EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

11 Temmuz 2010 Pazar

''ÇOK DAHA ÖTESİ'' DİYEREK YENİ ŞARKILARINI DİNLEYİCİ İLE BULUŞTURAN METİN AROLAT,HAYAT MÜZİK PLATFORMU'NDA AHMET ERTEN'İN KONUĞU OLDU!‘’KEYFİME DİYECEK YOK!’’

Oldukça uzun bir aranın ardında ‘’Çok Daha Ötesi’’ ile müzik severlerle buluştunuz..İşin en çok mutfak kısmını mı yoksa dinleyici ile birebir buluşma kısmını mı özlemişsiniz?

Her şeyi özledim açıkçası.Yeni şarkıları yaparken stüdyo aşamasında o şarkılar şekillenirken keyfime diyecek yoktu.Hatta stüdyo aşamasının son günlerinde,bitiyor diye bir hayli üzüldüm.Ama bir adım sonrası yeni şarkıların dinleyicilerle buluşması.Bunu da
nasıl özlemişim anlatamam.Hele ki yeni şarkılara gelen tepkiler öyle güzel oldu ki. Açıkçası keyfime diyecek yok! Albümdeki her şarkı neredeyse tek tek çok iyi tepki aldı,Böylece bütün bir albüm olarak stüdyoda doğru bir iş yapmış olmanın o güzel duygusunu yaşıyorum.Ben kendi şarkılarını yapmayı seven bir adamım.Yaparken de söylerken de çok büyük keyif alıyorum.

‘’Özlemek değil benimkisi..Çok daha ötesi..’’sözünden bir albüm ismi oluşturulmuş.. Albümde çok daha öte neler bulmalıyız?

Daha önce yaptığım albümlerin hakkını yemek istemem ama bu albüm onların “çok daha ötesi”nde.Hem sözleri,anlattığı hikayeleri,hem müzikalit
esi,altyapıları sadece benim daha önce yaptığım albümlerin değil,günümüzdeki kemikleşmiş pop müzik mantığının da ötesinde olduğunu düşünüyorum.

Peki kimlerle çalıştınız ''Çok Daha Ötesi''nde ?

Bu albümün şarkılarına başladığım sıralarda çok genç bir müzisyenle tanıştım.Aytaç Özgümüş.Yeteneği,enerjisi ve disiplinyle yaşının çok ötesinde biri.Albüme birlikte enerjilerimizi yükledik ve birlikte bu projeyi oluşturduk.Ayrıca aranjelerde Alper Erinç,Sertaç Özgümüş,Özgür Buldum,David Şaboy isimleri var.Hepsi işlerinde pırlanta gibi
insanlar.Benim ne yapmak istediğimi çok iyi algıladılar ve yeteneklerini konuşturdular.

Eski Metin Arolat,sounduna göre farklı bir albüm olduğunu söyleyebiliriz..Siz nasıl değerlendiriyorsunuz ‘’Çok Daha Ötesi’’ni ?


Bir Metin Arolat soundu olmaması gerektiğini düşünüyorum.Varsa da onun,benimle birlikte her albümde gelişmesi,değişmesi gerekir.Bu albümde olan da bu.Ben nasıl ki değişmeyi gelişmeyi seviyorsam,bunu yaptığım müziğe de yansıtıyorum.Başka türlü daha önce yaptıklarımızın “çok daha ötesi”ne geçemeyiz zaten.

Işın Karaca’nın vokal performansı ile daha da şahane forma girmiş ‘’Kalpten Gidenin’’ albümün lokomotif şarkısı..Albüme nasıl dahil old
u Işın Karaca?

Ben bu albümde bir çok lokomotif parça olduğunu düşünüyorum.Tabii ki bunu bize gösterecek olan zaman.Ama dediğiniz gibi “Kalpten gidenin” de onlardan biri ve Işın Karaca vokaliyle çok güzel bir ruh buldu. Işın,Türkiye’deki en iyi kadın vokallerden biri.Ancak ondan önce benim çok sevdiğim bir arkadaşım.Albümdeki şarkılar,stüdyoda şekle şemale girdikten sonra bir akşam,şarkılarımı ona dinlettim.O da yeni çıkan “Arabesque”albümünü bana dinletti.İkimiz de arkadaşlığımızı bir kenara koyduk ve profesyonel gözle değerlendirerek birbirimizi kutladık.Daha sonra bir gün ben stüdyoda vokal kayıtlarına girmişken,kapı çaldı.Işın girdi içeriye.Bu albüm de bende olmak isterim dedi.Okuma odasına girdi ve bu unutulmaz vokali yaptı.Ben ve bütün ekip te mest olduk..Okuma odasından çıktı..Tamamdır içim rahatladı dedi.Ve gitti… Böyle bir kadın işte...‘’MÜZİĞİN BİTMEMESİ GEREKİYOR VE BİRİLERİMİZ BUNUN İÇİN ÇABA GÖSTERMELİ’’

Albüm satışlarının yok denecek seviyeye düşmesi nedeniyle herkes çok şarkılı albümler yerine ,şarkılarını tekli (single) mantığı ile dinleyici ile buluşturmayı tercih ediyor.Albüm çıkarmak cesur bir adım haline geldi..Ama siz piyasa şartlarını bir kenara bırakıp,istediğinizi yaptınız sanıyorum?


Aynen öyle.Kimseye single çıkartıyor diye sitem edemem çünkü cidden piyasanın durumu malum.Ancak benim gibi uzun aralıklarla albüm yapan biri onca aradan sonra 2 şarkılık bir single yapmış olsa ben “yuh” derdim.Bunca seneden sonra yapa yapa 2 şarkımı yapabilmiş diye sorgulardım.Kendime bunu yakıştıramadım çünkü o kadar sürede bir çok yeni şarkı yapmıştım ve o şarkılar bendeki değişimi de gösteren şarkılar. 2 şarkı ile bu değişimi zaten anlatamazdım.Ve bu şarkıları yapmışken,dinletememek beni üzerdi.Bunun b
iraz da güven meselesi olduğunu düşünüyorum.Yaptığım şarkılara gerçekten güveniyorum.Güvenmenin ötesinde onları seviyorum ve paylaşmak istiyorum.O şarkılar kim bilir kimlerin hayatında ne yerler edinecek.Ne duygulara tercüman olacak.Müziğin bitmemesi gerekiyor ve birilerimiz bunun için çaba göstermeli.Ben de üstüme düşeni yapıyorum.

Albümün bir özelliği de neredeyse aşama aşama olan bitenden twitter ve facebook arkadaşlarınızı(takipçilerinizi) haberdar etmiş olman
ız..Güzel fikirler,öneriler geldi mi bu süreçte?

O bölüm işin en eğlenceli bölümüydü.İnteraktif davrandım ve bunu sevdim.Bir söz yazdığımda twitter ve facebook tan paylaştığım ve fikir sorduğum oldu.Sevdiğim bir sanatçı bana da bunu sormuş olsa o olaya katılmaktan keyif alırdım.O mantıkla çok güzel
fikirler,düşünceler hepsinin ötesi güzel bir paylaşım yaşadık.Bir çok blog yazarı bu paylaşımlar hakkında yazılar yazdılar.Güzel dostluklar kuruldu.

Albümün promosyon süreci devam ederken,yakın gelecekte bir sahne ya da konser organizasyonu gündemde var mı?

Bu koşuşturma içinde daha ilk klibimizi bile yeni çeki
yoruz.Promosyon dönemi hafiflediği anda konserlerimize başlayacağız.dinleyicilerim,konserler ve takip etmek istedikleri her şey için www.metinarolat.com.tr den bilgilendirilecekler.Bu arada web sitemi incelemelerini öneririm,keyifli bir site yaptık.

Geçtiğimiz haftalarda Gülben Ergen’in yeni al
bümüne bir şarkı verdiğinizi duyduk..Hatta şarkıdan elde ettiğiniz kazancı,Çocuklar Gülsün Diye kampanyasına bağışlamışsınız..

Bu sadece Gülben Ergen için düşünülmüş bir şey değildi.Çocukları bu kadar severken,onlar için bir şeyler yapamıyor olmayı kafama takmıştım ve benden şarkı alacak kişilerin,şarkı parasını çocuk esirgeme kurumuna bağışlayıp bana makbuzunu getirmesini istedim.Böylece ihtiyacı olan çocuklara elimden gelen kadar faydalı olabileceğimi düşündüm.Tam da o sıralarda Gülben Ergen yaptığım bir şarkıyı beğenerek yeni albümünde okumak istedi.Biliyorsunuz onunda yürüttüğü ,yine çocuklar için olan bir kampanya var.”Çocuklar gülsün diye”..Böylece o kampanya için de bir şeyler yapabilmiş oldum ve aldığım parayı o kampanyaya bağışladım.


Müzik çalışmaları dışında yönetmenlik alanında da bir şeyler yapmaya zaman bulabiliyor musunuz son zamanlarda?


İnsan istedikten sonra her şeye zaman bulabiliyor.Çok şükür ki iki tane çok sevdiğim mesleği yürütüyorum.Kendime göre bir sistem kurdum ve ikisini de paralel olarak yürütebiliyorum.


Son olarak Hayat Müzik Platformu okurlarına neler söylemek istersiniz?


Müziğin hayatımızdaki yeri çok önemli.Yok olmaması için sağduyulu davranalım.Müziksiz kalmayalım..Sevgiler.


Röportaj:Ahmet ERTEN/Hayat Müzik/2010
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe