EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

25 Haziran 2010 Cuma

ASLI GÖKYOKUŞ,HAYAT MÜZİK PLATFORMU'NDA AHMET ERTEN'İN KONUĞU OLDU!Uzun sayılabilecek bir aranın ardından yeni albümünüzle bir kez daha dinleyici ile buluştunuz…’’Büyüdük’’ün hikayesini ve size hissettirdiklerini öğrenebilir miyiz?


''Büyüdük'' 3 şarkıdan oluşmasına rağmen 2 aylık bir stüdyo çalışması sonucunda ortaya çıktı. Hakuk Kurosman ve Yağmur Sarıgül'ün düzenlemelerde imzası var. Haluk'a ilk olarak aslında tamamen akustik bir albüm ya da yine akustik bir maxi single yapma fikriyle gitmiştim. Ancak daha sonra onunla da beraber bir üretim sürecimiz oldu ve projeyi bu şekilde şekillendirmeye karar verdik. Ancak hala akustik bir albüm yapma fikrim var.


''Müzik yapmak cesar
et gerektiren bir iştir..''

Çok şarkılı büyük bir prodüksiyon yapmak yerine 3 şarkılık mini bir albüme imza atmayı tercih ettiniz.Şarkıları bir an önce paylaşmak için mi yoksa sektördeki albüm satışlarının gidişatı sebebiyle mi böyle bir yol seçtiniz?

Albümlerin satmadığı, dinleyiciyi bilinçlendiremediğimiz şu dönem hepimiz için bir geçiş süreci aslında. Her birimizin de kendimizi korumak adına b
azı adımlar atması gerekiyor. Albüm çok emek isteyen, sizden ya da çalıştığınız plak şirketinden maddi ve manevi anlamda çok şey götüren bir süreçtir, aslında bir yerde de denemedir. Çünkü sonucunun ne olacağı belirsiz bir yol için varınızı yoğunuzu verirsiniz. Müzik yapmak, müzisyen olmak zaten cesaret gerektiren bir iştir, bu deliliğe girmek için bütün bu söylediğim bedelleri ödemeye hazır olmanız gerekir. Ben de müzik yapmanın hem keyfini ve ödülünü hem de bedelini yaşamış bir müzisyen olarak, dinleyiciyi ve kendimi daha fazla bekletmeden ama kendimi de maddi ve manevi anlamda daha fazla yıpratmadan ne yapabilirim dediğimde, maxi single çıkarmanın bu dönem için en uygun seçenek olduğuna karar verdim.

''Amacım,Aslı soundunun bir bütünlüğünün olması...''
‘’Büyüdük’’ Aslı diskografisinde nasıl bir yere sahip?Önceki albümlerden farkı ve özelliği nedir sizin için?
Aslında önemli bir fark, farklı bir ekiple çalışmış olmam. Bu elbette ki farklı bir tat katıyor yaptığınız işe. Grupların belli bir soundu vardır, çalan müzisyenler bellidir, ve farklı bir prodüktörle çalışsalar bile soundlarında o grubun tadını, o müzisyenin havasını hep alırsınız. Solo artist olmanın böyle bir dezavantajı vardır. Bu durumda artistin çalıştığı her yeni insana kendini ve müziğini iyi anlatabilmesi gerekir, aksi takdirde her bir yeni prodüktörle bambaşka bir kimliğe bürünebilir. Benim için kritik nokta bu idi. Bu konuda biraz dominant olmaya gayret gösterdim çünkü amacım her zaman küçük değişiklikler de olsa, farklı denemler de yapsam Aslı soundunun bir bütünlüğü olması. Şarkılara gelirsek 3 şarkı da aslında birbirinden oldukça farklı ancak söz olarak ortak bir bütünlüğe sahip. ''Sözler Tükendiğinde'' insanların benden duymaya alışkın olduğu yüksek tempolu ve enerjik bir şarkı iken ''Hayatın Anlamı'' son derece sakin ve dingin bir şarkı. Akustik gitarın yanında yaylı bir trio ve pianonun olduğu, yapmak istediğim akustik projenin ipuçlarının verildiği bir şarkı. ''Kırıp Döktüklerim'' de insanların benden duymayı daha çok sevdiğini gözlemlediğim duygusal şarkılarımın iyi bir örneği.

Solist kimliğiniz yanında kendi şarkılarınızın altına attığınız imzalarla da beğeni kazanmış bir isimsiniz.Bu kez şarkı sözlerinde ortak imzalar dikkat çekiyor..Eşiniz Erdal Yıldırım’ın da söz ve müzikleri albümde yer alıyor.Nasıl bir duygu eşinizle müzikal anlamda da bir şeylere üretmek,paylaşmak?


Evet öyle oldu. Erdal müziği iş olarak yapan profesyonel bir müzisyen değil ama müziğe birçok insandan daha aşık. Ortak üretebilmek güzel, onun ürettiklerine ses verip başka bir noktaya taşımak güzel, sanıyorum ilişkimizi bizim için besleyen ve özel kılan şeylerden biri de bu.


''Soyadı,insana kimlik kazandırır...''

Artık Aslı değil ‘’Aslı Gökyokuş’’ olarak yola devam etme kararı almışsınız..Neden böyle bir karar aldınız?


Senelerdir düşündüğüm bir adımdı aslında bu. Hatta ta ikinci albümden beri. Soyadı insana kimlik kazandırır, sizi diğer adaşlarınızdan ayırır. İsmim Aslı değil de çok daha az bilinen ya da kullanılan bir isim olsaydı buna ihtiyaç duymazdım ama bu kadar klasik bir Türk ismine sahip olunca bunun gereklilik olduğunu düşündüm. Senelerce ismimin yanında şarkı isimlerim ya da rockçı kimliğim yer aldı. Ama elbette ki insanlar beni Aslı olarak bildi tanıdı, ve görüyorum ki bana sadece Aslı olarak hitap etmeye devam etmek istiyorlar, bu geçiş sürecinde normal karşılıyorum, sonuçta ben 4. albüm itibari ile zor olan bir adım attım. İnsanların soyadıma alışıp alışmayacağını zaman içinde göreceğiz.


Albümün ilk klibini ‘’Kırık Döktüklerim’’ adlı şarkıya çektiniz…Çok duygusal ve hüzünlü sözleri olan bir şarkı..Klip de şarkının yoğunluğunu çok iyi yansıtmış..


Teşekkür ederim evet yoğun bir şarkı, üstünde düşündüren, dinledikten sonra öylece geçip gidemeyeceğiniz bir şarkı. En azından bana öyle hissettiriyor, umarım insanlar da sevmiştir, severler.


Dinleyiciler Aslı’nın konser takvimini nereden takip edebilirler? Canlı performansınızı izlemek isteyen müzik severlere duyuralım..


www.aslionline.com dan hem konser haberlerini hem de tv, radyo programı ya da dergi röportajları gibi haberleri takip edebilirler.


Son günlerde çok sayıda yeni prodüksiyon müzik marketlerde yerini aldı..Aslı’nın dikkatini çeken,arşivine kattığı ve bize önerebileceği albümleri öğrenebilir miyiz?


Henüz arşivime katmadım ama Teneke'nin yeni şarkısını çok beğendim umarım albümleri de beklediğim gibidir.


''Her yaptığını, düşünüğünü haber veren insanlardan değilim.Açıkçası bunu anlayamıyorum da..''

Facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde pek çok sanatçı aktif şekilde yer alıyor..Ve hayranlarıyla sıcak temasta bulunabiliyorlar..
Sizin de dinleyicilerinizle bu tarz bir iletişimiz var mı?

www.twitter.com/ASLIonline, ancak ben bu tip sitelerde aktif olamıyorum, her yaptığını , her düşündüğünü haber veren insanlardan değilim, açıkcası bunu anlayamıyorum da, sadece ara sıra konser ya da tv programlarını haber verip, bazı arkadaşların sorularına cevap yazıyorum. Facebookta ise arkadaşlarıma açık, sadece onlarla paylaştığım özel bir sayfam var. Dinleyici arkadaşları da üzülerek reddetmek zorunda kalıyorum. Bazılarına da anlayış göstermelerini rica ettiğim mesajlar atıyorum. Ancak dinleyici arkadaşların açtığı çeşitli sayfalar var.


Son olarak Hayat Müzik Platformu takipçilerine neler söylemek istersiniz?
İlginiz için çok teşekkür ediyorum, herkese sevgi ve saygılar...

Röportaj:Ahmet Erten/Hayat Müzik/2010
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe