da başarılılardan sayılır kesinlikle.

  YanıtlayınSil
 10. sezen aksu düş bahçeleri albümünde eski şarkılarını coverlamıştı. güzeldi.

  bi de aklıma ferhat göçer-unutabilsem coverı geldi.zaten bir gün gelecek göçerin söylemediği hiç bir şarkı kalmayacak bence.

  YanıtlayınSil
 11. Anonim12:17

  hayko cepkin de ilahi okumuştu.cover sayılır o da.

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe