EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

17 Haziran 2010 Perşembe

HAYAT MÜZİK KONUK YAZAR : ''EFLATUN''


YARATMAK VE ÜRETMEK ÜZERİNE..
Yaratmak deyişi bana oldum olası iddialı hatta manasız geliyor. Yaratmak; yoktan varetmeyi barındırırken, üretmek; varolanı kullanarak meydana getirmeyi tanımlıyor. Yani şunu demek istiyorum. Örneğin ben şarap isminde bir şarkı yazdım. Elektronik postalar alıyorum inanılmaz bir şarkı yaratmışsınız diye ... Hayır diyorum ben yaratmadım, aynı dalda birbirini seven iki üzüm tanesinin farklı şişelerde şarap olmasını anlattım ama şarap zaten vardı, üzüm de öyle ... ben sadece bunları birleştirdim. Tıpkı bir kolleksiyoncu gibi. Onu aldım, diğerini çağırdım, bir kalem, bir kağıt, biraz hayal gücü biraz çalışma biraz da yetenek işte bu . Niçin anlatıyorum bütün bunları. Etrafımda bir şeyler ürettikçe ya da bırakın üretmeyi tenleri sahne ışığını gördükçe göklere uzanan egolar görüyorum. Yanlış ! Bizler sadece anlatıcıyız. Hayattan biriktirdiklerimizi kimimiz müziğe kimimiz tuvale kimimiz bir heykele yansıtıyoruz hepsi bu . Sanatı küçümsemek kadar, büyütmek de zarar veriyor toplumlara. Bizse sanıyorum insanlarımıza iyi bir sanat yapıtı sunmak yerine sanatın ve sanatçının tanımlarını değiştiriyoruz. Tıpkı yüksek tansiyonun öldürme riski olduğu gibi düşük tansiyonun da büyük riskleri olduğunu unutuyoruz. Önemli olan dengedir. Ne diyor Paracelsus ; ilaçla zehiri ayıran şey dozdur.
Üretmek hakkında bunca lafı gevelemişken, yazdığım bir şarkının rahme düşmeden önceki evresini anlatarak devam edeyim yazıma. Albümde Cennette Bir Akşamüstü isimli bir şarkım var. Her şey, evlenip de çocuk sahibi olmak isteyen bir sürü bir sürü arkadaşımın çocuklarını anne karnında kaybetmeleriyle başladı. Zavallı anne adayları hamile kalıyor sonra düşük yapıyorlardı. Bir süre sonra bu haberler o kadar fazlalaştı ki canım fena halde sıkıldı. Bir gün ; acaba bu bebekler dünyaya gelmeyi mi reddediyorlar dedim kendi kendime. Kafamın içinde beyaz bir ışık parladı. O akşamın sonunda şarkı artık aklımdaki koridorlarda çalmaya başlamıştı bile. Ne var ki sözlerin ve müziğin uyumu hakkında soru işaretim kalmasa da daha fazlasını üretmek istiyordum. Yeni bir şeyler olmalıydı. Mesela Mevlananın bir dizesi geçmeliydi içinde. Ama nasıl ? Şarkım bütün dünyaya bir mesaj olarak duyulmalıydı. Elbette cevap mors alfabesiydi. Mevlananın bir dizesini ( ne olursan ol gel ) mors koduna çevirerek müziğin orta bölümüne eklemledim. Bu sayede Eflatunun şarkısı her nerede çalarsa çalsın herhangi bir telsiz operatörü duyduğu anda bunu not etmek zorunda kalacaktı. Ne olursan ol gel, savaşma ... Gerçek bir şarkı üretmenin verdiği içsel şölenlerle son noktayı koymuş oldum. Üstelik Cennette Bir akşamüstü sizlere sunduğum albüme adını verdi.
Son olarak şunu söylemek istiyorum ki; üretilen her şarkının bir hikayesi olmalı. Hikaye denilen şeyse, zaman ve mekan kavramlarının çok net bir şekilde belirtildiği bir anlatım biçimidir. ( popüler kültür adına meydana getirilen şarkılardan bahsetmiyorum elbette, onlar da zaman zaman gerekli ama fastfood tarzı bir tüketim olduğu ki ben buna fastlisten diyorum unutulmamalı herneyse zaten bu başka bir yazının konusu sanırım ) Bu kısa eflatun-i mırıldanıştan umarım keyif almışsınızdır, şarkılarda buluşmak dileğiyle.
Eflatun/Hayat Müzik/2010
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe