EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

26 Temmuz 2010 Pazartesi

HAYAT MÜZİK PLATFORMU'NUNUN YENİ HAFTA KONUK YAZARI ''BİR GÜNAH GİBİ'' ADINI TAŞIYAN TEKLİ (SİNGLE) ÇALIŞMASI İLE BEĞENİ KAZANAN BÜLENT NARGAZ!


Belki benim de öyküm birçok şarkıcı gibi başladı. İzmir’de yaşıyordum ve müzik aşkıyla konservatuar okumaya karar verdim. Daha önce hiç tanımadığım bir enstrüman olan fagot bölümüne girdim. Sonrasında hayat beni İstanbul’a getirdi. Bir çok kişiyle çalışıp yıllarca vokalistlik yaptım. Albüm fikri de o yıllarda daha da belirginleşti.

Hedef olarak ta çocukluğumun şarkılarını eski tadını koruyarak yeni versiyonlarıyla geçmiş nesillere gençlik yıllarının şarkılarını hatırlatırken yeni nesile de eski şarkıları dinletmek sevdirmek yani geçmişle bu günün arasında köprü olmayı seçtim.Bunun için 1993 yılında şarkıları toplamaya başlamıştım o zamanlar cover şarkılar a rağbet yoktu benim amacım da bir iki değişiklik yaparak söylemek değildi.Aranjesini (müziğini) zamanına uygun yenilemekti ve bunu da o zamanlar tek başına yapacak gücüm yoktu . 2002 yılında tanıştığım aranjörüm Oğuz Çetiner ve Ersen Kutluk’la bu proje üzerine çalışmaya başladık ve çok güzel versiyonlar yaptık fakat maddi manevi bir çok nedenden,o kadar ağır ilerliyorduk ki yaptığımız parçalar gündeme teker teker çıkmaya başlayınca biz de hüsrana uğrayıp çalışmayı bıraktık. Aylar sonra tekrar başladık, sanki kendi kendimize yapıp hayaller kuruyor kimseye söyleyemiyorduk Çünkü parçaların yayın haklarına sahip olmak gerekiyordu Bu yuzden de birilerine dinletemiyor ne fikir ne yardım isteyemiyorduk. Duyulup parçaların ortaya çıkmasından korkuyorduk. Sonra Oğuz’la gözümüzü karartıp hedefimizi gerçekleştirmeye karar verdik ve iki parçalık single çıkarttık; ama aslında bu parçaları bile kaçırmıştık aynı anda 2 parçamızı coverlamışlardı ( Palavra Göksel-Teoman/Bir Günah Gibi, Ajda pekkan-Toygar Işıklı) insanlar bu yaptığımızın risk olduğunu söylediler ama biz inatla gözümüz kararttık yaptığımız işe güveniyorduk biz! Başta dediğim gibi şarkıların eski tadını koruyarak yeni versiyonlarıyla single mızı çıkarttık. Değerlendirmek ve dinleyip karar vermek, dileyip dinlememek size kalmış.Ben hedeflerimi bırakmadan geçmişe özlem, köprü olmayı devam ettireceğim.

Değinmeden geçemeyeceğim başka bir nokta da ‘’Bir Günah Gibi’’ye olan inancım, kısaca aşağıdaki paragrafla bu şarkıyla dinleyenlere ulaştırmak istediğim mesaj.

Müziğin dili dini olmaz.Aşk bir günah değildir” herkes bunu yaşar ama sen bildiğin gibi kendince yaşarsan bir günah olmaktan çıkar. Sadece bizim toplumumuzda değil, dünya’daki bir çok toplumda aşk bir günah gibi görülüyor. Bağlayıcı faktörler yüzünden; sevgililerden biri ya da her ikisinin evli töreler, toplum baskısı, bekaret zorlaması ve tercihlerin saklanması gereken bir durum olduğu algısının getirdiği suçluluk duygusuyla bireyler, içlerindeki bu güzel duyguyu bir günah gibi yaşıyorlar. Bu şarkıyı seçerken aslında bu duruma dikkat çekmeyi amaçladık. İnsanların hem benliklerini hem de duygularını kabul etmeleri, ister kadınla erkek ister hemcinsler arasında yaşanıyor olsun, aşkı bir günah gibi görmeyip sahiplenmelerini istiyoruz.

Bülent NARGAZ/Hayat Müzik/2010

Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe