EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

29 Ekim 2010 Cuma

FIRAT BARAN'IN ''COVER'' YAZISININ İKİNCİ BÖLÜMÜ YAYINDA!


Evet nerde kalmıştık? Cover yani yeniden yorumlamalarla ilgili yazımın ikinci bölümüne hoş geldiniz :) Yeniden yorumlamaları gereksiz bulan Saim’in yorumu vardı geçen yazıda ilk sırada.Ama yorumun sonunda anladım ki aslında kötü yapılanlar yüzünden öyle düşünmüş.Haksız sayılmaz.Cover prensi-prensesi olanlardan bahsetmiştim geçen yazıda ve kötü yorumların o güzelim parçaların değerini düşürdüğünden…Sonuçta işte böyle cover yapmayı genelde gereksiz bulan müzikseverler ortaya çıkıyor haklı olarak.Yonca Lodi’nin cover’ladığı ‘Büklüm Büklüm’,’Aldım Başımı Gidiyorum’ ve 90’larda yorumladığı ‘Memleketim’ ile Sertab Erener’in ‘İkimiz Bir Fidanız’ parçalarını da hatırlatmış Saim,teşekkür ederim.Yonca Lodi’den ‘Yeter’-ki bence son yıllardaki en iyi coverlardan biri- ve Sertab Erener’den de ‘Asla’yı unutmayalım.

Tamamı cover parçalardan oluşan albümlerin hepsi başarılı olmadığı gibi,bıktırıcı da olabiliyor.İkinci yorumda bu konuya değinmiş okuyucumuz.Nasılsa tutuyor diyerek,satış ve radyolarda çalınma garantisi adına yapılan bıktırıcı cover albümler de olabiliyor tabi arada.Samimiyet çok önemli bu durumda ve zaten ticari kaygılarla apar topar yapılanlar hemen belli oluyor.Elbette ticaret işin çok önemli bir parçası ve kimseye ticari kaygı duyma diyemeyiz ama biraz da özen,emek ve zekâ bekliyor insan.

Emre Aydın’ın Cem-Ali şarkısı ‘Duymak İstiyorum’ yorumu da bana hatırlatılanlardan.Ben çok beğenmedim ama okuyucumuz oldukça başarılı bir cover olduğunu düşünmüş.Bence Emre Aydın’a yakışmamış o parça.Sibel Tüzün de cover’la yeni albümünü kurtarmak istemiş ama ‘Erkekleri Tanıyın’ yorumunu da fazla sevmedim.(Bugün sıfırcı hoca modundayım : )

Okuyucumuz Gülnaz,Emre Altuğ’dan Erol Evgin parçası ‘Bir De Bana Sor’ ve ilk albümündeki Erkin Koray şarkısı ‘Şaşkın’ı hatırlatmış,teşekkürler.Funda Arar’ın üstün yorumuyla yeniden nefes aldırdığı,yine Erkin Koray’dan ‘Arapsaçı’ da Gülnaz’ın hatırlattığı bir parça.Ben de ‘Benim İçin Üzülme’ ve ’Ateş Düştüğü Yeri Yakar’ı ekliyorum.Niran Ünsal’ın yorumuna çok yakışan 90’lı yıllardan bir cover ‘Firuze’ de bir başka okuyucumuzun hatırlatması.

Sezen Aksu’nun ‘Düş Bahçeleri’ albümü başlı başına bir olaydı 90’ların sonunda ama yıllar sonra gelen ikincisi aynı etkiyi yaratmadı.Ferhat Göçer’le ilgili düşüncesine katılıyorum Ferda’nın.Ben de aynı espriyi yayında yaptığımı hatırlıyorum:-Yakında Ferhat Göçer’in okumadığı şarkı kalmayacak! :) Çok çalışkan sanatçımızın Ferda tarafından hatırlatılan yorumu,Emrah’a ait ‘Unutabilsem’.Hemen ekleyeyim,’Götür Beni Gittiğin Yere’,’Senede Bir Gün’ cover’ları da ses getirmişti.

Yorumlardan sonra gelelim eklemeye devam edeceklerime.Hazır Göksel’in cover albümlerinden bahsetmişken,belki de tamamı eski parçalardan oluşan albümler yapma konusunda O’na cesaret veren ilk yorumu ‘Günün Birinde’yi söylemek lazım.Ne kadar başarılı olmuştu değil mi?Yıldız Tilbe’nin türküleri yorumladığı ve yine ilgi gören albümü,Funda Arar’ın Türk Sanat Müziği albümü de notlarım arasında.Kenan Doğulu’nun Onno Tunç anısına hazırlanan albümdeki ‘Onursuz Olmasın Aşk’ yorumu da sıradışıydı.Biraderi Ozan Doğulu’nun ‘130 bpm’ isimli albümündeki Ziynet Sali yorumu ‘Sen Mutlu Ol’ da son aylarda radyoların dans müziği kategorisinde ilgi gösterdiği bir cover.Nilüfer de geçtiğimiz yıllarda albümüne almıştı bu klasiği.Ama çok yorumlanan bir eser olduğu için kimse de şaşırmadı bu cover’a. Hatta ne gerek vardı diyenleri bile duydum.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Habertürk’te yayınlanan bir ankete göre müzikseverler en çok bu coverları beğenmiş:

1-Duman-Herşeyi Yak (Orijinali Yunanca,ilk yorumcusu Sezen Aksu)

2-Ünlü-Estarabim (Erkin Koray)

3-Çelik-Öyle Bir Geçer Zaman Ki (Erkin Koray)

4-Pentagram-Uzun İnce Bir Yoldayım (Aşık Veysel)

5-Kurban-Lambaya Püf De ve Sarı Çizmeli Mehmet Ağa (Barış Manço)

6-Haluk Levent-Aşkın Mapushane(Fikret Kızılok)

7-Ebru Gündeş-Tanrı Misafiri (Ajda Pekkan)/ Mor ve Ötesi-Sevda Çiçeği (Fikret Kızılok)

8-Barış Akarsu-Islak Islak (Cem Karaca)

9-Ogün Sanlısoy-Ben de Özledim (Ferdi Tayfur)/Teoman-Kadınım (Tanju Okan)

10-Levent Yüksel-Sensiz Olmaz (Bülent Ortaçgil)

11-Funda Arar-Arapsaçı (Erkin BabaJ)

12-Nil Karaibrahimgil-İstanbul’da Sonbahar (Teoman)

13-Şebnem Ferah-Ünzile (Sezen Aksu)

14-Kıraç-Gülmek İçin Yaratılmış (Ferdi Özbeğen)

15-Mirkelam-Güzel Bir Gün (Teoman)

Özellikle rock gruplarının fanatik kitleleri etkisini gösteriyor ama yine de fikir sahibi olunması açısından güzel bir anket bence.Nilay Örnek’in Tarkan Kaynar’la yaptığı söyleşiye göre,en fazla cover parçayla hayranlarının karşısına çıkan isim Haluk Levent.İkinci sırada ise Göksel var.Cover grupları içinde en popüleri Gripin.En çok yeniden yorumlanan tarz Anadolu rock ve pop parçaları.Arabesk dünyasından en fazla cover yapan ise Müslüm Gürses.O’nu İbrahim Tatlıses takip ediyor.Eserleri en fazla yorumlanan ise Orhan Gencebay.

Bir yazı daha çıkar mı dersiniz? :) Bakalım göreceğiz…Bu arada Pal FM’in merakla beklenen Tarkan sürprizleri devam ediyor.’Öp’ klibinden sonra 6 Kasım Ankara ve 14 Kasım İzmir konserleri de Pal FM sponsorluğunda gerçekleşecek.Başka? Bekleyin ve takibe devam edin ;)

(Yazının İlk Bölümü İçin Tıklayın )

Fırat BARAN/Hayat Müzik/2010

www.twitter.com/BaranFirat

www.palfm.com.tr

www.palstation106.com

Share this post

6 yorum Yeni Yorum Yap

 1. saim11:52

  Geçen hafta yazdıklarımı dikkate aldığınız ve benim önerilerimi ifade ettiğiniz için teşekkür ederim Fırat:)

  YanıtlayınSil
 2. Anonim13:53

  Gripin de cover işini iyi başardı katılıyorum.ama liste şaşırttı beni benim top 10'umla alakası yok.

  YanıtlayınSil
 3. Anonim16:20

  cover deyip de ayşenden bahsetmemek olmaz sanırım.bu işi en iyi en düzgün yapan isim bana göre ayşen.evet bir göksel kadar gündemde değil şu anda ama sadece cover'larla ve en önemlisi doğru cover'larla yer edinen çok da önemli bir ses.yanılmıyorsam bie yıl aşkın süre önce yine burada bir röportajı vardı.albüm hazırlıyorum demişti.ne oldu?merakla bekliyorum.

  YanıtlayınSil
 4. Anonim18:05

  düş bahçelelerinin ikincisi çok ses getirmedi katılıyorum.sebebinin repertuvardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
 5. Anonim22:12

  Öncelikle teşekkür ederim Fırat. :) Evet bir yazı daha çıkabilir gibi görünüyor. benim ilave edebileceğim bir konu daha var, bilmiyorum katılırmısınız... Ozan Doğulu'nun albümündeki Mustafa Ceceli yorumu 'Hata' şarkısında olduğu gibi sözler olumsuz bir durumu anlatırken, müziğin dans müziği olması beni rahatsız ediyor... Cover yapılırken bu da göz önünde bulundurulmalı gibi geliyor. Tarkan + Pal Fm'i Bursa'ya da bekliyoruz. :) / GÜLNAZ

  YanıtlayınSil
 6. Anonim21:58

  Her ne kadar müzik piyasasında hiç yokmuş gibi davranılsada Özlem Tekin'de son albümde cover parça yorumladı. Üstelik gayet başarılı bir cover oldu "Aslan Yarim" =)

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe