EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

22 Kasım 2009 Pazar

ESİN GÖRÜR'ÜN YENİ YAZISI : '' EN'LERİYLE 09 ''Bir seneyi daha bitiriyoruz yine. Bu konuda çok hevesli olduğumu söyleyemeyeceğim ama yeni sene diye umutlanmıyor da değilim. Malum adettendir sene biter ve senenin en iyileri konuşulur. Ben de hali hazırda yeni bir yazı yazma kararı akmışken kendimce senenin en iyilerini bir çırpıda belirlemek istedim.

İlk olarak “en iyi albüm”ü şereflendirelim. Bana kalırsa en iyi albümlerden biri Göksel’e aitti. 70’ler konseptli albümü çok başarılıydı, bunun yanında ses rengi bu şarkılara çok yakışmıştı. Erkeklerdeyse Yalın demek uygun gibi sanki. Beni şaşırtmaya devam eden bu adam, güzel müzikler yapmaya devam ediyor. Kendisi beni utandırmayı başarmış nadir isimlerden, tebrik etmekse benim için artık bir borç!

En iyi canlı performans diyince kadınlardan Sertab Erener, erkeklerdeyse Özgün demek durumundayım. Özellikle Özgün’ü sahnede defalarca izlemiş biri olarak, bu beyefendiyi canlı izlemenin başka bir keyif olduğunu söylemeden geçmemeliyim. Gitmediyseniz konser takvimindeki ilk konserine dahil olunuz!

En iyi çıkış yapan sanatçıysa, erkeklerde Emir, kadınlarda da Ceynur demek istiyorum! (Bu kategoride Mustafa Ceceli’yi ve Murat Dalkılıç’ı göz ardı ediyorum. Onlar hep vardı, eksik de olmasınlar...) Sene sonuna yetişmiş albümüyle Ceynur, son dönemde beni heyecanlandıran nadir albümlerden birine sahip! Kalite arayanlardansanız artık buldunuz demektir! Tanışmadıysanız, tanışmak için daha fazla vakit kaybetmeyiniz!

En iyi düete gelince şöyle bir dakikalık saygı duruşunda bulunuyorum. Daha öncesinde onu tanımadığım için kendimi kısa süreli azarlayıp yazıma devam ediyorum. Yıldız Usmonova gerçekten çok özel bir sanatçı ve Levent Yüksel’le gerçekleştirdikleri düet, başlı başına bir olay. Yıldız Hanım’ı daha önce tanımamış olmaksa, benim adıma büyük bir kayıp. Zarardan erken dönüp kar ettiğimi düşünmek istiyorum!

En iyi erkek sanatçı kategorisiyse beni ikilemde bıraktı. Murat Dalkılıç, hem şarkıları, hem sahnesiyle 2009’da göz doldurdu. Bu adamı daha çok uzun süre dinleyeceğimiz için şimdiden hakkını vermek lazım. Ayrıca tarz açısından fark olsa da bu kategoride Bedük’te liste başı olan bir isim! Hem albümü hem performansı, hem de diğer sektörlere yaptığı katkılarla, senenin en başarılı erkek sanatçılarındandı. Alkışlar bu iki harika müzisyen için! Senemizi tam anlamıyla keyfe boğdular...

En iyi grup “tartışmasız” maNga’ydı. Onları Avrupa onayladı sana ne oluyor diyorsanız haklısınız ama isimlerini zikretmeden diğer kategoriye geçmek de bana yakışmazdı.

Gönlümdeki en iyi kadın sanatçı tahtınıysa Sertab Erener tekrar elde etti. Soner Sarıkabadayı imzalı “Bu Böyle” şarkısıyla beni yeniden feth eden bu kadın, “Sertab geri göndü!” dedirtti! Tam anlamıyla, bu senenin kadınıydı!

En iyi klip, erkeklerde Yalın - Ah be Kardeşim’ken, kadınlarda da Atiye – Salla’ydı. Klipler, izlerken mest olduğum, senenin akıl - keyif dolu çalışmalarıydı.

En iyi rap sanatçısı kuşkusuz Ege Çubukçu’ydu. O harika çalışmalarını kliplendirmemiş olsa da, albümü “rap nasıl yapılır” sorusunun bire bir cevabıydı. Popülerlikten uzak ama bir o kadar müzikalite kokan, başarı ve yıldız dolu bir albüm!..

En iyi şarkı demem gerekli ama diyemeyeceğim. Çünkü Soner Sarıkabadayı her şarkısıyla bu seneye imzasını attı. Yaptığı her şarkıyla beni mest eden bu adam, “Bu Böyle”, “Buz”, “Uçurum” ve “La Fontaine”le bu senenin adamıydı! Seneye de aynı şeyi söyleyeceğimden nedense şüphe duymuyorum!..

Listemi nihayet bitirdim. Benim en iyilerime katıldınız veya katılmadınız bilemiyorum ama, bu seneyi müzik açısından silik bir yıl olarak değerlendirenlerden değilim. Özellikle yazıyı yazarken fark ettim ki, çok güzel işler olmuş ve seçmek de bir hayli zormuş!..

Bu sene bitti, albümler raflardaki yerini aldı, kimimiz indirdi, kimimiz satın aldı. Seneye kimler albüm çıkarmak için gerekli bütçeyi bulup, gerekli cesareti gösterecek bilinmez ama gelecek sene için, bir radyocu olarak heyecanlıyım, çok da umutluyum. Şimdiden yeni yılınız mutlu kutlu olsun, yeni yılda da güzel ve klasikleşmeye aday şarkılar listenizden hiç eksik olmasın!..

Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe