EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

19 Temmuz 2010 Pazartesi

HAYAT MÜZİK KONUK YAZAR : ''ALİ ŞOTA''

Herkese Merhaba,

Gemilerini yakan insanlara hep gıpta etmişimdir. Benden cesur oldukları için şüphesiz. Kendilerine bir acil durum kapısı dahi bırakmadan daldılar müzik hayatının tuzaklarla dolu savaş alanına. Böyle yapanlar da genelde başardı. Başka şansları olmadığından sanırım. Bense kendime, binip gitmeyi istemediğim gemiler yaptım hiç yoktan. Neden konservatuar değil de mühendislik okuduğumu, bilinçaltı düzeyinde bu açıklıyor sanırım. Ne tuhaf aklımdan bir an bile geçmedi o yıllarda konservatuar. Okul ve müzik sanırım aynı rafta durmuyorlardı kafamda.

Hatırlıyorum; müzikle ilgili ilk hayallerim bir grup kurmakla ilgiliydi. Turne otobüsüyle şehir şehir dolaşıp konserler verdiğim bir grup hayal ediyordum. Rock’n roll bir hayat istemişim o yaşların anlaşılabilir heyecanlarıyla. Bir grubum oldu ama fazla uzun ömürlü olmadı. Aslında bugün olsa bayağı bir potansiyelimiz olurdu ama o günler yanlış günlerdi. Hala bazen üzülüyorum müziği bu kadar seven insanların artık yapamıyor olmalarına. Ben şarkı söyleyen olduğum için devam edebildim. Tek farkım buydu onlardan, ya da belki biraz daha fazla istemiştim.

Geçenlerde on yıl önce yaptığım kayıtları buldum evde bir yerlerde. Dinledim ve inanamadım. O kayıtları yaptığım günlerin tüm duygusu geri geldi. Nasıl inandığım, nasıl beğendiğim, nasıl özel olduklarıyla ilgili kokular, tatlar, hatıralar ve acılar canlandı... Tıpkı günlük okumak gibi bir şeydi. Nasıl değişmişim... Sesime inanamadım. Neden öyle söylediğimi ve duyduğumu, nasıl beğendiğimi bilmiyorum ama ilginç bir süreç geçirmişim. Yaşarken çoğu zaman farkında olmuyorsunuz.

Kendimizi akıllı sandığımız anlar aslında aptallığımızın boyutlarını en az fark ettiğimiz, yani en aptal olduğumuz anlar sanırım. Yoksa nasıl açıklayabilirsiniz İngilizce sözlü heavy metal bir demoyla hayatınızın değişeceğini ummayı?!

Bunca yılgınlık, sıkıntı ve vazgeçme arasında bir gün kendi kendime “Gerçekte ne yapmak istiyorsun?” diye sordum. Cevabım çok basitti: “Müzik yapmak!” Ama esnaflaşmadan, gerçekten yapmak istediğim müziği yapmak! Fark ettim ki; “Taş olur mu” adlı şarkımda tüm bu gel git ve çelişkilerimi hesapsızca anlatmayı denemişim. Ben kayboldum bu mahzende / Gitsem keşke / Çekip buralardan / Kalsam olmaz… / Aynı yüzümle / Aynı sesimle / Aynı gönlüm / Taş olur mu…

Demek beni hayatta daha fazla mutlu eden bir şey olmadığını fark edecek kadar zekiymişim.

Sevgiler,

Ali Şota/Hayat Müzik/2010

Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe