EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

15 Eylül 2010 Çarşamba

YAZARIMIZ FIRAT BARAN'IN ''YUNANİSTAN'' YAZISININ İKİNCİ BÖLÜMÜ HAYAT MÜZİK'TE!


Yunanistan’daki hayat ve müzik üzerine klavyeye aldığım yazı sizlerden ilgi görünce ve hem buradan hem de Akşam Partisi Facebook sayfasından değişik sorular-yorumlar gelince,yazının devamını getirmek farz oldu:) Yunan halkının Türklere bakış açısı,Türk-Yunan müzik paylaşımı,gerçekten Türk şarkıları orada ses getiriyor mu gibi…

Öncelikle şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki aslında kimse kimseye düşman falan değil.Tarihten gelen birtakım olayları geçmişte bırakmış iki halktan söz ediyorsak eğer,evet Yunan halkı Türkler’i seviyor! Başkent Atina’da da,Yunan Adaları’nda da tıpkı bizdeki gibi bir âdet var: Nerelisin? diye sormak…Özellikle daha samimi adalar halkında daha fazla olduğunu söyleyebilirim bu âdetin.
Karşılaştığımız,tanıştığımız,konuştuğumuz birçok Yunan mutlaka neredensiniz diye sordu ve ilk bölümde yazdığım gibi mastika ikram eden restoran bile oldu İstanbul’dan olduğumuzu öğrenince :)Elbette oralarda yaşayan az da olsa bir Türk nüfus da var,tıpkı buralarda yaşayan azınlık Rum nüfus gibi.

Rodos’ta alışveriş yaptığımız hediyelik eşya dükkanında bir adam…Çat pat İngilizcesi’yle bizimle anlaşmaya çalışıyor.Uzun sayılabilecek bir süre dükkanda kaldık ve sürekli konuştuk,zaman zaman da pazarlık ettik.Alışverişin sonuna doğru adam gayet net ve temiz bir Türkçe’yle bir cümle kurdu ve biz şok! Tabi ki sorduk: - Türk müsünüz?! Adamdan gelen cevap: -Evet! Daha sonraki sorumuza verdiği cevap bizi daha da şaşırttı.-Eee peki neden Türkçe konuşmadınız bizimle?Cevap:- Ee sormadınız ki Türkçe biliyor musun diye! Kaldık öyle şaşkın şaşkın bir süre! Velhasıl adamın adı Cengiz ve alışverişi bitirip çıkarken;-Hadi Cengiz Abi kolay gelsin,hayırlı işler! diyerek dükkandan çıkmak da ayrıca komik oldu hepimiz için:) Neredensiniz? İstanbul’dan…Ooo harika bir kültürünüz var!

Neredensiniz? İstanbul…Ooo İstanbul çok güzel bir şehir…Neredensiniz? Türkiye…Çok özledim bilmem nereyi…gibi cevapları her an her dakika ve neredeyse her Yunan’dan duymanız mümkün.Kısacası Yunan halkı Türkleri seviyor! :)

Gelelim işin müzik kısmına…Hemen başta şunu belirteyim ki bence Yunan şarkıları Türkiye’de daha fazla ilgi görüyor,Türk şarkılarının Yunanistan’da gördüğü ilgiye nazaran.Mesela geçtiğimiz 2010 yazında Pal Station’da çaldığımız hit parçalardan biri geldi aklıma.Meşhur Yunan dj Pantelis ve Maria Lakovou vokalleriyle ‘Gia Sena Anaseno’ veya Frantzeska Mihail’den ‘Kerma’.Peki Yunanistan’daki radyolar bu yaz Türkiye’den kimleri çaldı derseniz,benim kulağıma gelen bir hit parça yok doğrusu.Sıla’nın ‘Sevişmeden Uyumayalım’ parçasını bir Yunan şarkıcısı aldı ve okudu diye duyduk ama gerisi gelmedi.Ya da yazımın ilk bölümünün hemen altında yer alan Fettah Can haberinde olduğu gibi bizim bestecilerimizin bestelerini alıp okuyorlar zaman zaman ama pek de hit olduklarını söyleyemiyorum ne yazık ki.Sanırım bu konuda Sezen Aksu ve Nazan Öncel başı çekiyorlar.Gündoğarken,Burak Kut,Zülfü Livaneli,Tarkan ve tabi Sertab Erener de Yunanistan’da bilinen bazı sanatçılarımız.Demet Akalın’ın okuduğu ‘Aşkın Açamadığı Kapı’,Gülşen’in seslendirdiği ‘Of Of’ gibi sayılı parçalar hit olmayı başarsa da,yine de bence hit sayısı açısından Yunan müzisyenler daha başarılı.

Bir çırpıda sayarsak mesela meşhur Antonis Remos,Keti Garbi,Elena Paparizou,Demis Roussos,Despina Vandi,Nana Mouskouri,Haris Aleksiu,Anna Vissi…Listeyi daha fazla uzatmak istemiyorum çünkü haset damarlarım kabarmaya başladı:) Geçen bölümde yazdığımı doğrular nitelikte bir liste,yani; dünyada daha fazla söz sahibi müzisyenler yetiştiren ve doğal olarak da Türkiye müzik piyasasında daha fazla etkili olan,daha fazla hit şarkı üretmeyi başaran bir ülke Yunanistan.Bu meşhurlar listesine kıyasla ‘kıytırık’ sayılabilecek şarkıcı Kalomoira’nın Eurovision şarkısı ‘Secret Combination’ bile hala yabancı müzik radyolarımızda çalınır durur.Şimdi siz söyleyin kim daha başarılı? Tembel miyiz yoksa yeteneksiz miyiz?

Tekrar hayat ve müzik için burada buluşacağız ama bir sonraki yazıyı beklemeden buluşmak isterseniz radyo program saatlerimi not alın ve radyoda buluşalım:) Pal FM’de hafta içi saat 20:00’den itibaren müziğin Türkçesi’yle,Pal Station’da ise hafta içi 14:00’ten itibaren dünyanın en iyileriyle,sadece hit müzikle…

www.palfm.com.tr
www.palstation106.com

Fırat BARAN/Hayat Müzik/2010

Yazının ilk bölümü için :
http://hayatmuzik.blogspot.com/2010/09/hayat-muzik-platformu-yazari-firat_510.html
Share this post

6 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Anonim22:33

  Yunanistan yazılarınızdan çok keyif aldım Fırat Bey.Ayrıca yazı üslubunuzu da çok beğendim.Öneride bulunabilme şansımız varsa Hümeyra ile ilgili bir yazı yazmanızı isterim.
  Taşkın

  YanıtlayınSil
 2. Anonim23:37

  Sılanın başarıları zaten ortada. oralarda da çalması güzel ama burak kut'a şok oldum..hangi şarkısı çalıyor ki orda?özellikle buradaki son albümü çok fiyaskoydu.bir an önce toplanır umarım.

  YanıtlayınSil
 3. Anonim10:24

  Gündoğarkenin orada hala biliniyor olması mutlu etti beni.Yunanistanı öyle anlatmışsınız ki en kısa zamanda eşimi ve çocuklarımı alıp oraya gideceğim sanırım:)

  YanıtlayınSil
 4. Anonim11:28

  Yazınızı severek okudum.Özlem Tekin hakkında bir yazı yazar mısınız diyecektim?Özlem Tekin fanları olarak albüm değerlendirmesi istiyoruz.Sevgiler.
  Tülay

  YanıtlayınSil
 5. Anonim13:26

  Yunanistan'la Türk müziği birbirlerineçok yakın.Güzel planlar yapılarbilir sanatçılarımız arasında.sezen aksu ile haris alexiuo nun işleri ne güzeldi mesela..ya da gündoğarken'in rüzgar düeti.

  YanıtlayınSil
 6. Anonim20:30

  Ajda Pekkan'ın Greek Songs Ajda albümünü dinlediniz mi?yunan müziği demişken aklıma geldi.Belki bi sonraki yazıda bu albümden bahsedersiniz.

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe