EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

3 Haziran 2010 Perşembe

''ESKİ YAZLAR''I YENİ ALBÜMÜYLE HATIRLATAN YAŞAR, HAYAT MÜZİK PLATFORMU'NDA...Tam 11. albüm.. ‘’Eski Yazlar’’ Yaşar diskografisinin 11. halkası. Yeni albümle ilgili konuşmaya başlamadan önce sormak istiyoru
m bu kadar çok albüm bu kadar çok şarkı ve yaşanmışlık..Kariyerinize ve bunca şarkıya dönüp baktığınızda neler hissediyorsunuz?

Öncelikle 11. albüm değil 8. albüm. Remix albümlerini de saydınız zannediyorum. Onlarla beraber 11 oluyor evet. Müziğin ilk 25 senesi zordur derler : )) Ben bunun 15 yılını tamamladım. Albümlerin ulaştığı tiraj ve kitle bakımından bir dikiş tutturmuş olmak yüzümü güldürüyor.


2010 yazında dinleyicilerinize ‘’Eski Yazlar’’ ı hediye ettiniz.Ne kadar sürdü albümün hazırlık evresi?Planladığınız tarihte buluştu mu dinleyici ile?

2009 Kasım’ında başladık. Düzenlemeler ve şarkıların kaydedilme aşamaları toplam 6 ay sürdü. Son bir ay da mix, mastering ve kartonet için harcandı. Planladığımızdan bir ay gecikmeyle piyasa çıktı ki bu,bugüne kadar yaptığımız en doğru planlama oldu. Çünkü genelde üç dört aylık yanılmalarla çıkartabiliyorduk albümü. Bu da bu albümde her şeyin yolunda gittiğinin bir başka kanıtı.


Albümde yine çokça Yaşar imzası görüyoruz..Sizle beraber Ömer Bayramoğlu ve Alper Arundar isimlerine rastlıyoruz..Nasıl bir araya geldiniz söz konusu isimlerle?

Ömer Bayramoğlu orta birden beri arkadaşım ve lise sondan beri birlikte müzik yapıyoruz. Yani dostluğumuz 28 seneye dayanıyor. Alper Arundar’la ise 22 seneden beri tanışıyor ve birlikte müzik yapıyoruz. Benim her albümümde mutlaka bir veya iki Alper Arundar bestesi olur zaten. Ömer’le bu ikinci albüm çalışmamız. Onlar beste yapmaya ben de şarkı söylemeye devam ettiğim müddetçe üçümüz arasındaki bu birliktelik sürecek. Ortaya hep duygusal, derinlikli, nitelikli ve kalıcı şarkılar çıkardığımızı düşünüyorum.


Radyolar ilk etapta ‘’Nerelerdesin’’i çalmaya başladılar.Ama ‘’Ahududu Şekerim’’ başta olmak üzere diğer şarkılar da dikkat çekmeye başladı şimdiden..Peki ilk klip hangi şarkıya gelecek?

İlk klip Yüreğimi Kaybettim şarkısına geliyor. Albümdeki bütün şarkıların, zamanı geldikçe parlayacağını düşünüyorum. Söylediğiniz gibi daha şimdiden birkaç şarkı kendini öne çıkarttı bile.


‘’Eski Yazlar’’dan kısa bir süre önce Yıldız Usmonova ile yaptığınız düetle listelerdeydiniz..Dinleyicilerden tam not olan ‘’Seni Severdim’’ sevenlerinizi de mutlu etmiştir..Nasıl ortaya çıktı bu düet fikri?

Yıldız Usmanova, Şafak Karaman prodüktörlüğünde bir albüm kararı aldığında Türkiye’den tanınmış seslerle düet birliktelikleri yapmayı düşünmüş. Şafak da benimle konuyu görüştüğünde tek bir şartım olduğunu söyledim. Düet yapacağım şarkıyı ben seçecektim. Çünkü daha önce konuk olduğum albümlerde, ne zaman ki şarkıyı ben seçtim o şarkı başarılı oldu. Ne zaman ki önceden seçilmiş bir şarkıyı sadece yorumlamam istendi şarkı başarılı olmadı. Ve doğru şarkıyı seçmiş olduğum; şarkıyı her söylediğimde “ bir daha bir daha ” diye istek almasından ve klibi en çok tıklanan, izlenen klip olmasından da anlaşılıyor.


Yaşar sadece iyi bir şarkıcı değil..Anlatacak hikayeleri olan bir adam..Mesela bir dönem radyo programları yaptınız..Dergiye yazı yazdınız..Bunun gibi pek çok şey.. Biz böyle birinden sadece albüm beklemiyoruz artık..Var mı yeni projeler..?

Teklif bekliyorum desem daha doğru olur. Çünkü öbür türlü tam bir özgürlük elde edemiyorsun. Yani bir radyoya gidip radyonuzda program yapmak istiyorum desem bana kapılarını sonuna kadar açacaklardır. Ama o zaman programın formatını ve içeriğini tam ve sınırsız belirleme yetkisi bütünüyle bana ait olmayacaktır. Aynı durum bir dergi ya da gazetede yazmak konusu için de geçerli. Bu nedenle şimdilik bir adım geride durmayı tercih ediyorum.

Yaz aylarının gelmesiyle bir hareketlilik başladı yine..Peki Yaşar,kimleri beğeniyor,dinliyor son zamanlarda kayda değer bulduğu albümler,isimler var mı?

Sadece Feridun Düzağaç’ın albümünü dinledim. Zaten bütün albümlerini alır ve dinlerim. Onun dışında ardı ardına albümler çıktı, biliyorum. Ama ben kendi albümümle uğraştığım için yeni çıkan albümleri takip etme fırsatı bulamadım. Fırsat bulsaydım da takip etmezdim. Birisi al dinle bak demedikçe piyasaya çıkmış şarkılarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Dinleyicileriniz ve sıkı takipçilerinizle iletişiminiz nasıl?Sizinle ilgili fikirlerini,görüşlerini sıcağı sıcağına size aktarabilecekleri bir platform var mı?Sanal ortamda irtibatınız var mı?

Fanlarımla aram gerçekten çok iyidir. Her şehirdeki konserlerime gelen; hakkımda çıkan her haberi, her görüntüyü, yazıyı bana ulaştıran kemik bir grup takipçim var. Buradan hepsine selam ediyor, sarılıp hepsini öpüyorum. www.yasaronline.net resmi internet sitem. Kendimle ilgili haberleri orada veriyorum. Ancak facebook’taki Yaşar Günaçgün grup çok daha işlevsel. Orada fikirlerinizi, resimlerinizi, konser videolarını ve daha birçok şeyi paylaşma imkanı bulabiliyorsunuz. Ben de birçok şeyi oradan takip ediyor ve haber alıyorum.

Profesyonel kariyerinizde geçirdiğiniz bunca yıl sonra geriye dönüp baktığınızda Yaşar’ın (varsa) ‘’keşkeleri’’ ve ‘’iyi ki’’ lerini sorsak..

Sormasak : )) Şaka bir yana keşkeleri gerçekten sormasak. Cevaplarken bile tekrar hatırlamasak : )) Ama “ iyi ki ” lerin en başına iyi ki hayatımda müzik bir numara, iyi ki hayatımda müzik var, hatta iyi ki müzik var cümlesini koyuyorum ve Nietzsche’nin dediği gibi ben de müziksiz bir hayat hatadır diyorum.

Dünyada büyük titizlikle ve çoşku ile hazırlanan ödül törenleri ülkemizde de uzun süre konuşuluyor..Ülkemizde yapılan bu tip organizasyonları nasıl değerlendiriyorsunuz?Gerçekten olması gerektiği gibi işliyor mu sistem?

Buna iki farklı açıdan bakmak gerek. Birincisi organizasyon iyi mi kötü mü? Cevap; bazen iyi, bazen kötü. Ama genelde kötü. İkincisi ödüller adil dağıtılıyor mu, hak eden mi kazanıyor? Cevap; hayır, her zaman hayır. Tamamen danışıklı dövüş. O yüzden ödül almak beni çok da ilgilendirmiyor.


Son olarak Hayat Müzik okurlarına ve dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, hayatınızın müzik dolu olmasını diliyorum. Ancak dinleyici de müziği yapan kadar cesur olmadıkça hep aynı tip müzikler, aynı tip melodiler, aynı ritimler duyacağız. Bıkmadınız mı? Bıkmadık mı? Hadi gelin müzikte de yeniliklere yelken açalım. Sevgilerimle.

Röportaj:Ahmet ERTEN/Hayat Müzik/2010
Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır! Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.
Share this post

6 yorum Yeni Yorum Yap

 1. YAŞAR gibi üç tane daha sanatçı olsa keşke, müziğimiz daha iyi yerlere ulaşırdı. Her şehirdeki konserlerine gidenlerden biri benim. YAŞAR müzik dünyasının kıymeti bilinmesi gereken nadir isimlerinden biri, ben de ömrüm oldukça her yerde her fırsatta ve her durumda ona destek olacak, onun yanında olacağım...

  YanıtlayınSil
 2. YAŞAR'la aynı dönemde yaşıyor olmak ve onun ne kadar özel olduğunu her konserde her programda ona gösterebilme fırsatına sahip olmak benim için ayrıca mutluluk verici...

  YanıtlayınSil
 3. YAŞAR'la aynı dönemde yaşıyor olmak, ona ne kadar özel olduğunu her konser ve programda hissettirebilme fırsatı bulmak benim için ayrıca mutluluk...

  YanıtlayınSil
 4. Yaşar Günaçgün program :
  5 kasım cuma : the mix ortaköy
  12 kasım cuma: izmir ooze venue
  19 kasım cuma : the mix ortaköy
  26 kasım cuma: jolly joker balans
  1 Aralık çarşamba : Caddebostan Hayal Kahvesi

  YanıtlayınSil
 5. 31 ARALIK CUMA YENİ YILA THE MİX ORTAKÖY'de YAŞAR'la giriyoruuuzz.. YENİ YILDA DA YAŞARLAYIZ...

  YanıtlayınSil
 6. YAŞAR PROGRAMLAR:

  29 ARALIK Çarşamba saat: 20.00'de TRT MÜZİK'TE AVAZ'DAN ESİNTİLER
  31 Aralık Cuma : The Mix Ortaköy;
  15 Ocak C.tesi : Jolly Joker Balans;
  22 Ocak C.tesi : Bostancı Gösteri Merkezi...

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe