EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

8 Ekim 2009 Perşembe

BENDENİZ, HAYAT MÜZİK PLATFORMU'NDA AHMET ERTEN'İN KONUĞU OLDU..HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ TÜM SAMİMİYETİYLE YANITLADI..Türk pop müziğinin en kendine has isimlerinden Bendeniz 2009 yazını ‘’Olsun’’ albümüyle karşıladı..Bendeniz bu yeni albümü ve hakkında merak edilenleri Müzikram Dergisi'nde Ahmet Erten’le Hayat Müzik sayfalarında anlattı.
‘’BİR DAHAKİ ALBÜMÜMÜ TAMAMEN AKUSTİK YAPACAĞIM’’


Müzikal yolculuğunuzda 10. durak ‘’Olsun’’ile geçtiğimiz aylarda dinleyici ile yine yeniden buluştunuz..Her şeyden önce albümün genel değerlendirmesini istesek nasıl özetleyebilirsiniz ‘’Olsun’’u ?
Benim için çok güzel ve çok keyifli şarkılara yer verdiğim bir çalışma oldu..Aldığım duyumlara göre,dinleyenler için de öyle..Hareketli enerjik ve duygusal parçaların da bir o kadar kendini gösterdiği bir albüm.Özellikle söz yazarlığı konusunda da kendimi daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum .Kısacası müzikal yelpazesi geniş ve cd playerınızda şarkı atlamadan dinleyebileceğiniz bestelerle dolu.

İlk klip ‘’Cumadan Pazara’’..’’Olsun’’ albümü kapsamında yapılacak diğer çalışmaları öğrenebilir miyiz?Konserler ve ikinci klip ..?

Konserler olabildiğince yapılmaya çalışılacak.Ancak bilindiği gibi sektörün durumu belli.Sponsor destekli konserler için çalışmalar sürüyor.Ki daha büyük kitlelere albümümüzü tanıtma imkanımız olsun diye.Bunun yanı sıra ikinci klip için kolları sıvadık.Klip şarkımız albümle aynı adı taşıyan ''OLSUN ''a gelecek..Sanırım bu ay içerisinde müzik kanallarında izleme fırsatınız olur.Bu şarkıyı çok seviyorum ,o yüzden de olabildiğince güzel bir klibi olsun istiyorum..İnşallah dilediğimiz gibi olur ..Bu işler artık biraz şans işi..

Bendeniz dinleyicilerinin merakla beklediği önemli bir proje var sırada..Akustik albüm projeniz..Söz konusu projenin genel hatları kafanızda canlanmaya başlamıştır mutlaka..

Bu albümde ''Olsun''şarkısını tamamen akustik düzenledik ve akustik çalışmaların bayağı özlenmiş olduğunu gördük.Ben de aynı tadı aldım ben de özlemişim..Bir dahaki albümü tamamen akustik yapacağım..Stüdyoya 2-3 ay kapanıp müzisyen arkadaşlarımla bunun hazzını yaşamayı istiyorum yeniden..Zaten çoğu parça şimdiden şekillendi beynimde..

Söz konusu prodüksiyonda aranjör olarak tercih edeceğiniz isim ya da isimleri öğrenebilir miyiz?Bir İskender Paydaş,Ozan Çolakoğlu ya da Murat Yeter aranjmanı dinleyebilecek miyiz mesela ?

Bir müzik direktör mutlaka olacak tabiki..Yalnız bunu şimdiden söylemek için çok erken..Bu saydığınız isimlerden biri olabilir veya başka da olma ihtimali var..Yakın gelecekte ,albüm aşamasında haberiniz olur mutlaka.

Gün geçtikçe müziğin dinleyicilere ulaşması konusunda da yeni açılımlar karşımıza çıkıyor..Artık sadece albümlerden ulaşmıyor şarkılar..Özellikle son yıllarda dizi ve film soundract çalışmaları önem kazandı..Pek çok müzisyenin tercih ettiği bir sunum şekli haline gelmeye başladı bu..Bendeniz bu konuda neler düşünüyor?

Benim asında gerçekten haz aldığım mevzu bu işin mutfak kısmı..Bir besteci ve aranjör beyniyle dizi ve film müzikleri üretmek aslında benim için en ideali..Yalnız şu albümlerin yoğun temposundan bir türlü o ortama kendimi adapte edemedim..En kısa zamanda ilk işim bu olacak.Ön çalışmalar şimdiden başladı diyebilirim.. Çünkü o başka bir camia aslında.

‘’ESAS AMACIM, BESTECİ OLARAK DAHA BÜYÜK PROJELERE İMZA ATABİLMEK ‘’

Üretken bir söz yazarı ve besteci olarak,bugüne kadar yurt dışı ağırlıklı çalışmalarınız oldu..Özellikle Ortadoğu’da ses getiren pek çok şarkının altında imzanızı gördük..Yurt dışı pazarıyla çalışmalarınız devam ediyor mu?

Evet..Şu ana kadar hep onlardan talep geldi..Ama ben ekibimle daha da bir şeylerin yollarını açma çabasındayım.Bu da ‘’Bendeniz şarkılarını’’ onlara daha çok tanıtabilmekle olacak. Esas amacım bu zaten..Yani besteci olarak daha büyük projelere imza atabilmek..

‘’ SAYGISIZ İNSANLARA TAHAMMÜLÜM YOK .. ‘’


Hırs faktörü hangi aşamada devreye giriyor hayatınızda..Ve hangi noktada devreden çıkıyor?

Bir şeyler illa olacak diye tutturmam hayatta..Çalışırım ve karşılığıyla yetinirim.Hırs iyi niyetle birleştiğinde faydalı,kötü düşünüldüğünde çok zararlı bir duygu..Kimseyle yarışım yok..Hırs buysa bu bende yok..Eksikleri görürüm ama genelde de hep benim dışımda kaynaklanan eksiklerdir..Sadece insanlarla uğraşmak beni sıkıyor..Aptal ve saygısız insanlara ,işini bilmeyenlere ya da eksik yapanlara tahammülüm yok..O zaman onlara hırslanıyorum:) Neden kimse gerçek sorumluluğunu üstlenmiyor sadece çeneleri çalışıp kafaları çalışmıyor diye...Hırsım sadece bu..Onlara güzel şeyler yaratabilmeyi kafalarına kazımak..Bununla çok zaman kaybettim biliyorum ama insanoğlunu hem seviyorum hem de faydam olsun istiyorum.Bazen zararlı ben çıkıyorum kendimi kaçırıyorum ama olsun:) Olsun ne olursa olsun her şey güzel olsun:))

‘’ÇARKLARIN DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİNİ ANLATAN BİR YILDAYIZ’’


Sanatçı kimliğinizi bir kenara koyup sadece bir müzik dinleyicisi olarak değerlendirmenizi istediğimizde 2009 yılını nasıl buluyorsunuz?
Müzikal anlamda bir şeylerin aslında fark edildiği ve çarkların değişmesi gerektiğini anlatan bir yıl bu.İnsanlar dinleyiciler ve sanatçılar olmak üzere duygusal açlığın fakına vardılar..Ve biliyorum ki bu seneden sonra abuk sabuk şarkılar değil duygu dolu şarkılar ön plana çıkacak..Ve kalite eskiye yakınlaşacak..Aranjörler dj gibi çalışmayı bırakacak,besteciler karabatak gibi kafaları kumda şarkı yapmayacak,sarkıcılarsa konserde söyleyebileceklerden oluşacak..İnşallah böyle olur:) Amin:))

Yıllar önce Prodüktör kimliğinizle de ‘’Ve Volkan’’ albümünde imzanızı gördük..Bu alanda çalışmalarınız olacak mı? Müzisyenlerin prodüktör olması sektördeki bir takım kirlilikleri önleyebilir diye düşünüyorum..

Ben iyi şeylerin ve güzel şeylerin her zaman yanındayım..Volkan çok güzel bir sese sahipti ve beni müzikal anlamda bir şeyler yaratmaya itti..Yine onunla alakalı projem var..Az zaman kaldı..Ama yeni şeylere hep açığım..Yeter ki paylaşabileceğim ruhta birileri olsun.

‘’AŞKIN BÜYÜKLÜĞÜNE VE KUTSALLIĞINA İNANAN BİRİYİM ‘’


Bendeniz’le sohbet edip de aşk’tan bahsetmemek olmaz..Aşk nasıl besliyor sizi ve müziğinizi?
Ben aşkın büyüklüğüne ve kutsallığına inanan biriyim..En önemli şeydir benim gibi bir insan için aşk..Her şeyi aşkla görmek ve özümsemek benim işim..Ben bu gönül gözüyle beslenir sonra da mutlu olduğum zamanlarda bunları şarkı olarak üretirim..Bu da Allah’ın bana verdiği en büyük hediye..

Spirütüel konulara ilginiz malum: )Spirütüel konulara ve parapsikolojiye ilginiz nasıl ortaya çıktı?
Ben ufakken ilk meraklı olduğum dergi ''Bilinmeyen'' dergisidir.O dergiyi nerede bulsam okurdum..Bakkalda dükkanlarda hatta gittiğim misafirliklerde bulduğum her yerde her şeyi bırakır onu okurdum..Hayatta değişik neler oluyor ve insanoğlunun gücünü araştırmak benim her zaman ilgimi çekmiştir..Öte alem ve parapsikoloji ise daha farklı bir konu aslında..O da bilinmeyene merakımdan ve gizeme merakımdan araştırdığım bir konu..Şunu söyleyebilirim ki; hayatta ne için yaşadığınızı bilmezseniz boşa yasarsınız..Sizi neyin beklediğini ve neyi niye yaşadığınızı bilmek daha ileri götürüyor sizi..Korkularınız azalıp hayata daha anlamlı gözlerle bakıyorsunuz..

Yıllar önce bir röportajınızda reenkarnasyona inandığınızı söylemişsiniz…Biraz bu konudan bahsedelim mi?
Reankarneye inanmayanlara ben hayretle bakıyorum..Bu hayata bir defa gelip gitmek bana hiç mantıklı gelmiyor..Bu bir imtihan ve imtihan her iki taraf için de gerektiğinde doğar..Bu hayata hatalarını düzeltmeye ve yeni şanslar bulmaya gelen ruhlar olduğu gibi ,gelmek istemeyen ve orada kalanlar da var..Bunlar bile bizim tercihlerimiz..Şimdi bu konular uzun ve araştırılma gerektiren konular fazla uzatıp da anlaşılmamak istemem.Merak edenler alıp okusun..:)))

‘’BİZİ ANLAMAYACAKLAR BİZİMLE İLGİLİ YORUM YAPMASIN ‘’


Sanatçı olmanın gerekleri,sanatçıların duruşları hep tartışılmıştır..Kimi sanatçılar topluma örnek olmak gibi bir misyonları olduğuna inanırken kimi sanatçılar ise buna tamamen karşı çıkmıştır..Bendeniz bu konuya nasıl bakıyor?

Ben öğretmen miyim ki örnek olayım?Benim bu hayatta yaptığım iş ve görevim sadece iyi beste yapmak ve bunu ulaştırmak..Hislerimi aktarmak yani..Beni örnek alırlarsa yaptığım iyi şeyleri örnek alsınlar..Yazılanlara bakıp duygu yoğunluğumu algılamaya çalışsınlar ..Ne giydiğimle kimle dolaştığımla nerede ne yaptığımla değil.Ki ben çoğu kişiye göre çok evcil biriyim..Kendimle olmayı severim..Sevdiğim üç beş kişi haricinde kendimi hayata en güzel yerlerinden adadım..Amacım sadece huzurlu bir yasam..Sanatçı yanı üreten insanın beyni herkes gibi çalışmaz,hayalleri istekleri ve gördükleri başka pencerelerden başkalarının gördüğü gibi görülmez..O yüzden bizi anlayamayacaklar bizimle alakalı yorumlar yapmasınlar..Hakikaten bunun ne onlara faydası var ne bize..Bu ancak dedikodu olur ve dedikodunun bizim dinimizde de asla yeri yok!!! La havle ;))

Bu keyifli röportaj için Hayat Müzik Platformu & Müzikram Dergisi okurlarına son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu röportajı cevaplarken çok güldüm;)) Kendimi daha uzun ifade edebilirim ama her zaman şunu gördüm ki çok laf hiç bir şeydir:)) Ahmet'çim çok güzel sorulardı..Ben de ucundan kıyısından bir yerlere bir şeyler dokundurdum (anlayanlara...).O yüzden daha fazla sivrilik yapmayayım..Seni takdir ediyorum..Ve bu sorular için de ayrıca teşekkür ederim..Başarıların daim olsun ..Ben Bendeniz olarak her zaman seninle röportaja açığım..
Müzikram Dergisi’ne sevgilerimle..

Röportaj:Ahmet ERTEN/Müzikram/Hayat Müzik/2009
Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır! Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 1. ahmet ertene teşekkür ediyorum öncelikle sayesinde bendenizin düşüncelerini bi kere daha öğrendik...

  bide 2ci klibi sabırsızlıkla bekliyoruz ama inş sıradan klip olmaz bide slow şarkıya yer verseydi daha iyi olurdu :) konserlerdi bekliyoruz bendeniz bizi daha fazla bekletme

  çok güsel cvplar vermiş bendeniz sıcak cvplar...yalnız aklıma bendenizin reenkarnasyona inanmasına şaşırdım... saygı duyarım artık...

  seni seven benserdar

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe