EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

3 Eylül 2010 Cuma

HAYAT MÜZİK PLATFORMU YAZARI FIRAT BARAN'DAN BİR ''YUNANİSTAN'' YAZISIYunanistan’da sıradan bir akşamüstü…Tabi Yunan halkı için:) Gerçi ekonomik krizden dolayı gerçekleşen ayaklanmalar ve gösteriler bu sıradanlığı zaman zaman bozsa da,küçük cafe’deki çalışan kız için neşeli bir gün bile diyebiliriz çünkü müziğin sesini alabildiğine açmış ve akşam için etrafı süpürerek temizlik yapıyor,mekanı hazırlıyor.Elbette dinlediği şarkıya kulak veriyorum: Helena Paparizou ve ‘’My Number One’’. Bilmeyenlere hatırlatayım bu parçayla Bayan Paparizou Eurovision’da Yunanistan’a ilk ve tek birinciliğini kazandırmıştı.Tıpkı Sertab Erener’in birinciliği gibi ilk ve tek.Yunan halkı,tıpkı bizim Sertab Erener’le gurur duyduğumuz gibi gurur duyuyor O’nunla.İşte o cafe’deki kız da bağıra bağıra eşlik ediyordu ‘’My Number One’’ isimli parçaya.Anlaşılan hala etkisini yitirmemiş Eurovision parçası Yunanistan’da.

Yunan Adaları’nda taksiler oldukça konforlu ve hemen hepsi klimalı.Biner binmez o sıcaktan sonra bir –ohhh!çekiyor insan.Genç tayfadan bir taksi şoförü ve belli ki çoğu Yunan insanı gibi müziğe düşkün.Arabasında LCD ekran bir TV ve klipler dönüyor yolculuğumuz boyunca.Eşlik etmeye değer bir parça duyduğumda mırıldanmaya başlıyorum.O sırada fark ediyor eşliğimi ve sesini açıyor.Dönen kliplerin tamamı Amerikan şarkıcılarına ait ve soruyorum: - ‘’Çok mu seviyorsun bu parçaları?’’.Cevap: -‘’Evet seviyorum ve binen müşteriler de seviyor’’ Anlaşıldığı üzere nereye giderseniz gidin,kendi ulusal müzikleri konusunda oldukça tutucu olan ülkelerde bile uluslar arası yıldızların hakimiyeti söz konusu.

Yunanistan’da Türkiye’ye ait bazı şeyler bulabiliyorsunuz.Aslında Türkiye’ye ait olduğu düşünülen ve belki de iki halkın ortak değerleri olarak da kabul gören mi demeliyim bilmiyorum.Nazar boncukları mesela…Her yerde satılan turistik,ucuz,hediyelik nazar boncukları veya yemekler…Karnıyarık,musakka,sigara böreği,döner.Döner,pita ismiyle satılıyor ve itiraf etmeliyim ki bizim dönerimizden standart olarak daha kaliteli ve özel ekmeğiyle daha bile lezzetli diyebilirim.Elbette bizdeki büfe dönerleriyle kıyaslıyorum:) Derken tanıdık bir şarkı çalıyor gezerken bir dükkanda; ‘seni severdim,hem uyanık hem uykumda ‘diye eşlik ediyorum Türkçe sözlerle.Aslında bu bir Yunanca parça ama bugüne kadar birçok parçada olduğu gibi Türkçe sözlerle Türkiye müzik piyasası için uyarlanmış,Yıldız Usmonova ve Yaşar seslendiriyor bilindiği üzere.Yunanistan’da hala en çok duyabileceğiniz şarkılardan biri.

Oooo mastika mastika,oooo şişe dolu mastika! :) Çok sevilen bu şarkıda adı geçen meşhuuur mastika,ikram olarak bir restoranda masamıza geliyor.Tabi İstanbul’dan geldiğimizi söylediğimiz için.Herkese yok bu ikram,sadece hatırlı(!) müşterilere:)

Türkiye ve Yunanistan birçok konuda olduğu gibi müzik konusunda da ortak değerlere sahip iki ülke.Ama sanıyorum gerek Avrupa’da gerek dünyada müzik konusunda daha çok kabul gören sanatçılara sahipler.Bu duruma sebep olan Yunan müzisyenlerin çalışkanlığı mı yoksa Türk müzisyenlerin tembelliği mi? Yorum sizin:)

Fırat BARAN/Hayat Müzik/2010
Share this post

8 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Yazıyı hemen okudum,paylaşım linki görünce:)))Bir şeyi içtenlikle sormak istiyorum.Hani Türk besteciler,şarkıcılar ''Benim şarkım Yunanistanda çalıyor'' ya da işte ''şarkımızı uyarladılar''gibi şeyler söylüyorlar ya sık sık.Bunların oradaki başarıları ne peki?yani hakikaten ses getiriyor mu yoksa içi boş haberler mi bunlar?

  YanıtlayınSil
 2. Anonim17:17

  acaba yayın saatinizi öğrenmemiz mümkünmü?

  YanıtlayınSil
 3. Anonim18:47

  Bunun bizim sanatçılarımızın tembelliği ile ilgisi yok bana kalırsa.bizden de az uğraş verenler olmadı değil.ama sonuç maalesef hüsran.neden olmadığını bilemiyorum ama snrm ciddiye alınmıyoruz.ve bizde bi süre sonra bunu kabullenip içe dönüyoruz.deneyip rezil olmayalım da kendi ülkemize müzik yapalım diyorlar bence

  YanıtlayınSil
 4. Anonim19:43

  tembeliz Fırat, sadece sanatçılarımız değil, hepimiz. Tamam belki ÇILGINIZ ama bir o kadarda tembeliz... 5 yıl yada 5 ay yada 5 günde hazırlanmış olsun önümüze ne gelirse dinliyoruz, seçiçi olmayı beceremiyoruz. biz bu kadar vurdum duymaz olunca sanatçılarımızda tembel oluyor haliyle.. yazında belirttiğin gibi yaşadıkları kriz için bile tepkilerini ortaya koyan bir yunan halkına tanık olmuşsun, bizim tepkimizde, sevincimizde 3 gün sürüyor. çok kolay alışıyoruz herşeye...Gülnaz

  YanıtlayınSil
 5. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 6. Anonim19:25

  Ben bir soru sormak istiyorum. Cevabını nasıl alırım bilemedim ama belki o da yorum yazar sevgılı Fırat Baran.
  90'larda da müzik dünyasının içinde olduugu ıcın soruyorum ozellıkle.neden 2000'lerde bu kadar kan kaybettı bu sektor. ozellıkle radyolar ne kadar cok tekrara dusuyor.nereyi acsam aynı sarkılar.ve zaten bın kere klıbını gordugumuz sarkıları radyoda da dınlemek zorunda kalıyoruz.oysa radyo actıgımızda programcının kendı sectıgı sarkılar olsa hem programcının muzıkalıtesı ortaya cıkacak hem de ıyı radyocuların programları merakla beklenecek. artık neredeyse hıc konusulmuyor, kısacık bir anons verılıyor arkasından o hıc degısmeyen sarkılar calınıyor.ben radyo dınlerken sevdıgım programcının o sarkı ıle ılgılı fıkırlerını,ya da muzk dunyası ıle ılgılıhaberlerını de almak ıstıyorum.Onun otesınde kendı sectıgı sarkıları dınlemek ıstıyorum.Herkes aynı sarkıları calacaksa ne farkı kaldı bır programcının dıger programcıdan?

  YanıtlayınSil
 7. Figen Sözer17:10

  Tarkan'ın albümü ile ilgili yazı yazarsanız sevinirim.

  YanıtlayınSil
 8. Kerem Özkan23:45

  Yunanistan şarkıları demişken Aynı Denizin şarkıları diye bir albüm aldım geçen gün.bizim sanatçıların seslendirdiği şarkıların orjinal yunan versiyonlarından oluşmuş bir albüm.çok başarılıydı.arabamda şu anda o albümü dinliyorum.bu arada bir sonraki yazı konusu belli değilse,ezginin günlüğü'nün son albümünü yorumlarsanız okumak isterim görüşlerinizi.

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe