EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

1 Ekim 2009 Perşembe

''AŞK BU'' ADINI VERDİĞİ TANIŞMA ALBÜMÜ İLE DİNLEYİCİ İLE BULUŞAN ERTAÇ ARBAY HAYAT MÜZİK PLATFORMU'NDA AHMET ERTEN'İN KONUĞU OLDU''Aşk Bu'' isimli prodüksiyonunuzla dinleyici ile ilk buluşmayı gerçekleştirdiniz .Öncelikle bu tekli çalışmasından bahsetmenizi istiyorum..''Aşk Bu'' da dinleyici neler bulacak?

Ben yeni gerçekleşmiş prodüksiyonlar için şöyle düşünüyorum,bu ilk süreçte halk sizi,siz de kendinizi tanımaya başlıyosunuz..Müziğinizi dinleyen insanlar bu kim nasıl biri,yaptığı müzik iyi mi kötü mü? vs...Sizin de insanların genel olarak sevgisine ve beğenisine göre,kişisel ifadeniz,duruşunuz,müziğiniz değişiyor.Aksi takdirde insanları gözardı ederek bu yolda devam ederim derseniz,evde yada arabada kendinizi dinlersiniz :)) Dinleyici bence bu maxi single da benim ilerlediğim çizgiyi hissedecek ve dediğim gibi keşfediş süreci yaşıyoruz bunun sonucu da onların takdiri olucak..''Aşk bu'' ve ''Hadi yine sev'' favori şarkılarım ikisinin de kendi içinde piyasaya göre farklı bi tını ve ruh beslediğini düşünüyorum örneğin...

İlk klip çalışması da ''Aşk Bu'' ya çekildi..Albüm çıkmadan uzun süre önce video klip müzik kanallarında döndü..Klip kısa sürede dikkat çekti..İlk klibi sizden dinleyebilir miyiz?

İlk şirketimle çalıştığım döneme denk gelen çok güzel bir çalışmaydı,fakat iş gecike gecike yaza geldi ve kışlık bi konseptti aslında,o klibin promosyonunu durdurmak zorunda kaldık.Murad Küçük yönetmenliğini yaptı ve benim yazdığım bir şarkıydı.100 den fazla şarkım var şu ana kadar yazdığım fakat ''Aşk bu'' şarkısının yeri çok ayrı bende neden bilmiyorum ama dikkatli dinlerseniz aşkın kendi içindeki tutarsızlığını ve bir o kadar kendi kendine oynadığı fahişeliği betimlemeye çalıştım.Prodüksiyonun gerçekleştiği dönemlerde nakaratını yazıp yolladığım aranjörüm Volga Tamöz'ün beğenisiyle yürüyen,tamamladığım ve Aykut Gürel'in aranjesini yaptığı bir şarkıydı.Klasik bir slow şarkı olmamasına rağmen bu şarkıyı anlayan insanların ağlayarak mesaj attıklarını biliyorum.Yani başka bir şeydi işte bu şarkı ;) Tekrar tv kanallarında gündeme gelecek çünkü bir çok insan henüz izlemedi ve izleyenlerin yorumlarını internet üzerinden takip edebilirsiniz...

Müzikle alakalı ilk eğitiminizi babanızdan almaya başlamışsınız..Aileden gelen bir müzisyenlik durumu var sizde de..Müziğin içinde büyümek,sizde müziğin tutku haline gelmesinin sebebi olmalı?

Tabiki olmaz mı...Bir çocuk yetişirken aile,okul ve arkadaşlarıyla şekillenir.Benim malesef görselimde pek yansıtamadığım,duygusal ve evcimen bi tarafım var :) Ve evde sürekli gitar,piano sesleriyle kendi içinizde bi tutku ve hırs yapıyosunuz..Ben de böyle çalmalıyım işte :))..Aslında babam Alman dili ve edebiyatı mezunu ve ticaretle uğraşır fakat,bilirsiniz o dönemler insanlar bir çok iş yapıp bir yerlere gelmiştir.Ben bir çok ünlü sanatçıyı hatırlıyorum babamın çaldığı dönemlerden..Sahnelerde koşuştururken meğerse müzik benim içimdeymiş artık..Ondan dersler alırdım ama yapamıyorum diye bırakıp giderdim çok defa :)..Sonra kendiliğinden çözüldü...

Halen Bilgi Üniversitesinde Müzik Kompozisyon bölümünde eğitim hayatınıza devam ediyorsunuz..Albüm ve promosyon çalışmaları ,eğitiminizi aksatmıyor mu?

Evet zorladığı oluyor tabi,geçen yıl dondurmak zorunda kaldım mesela.Ama bu yıl ekibim daha sağlıklı olduğu için ve ben de daha profesyonel baktığım için,ilişkilerim bakış açım daha iyi oturdu.Eskiden her şeyi görmek isterdim,işin yanında olmak isterdim :) Artık herkes kendi işini yapıyor...

''Aşk Bu'' bir tanışma single çalışmasıydı..Sonbahar,kış sezonuyla birlikte bir albüm hazırlığı var mı?Ertaç Arbay ,sektördeki yerini perçinleştirmek adına neler hazırlıyor?

Dediğim gibi ''Aşk bu'' klibimiz yaza denk geldiği için promosyonu durdu.Yazın ''Sen beni bırak'' ekranlardaydı ve kasım ayı içinde ''Hadi Yine Sev'' adlı slow şarkımızı izliyeceğiz..Bu arada tabiki albüme başladık artık,yine Türkiye'nin en önde gelen isimleri bu albüme imza atacak.içinde sözü ve müziği bana ait çok güzel parçaların yanı sıra,sürpriz isimlerin şarkılarını da seslendireceğim,bekleyelim ve görelim diyorum :)

Söz ve beste yapabilen bir solistsiniz..Besteci ve söz yazarı yönünüzle de albüm dışı farklı çalışmalarınız var mı?
Evet bu dönem farklı tarzlarda yazdığım bestelerimi tanınmış sanatçılarla paylaşıyorum,kim şarkıyı kendine yakıştırırsa seslendirebilir...Bu işler yere zamana kişiye ve işe göre değişklik gösterebiliyor..Kısmet ve şans biraz da..
Son günler müzik dünyası için hayli hareketli geçiyor..Çok sayıda önemli prodüksiyon bir bir raflardaki yerini alıyor..Ertaç Arbay'ın son aldığı veya merakla beklediği albümleri öğrenebilir miyiz?

Ben Emre Altuğ çok severim.. Serdar'ı,Teoman'ı severim..Atiye Deniz'in işini beğendim,ee ne de olsa izmirli ;)) İskender Paydaş da iyi bi müzisyen..Volga Tamöz,Ozan Çolakoğlu,Erdem Kınay gibi değerli aranjörlerin işlerini alırım,şarkıyı veya sanatçıya çok beğenim olmasada soundları dinlerim...Ne yalan söyliyeyim yeni çıkanların çoğunu alıyorum.. Hem destek olmak için hem de çalıştığı müzisyen,aranjör ve bestecileri takip ediyorum...kısaca tüm müzisyen arkadaşlarımın,gerek icra eden gerekse projeye imza atan başarılı işlerini takip ediyorum ve onlarla gurur duyuyorum...

Şüphesiz,mesleğinizde sizi ileriye taşıyan en önemli öğe,planlar..Biz biraz planlarınızdan hatta hayallerinizden bahsedelim..Müzikal kariyerinizle ilgili uzun vadeli hedefleriniz,hayalleriniz neler?

Benim hayallerim aslında çok başka bir yerde fakat Türkiye'de o biraz zor ticari anlamda.Müzikallerde rol almak isterdim..Daha çok dünya müziklerine yönelmek isterdim ve kesinlikle akustik olmalı soundlar..Fakat eğlence sektörü ve nesil değiştikçe ticari geri dönüşümü daha kolay,aynı zamanda da kendi içinde kendinizi tatmin etmeniz gereken projeler yapıyosunuz..Ne de olsa ciddi maliyetler gerektiren işler bunlar..Ama ben bu döngü içinde kendi müziğimi hepimizi ortak noktada tatmin edebilecek şekilde iyi bir ekiple dile getirmeye çalışacağım..Gerçekten istediğim şey yazdığım çizdiğim notaları,, sözleri halkın geneline sevdirmek ve benim için de gerçek başarı o demektir..Yoksa hit bi şarkıyı al her yerde dönsün aa süper şarkı işte desinler...Bunu yapacağım belki de ama lokomotif bi gereksimin sonucu böyle bişey istiyorum...

Röportaj için teşekkür ederiz..Son olarak Hayat Müzik Platformu aracılığı ile müzik severlere neler söylemek istersiniz?

Her kimseniz ya da nerdeyseniz yanlış ya da doğru her zaman kalbinizin sesini takip edin mutluluğun anahtarını orda bulucaksınız... Sevgiler...

Röportaj:Ahmet Erten/Hayat Müzik/2009
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Anonim18:37

  Iste bizim Ertac bu. Seni seviyoruz.kib.Koln 01.10.09

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe