EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

4 Eylül 2009 Cuma

İLK ALBÜMÜ ''İÇİMDEKİ GÖKYÜZÜ'' İLE DİNLEYİCİ İLE BULUŞAN SERKAN ÖZCAN HAYAT MÜZİK PLATFORMU'NUN KONUK YAZAR OLDUMerhaba;

Öğretmenlik yaptığım lisenin öğrencileri tarafından hazırlanan okul dergisindeki köşe yazımdan sonra, ikinci kez bir köşede yazmaya çalışacağım.

Yıllar süren müzik eğitimim ve sahne birikimimin ardından, “İçimdeki Gökyüzü” adlı ilk albümüm müzik marketlerde yerini aldı. Soft rock tarzındaki tüm şarkılar bana ait. Bu albümün çıkması hiç kolay olmadı. Benim için geç kalmış olsa da müzik dinleyicileri için yepyeni bir albüm olacak doğal olarak.

Ben bu albüme çok güveniyorum. Çünkü herkese göre bir şarkı var. Piyasanın istediği değil, kendi istediğim ve hissettiğim müziği yaptım. Bu benim açımdan çok önemli. Leonardo “Mona Lisa”yı, Beethoven “9. Senfoni”yi halk istiyor diye ve ya halk sever diye yapmadı. Kendi iç dünyalarını yansıttılar sanatlarında. Çok uç örneklermiş gibi gelebilir, ama sanat denen kavram sanatçının hissettikleridir.

Günümüzde sanattan bahsetmek ne kadar doğru? Bu, tartışıla tartışıla uzar gider. Paranın her şey olduğu, milyarlarca egonun savaştığı, teknolojinin geliştiği bu zamanda sanattan söz etmek komik aslında. Müzikte görselliğin önem kazanması da kaliteyi geri plana iten en önemli etken. Müzik sadece kulağa hitap etmelidir esasında. Çünkü müzik kulakla dinlenir. Ama günümüzde müzik gözlerle dinlenir olunca, insanların müziği ne amaçla tükettiğini anlamak çok zor gelmiyor artık bana. Müzik artık eğlence sektörünün en önemli unsuru haline gelmiştir. Müzik ve eğlence. Bu iki kelimeyi yan yana görmek biraz canımı acıtıyor. Müzik, duygu, hayal dünyası, gönül, huzur vs… Kelimelerle yan yana daha güzel duruyor.

Şarkılar çabuk harcanıyor günümüzde; çünkü müzik peynir gibi, ekmek gibi tüketiliyor. Bazı müzisyenler de bu ihtiyaca cevap veren bir müzik üretimi içine girmek zorunda kalıyorlar. Ama şarkılar tükenmemeli ve hep var olmalılar. Şarkıların bu kadar çabuk eskimesinin sebebi çok kolay ulaşılır olmalarıdır. Eskiden tek kanallı bir televizyon yayınında her şarkıcıyı görmek mümkün olmuyordu. Ya kasetini almak zorundaydık ya da televizyonda çıkmasını beklemek zorundaydık. Beklediğimiz şarkıcıyı ya da şarkıyı televizyonda gördüğümüzde veya yeni bir kaset yaptığında, o kaseti almak için çok büyük heyecan duyardık. Şimdi böyle bir şey yaşamak imkansız. Bunun için örnek vermeye de hiç gerek yok.

Ben müziği severek ve hissederek yapan bir müzisyen olarak, severek ve hissederek dinleyen insanlara hitap etmek istiyorum. Her zaman kaliteli müzikten yanayım. Ben bu müziği yaptım, beğenen varsa ne mutlu bana.

Sevgilerimle…

Serkan ÖZCAN/Hayat Müzik/2009
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe