EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

23 Eylül 2010 Perşembe

YAZARIMIZ FIRAT BARAN'DAN BİR ''TARKAN'' DEĞERLENDİRMESİ


‘’Sizlerden gelen istekler doğrultusunda’’ şeklinde giriş yapmalıyım bu yazıya:) Hem yakın çevremden,hem Hayat Müzik okuyucularından,hem Akşam Partisi Facebook sayfasından gelen isteklerde ilk sırada Tarkan albümü vardı.Şaşırtıcı değil çünkü son haftaların en çok satanı-dinleneni-isteneni-beğenileni.Bakalım neler çıkacak Tarkan 2010 hakkında?Başlayalım!

Albümün çıkışını müjdeleyen ve haftalar önce radyolara dağıtılan ‘Sevdanın Son Vuruşu’,hakikaten güçlü bir parça.Gücü zaman içinde artan bir parça olduğunu da söylemek gerek.Bence ‘Dön Bebeğim’ veya ‘Kış Güneşi’ veya ‘Gülümse Kaderine’ gibi uzun yıllar sonra da rahatlıkla dinlenilebilecek ve Tarkan klasikleri arasında yerini alacak.Aysel Gürel’e de çok şey borçluyuz çünkü ölümünden sonra bile yazdığı kuvvetli sözlerle ne kadar büyük bir söz yazarı olduğunu ispatlamaya devam ediyor.’Sevdanın Son Vuruşu’ iç
in öteki boyuttaki büyük kadına şunu söylemek istiyorum:- ‘Ulan Aysel,yaptın yine yapacağını’ :) O,beni anlamıştır…Sezen Aksu’nun da söylediği gibi,bedeni ölebilir ama güzel enerjisiyle aramızda dolaşmaya devam ediyor Aysel Gürel.Ve sözleriyle tabii…Müziğine imza atan Tarkan’ın da imza atan elleri dert görmesin.

‘Adımı Kalbine Yaz’.Tarkan’ın adı bir kez daha milyonlarca insanın kalbine bu şarkı sayesinde yazıldı,buna inanıyorum.Gördüm,duydum,söylüyorum.Yaz ortasından beri,sözleşmiş gibi bütün müzik sever arabalarda bu parça çalıyor.Sanki gizli bir Tarkan promosyon anlaşması imzalanmış ve arabalarda dinleme,sesini açma ve coşma zorunluluğu da bu sözleşmeye madde olarak eklenmiş:)Parçanın Türk sanat müziği formlarına çok yakın olduğunu sanırım dikkatli kulaklar anlamıştır.Yani Tarkan’ın eğitimini aldığı asıl branşı.Bu şa
rkıyı Türk sanat müziği yorumlayan isimlerin sesleriyle hayal edin.Oluyor değil mi? :) Bence bu kış sahne şarkıcılarının-ne tarz olursa olsun-en çok repertuvarlarına alacakları parça olacak.

‘Kayıp’.Bu kadar överken Tarkan’ı,bu şarkıyla ilgili ne yazık ki övgü dolu satırlar dökülmüyor klavyemden.Bana göre tamamen arabesk-damar-pop dinleyicisini avuca almak maksadıyla üretilmiş vasat bir parça.Sözler vasat,müzik vasat ve özellikle yaklaşık son bir dakika boyunca ve giderek düşen bir tempoyla okuduğu şiir çok gereksiz geldi bana.Tek güzel tarafı Tarkan’ın yorumlaması.


Albümün sürpriz hit parçası ise kesinlikle ‘Öp’.Öpücüklerle arası çok iyi olan mega starımızın,ticari kaygılarla uzun uzun hazırlandığı bir albümde bizi ‘Öp’memesi zaten şaşırtıcı olurdu.Ama şarkı güçlü hakkını vermek lazım.Albüm ilk çıktığında bazıları ‘Acımayacak’ kesin hit olacak derken,ben itiraz edip ‘Öp’ patlayacak demiştim.Dediğim de oldu.İçinde müzikal anlamda arabesk olmamasına rağmen şarkı patladı çünkü çok eğlenceli,pozitif ve kıvrak,cilveli Tarkan’ı geri getirdi.Özlemiştik…


‘Acımayacak’. Şarkıyı yerden yere vurmaya gerek yok ama beğenmedim.Bana dört bölümlü,kopuk kopuk ve düzenlemenin bile bu dört bölümü birleştiremediği bir parça gibi geldi.Her bir parçayı ayrı ayrı değerlendirirsek fena değil ama olmamış.Zaten kenarda kalan bir parça oldu şimdiden,zaman içinde de öyle büyük bir hit olabileceğini düşünmüyorum.Sezen Aksu’nun oğlu Mithat Can Özer’in sözleri ve müziği.Olamamış.

‘İşim Olmaz’.Albümde hemen üste çıkan parçalardan biri oldu.Yıldız Tilbe yine ne kadar etkili bir söz yazarı olduğunu gösteriyor.Yıllar önce ‘Kış Güneşi’nde olduğu gibi yine sözleriyle Tarkan’a destek vermiş.Duyduğuma göre nerdeyse albüme alınmayacakmış bu parça ama alınması ne kadar doğru bir hamle olmuş bunu da görüyoruz.Bir hit bir hittir:) Ama ‘Adımı Kalbine Yaz’ ya da ‘Sevdanın Son Vuruşu’ kadar etkili değil bence.Şirin,sıcak ve keyifli bir ortalama pop şarkısı.Radyolar sever böyle şarkıları.

‘Sen Çoktan Gitmişsin’ İşte bence çok ayrıcalıklı bir parça.Sözler Sezen Aksu,vokallerdeki ‘ş’ harfinin baskınlığından da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi Sezen Aksu mikrofon başına geçip Tarkan’a harika bir vokal de yapmış.Müzik Ozan Çolakoğlu.Bilinçaltım etki altında mı bilmiyorum ama bu parçayı Gülşen de çok güzel yorumlarmış gibi geldi bana dinlerken.’Seviş Benimle’,’Kır Zincirlerini’,’Biz Nereye?’ gibi meraklısına hitap edecek olan ve hatta değişen müzik kulakları sayesinde yakında radyolardan istenmeye başlayabilecek,gerçekten bayıldığım bir parça olmuş.Bu üçlü tekrar bir araya gelmeli gelecek Tarkan albümlerinde.

‘Usta Çırak’.Bayılmadım.Bence Murat Boz’a yakışabilirmiş ama Tarkan’lık bir şarkı değil sanki.Son zamanlarda adını duyuran müzisyen Gülşah Tütüncü imzalı bir parça.Albümde yokluğunu fark etmezdim şahsen.Ama Gülşah Tütüncü için bir referans olacağı kesin.Tarkan ona biraz iyilik yapmış gibi:)Ama Mustafa Ceceli’nin yorumladığı ‘Hastalıkta Sağlıkta’ isimli parçasını tek geçerim sayın Tütüncü’nün,hakkını yemeyelim.

Gelelim remixlere.Favorimizi hep bir ağızdan söyleyelim: ‘Adımı Kalbine Yaz-Ozinga Club Mix’ O kadar etkili,başarılı ve sevilen bir remix oldu ki,kısmen orijinal versiyonunun bile önüne geçmiş durumda.Bazı dinleyiciler iste-dinle dakikalarında özellikle remixini istiyorum diyorlar.’Acımayacak’ parçasını Gurcell Club Mix bile pek kurtaramamış bence.İkinci favori remixim ise ‘Öp’ Gurcell Club Mix.Suat Ateşdağlı ve Kıvanch K da ‘Sevdanın Son Vuruşu’nu remixlemişler,güzel olmuş.Ama özellikle duyurmak istediğim bir remix daha var.Serhat Karadağ tarafından ‘Sevdanın Son Vuruşu’na yapılan Lounge Version.Bu versiyon albümde yok ama internetten bulup dinleyebilirsiniz.Aslında ikinci favorim budur demeliyim:)

Pal Station bir yabancı müzik radyosu.Türkiye’den Sertab Erener,Mustafa Sandal,Bedük,Murat Uncuoğlu,Kaan Gökman gibi isimlerin İngilizce eserlerini çalıyorduk.Tarkan’ın da başarılı olamayan İngilizce albümünden bazı parçalara zaman zaman yer veriyorduk.Ancak son albüm,Pal Station için de bir ezberi bozdu.Dinleyicilerden gelen yoğun talebin ardından ilk defa tamamı Türkçe sözlerden oluşan Tarkan şarkıları çalmaya başladık.’Sevdanın Son Vuruşu’,’Adımı Kalbine Yaz’ ve son olarak da ‘Öp’ artık Pal Station play-listlerinde dönmeye başladı.Bu bir ilk ve şimdilik tek çünkü başka hiçbir şarkıcının Türkçe parçalarına henüz yer vermiyoruz.Bunun sebebi bence şu: Türkiye’deki yabancı müzik dinleyicilerinin de üzerinde en fazla mutabakata vardıkları yıldız isim Tarkan.

Ve merakla beklenen Pal FM’in Tarkan’la ilgili sürprizleri…İlkinin sürprizi artık kalmadı:)Geçtiğimiz günlerde www.tarkan.com’da yayınlanan ilk klip ‘Öp’.Sürpriz ise Pal Media desteğiyle Pal FM sponsorluğunda karşınıza gelmesi! Sahnelerin bir kısmı ise Bodrum’daki muhteşem resort Palmalife’ta çekildi.Tarkan ve Pal FM müzik sektöründe unutulmayacak bir işbirliğinin ilk adımını kliple attı,devamı gelecek,bekleyin:)

Fırat BARAN/Hayat Müzik/2010

www.twitter.com/BaranFirat
www.palfm.com.tr
www.palstation106.com
Share this post

10 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Anonim15:07

  İsteğim kabul olmuşşş çok sevindim.Tarkanın albümünü çok beğendim genelde ortak şarkılar sevmişiz ama ben kayıp'ı da çok sevdim. acımayacak şarkısını tutmadım.ayrıca klibi beğendim.

  YanıtlayınSil
 2. Anonim15:49

  Tarkaaaaaan bu ! Her zaman bi başka!

  YanıtlayınSil
 3. kim ne derse desin sevdanın son vuruşu bu yazın en iyi şarkısı. sözler müzik ve düzenleme bu kadar uyum içinde olamazdı.şarkı girer girmez kendini dinletiyor. budur.tamamdır.tarkandır!

  YanıtlayınSil
 4. vee iştee pal fm in kalitesini tekrar ortaya koyan muhteşem bi proje bu devamını bekleriz..işte kalite işte fark dedirten bi olay buu..klip de mükemmel..işte TARKAN işte PAL ..muhteşemsinizzz..

  YanıtlayınSil
 5. Anonim17:28

  İki şarkıya klip geldiğini okumuştuk duymuştuk ama bir şarkının klibini görüyorum.diğeri ne zaman acaba? Tarkana ve size teşekkürler. çok güzel bi yazı olmuş.

  YanıtlayınSil
 6. Anonim19:00

  Sen çoktan gitmişsin şarkısında sezen aksunun vokali olduğunu albümde okuduktan sonra anladım.hiç anlaşılmıyor yahu.ama sihirli sesini değdirmiş kraliçe.

  YanıtlayınSil
 7. Anonim19:37

  Mayıs ayında bir kaç günlüğüne İstanbul'da olmam gerekiyordu ve Tarkan'ın 'sevdanın son vuruşu' parçası yeni çıkmıştı.. vee evet Fırat Baran en az 3-4 arabada bu şarkı çalıyordu.. :) Tarkan'ı ne kadar özlediğimizi o zaman anlamıştım. aylardan eylül her yerde Tarkan var.. kendi adıma çok memnunum bu durumdan.. Öp en eğlendiğim şarkı albümde, kayıp ne olursa olsun dinlenir. Sevdanın son vuruşu'nu ise uzun yıllar dinleyebilirim.. geçen gün bu şarkıyı duymayı özlediğimi düşündüğüm bir anda pal station'da denk geldi, albüme kendimizi fazla kaptırıp bu şarkıyı unutmuştuk gibi geldi birden... PAL Fm-TARKAN işbirliği çok güzel bir çalışma.. süprizleri merakla bekliyoruz. :) GÜLNAZ

  YanıtlayınSil
 8. Anonim22:48

  Tarkan metamorfoz sonrası iyi kotardı.ben o albümden de bazı şarkıları sevmiştim ama sanki bir bütünlük arz etmiyordu.bu daha bir tarkan olmuş.sezen aksu ve yıldız tilbe tamam ama bir de nazan öncel şarkısı olsaydı belki daha renkli olabilirdi albüm.çok mu ütopik oldu sezen nazan ve yıldız isteği bilemiyorum ama müzikal anlamda güzel olurdu:)

  YanıtlayınSil
 9. Anonim13:19

  Tarkan bi kez daha kanıtlamıştır.Ne yapsa tamamdır.Kumaşı başka onun. Enerjisi apayrı.

  YanıtlayınSil
 10. Anonim17:26

  Tarkan'la ilgili sürprizleri keşke yazsaydınız:( klip dışında neler bekliyor bizi?

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe