EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

30 Eylül 2009 Çarşamba

ESİN GÖRÜR'ÜN YENİ YAZISI : ''YASSAK KARDEŞİM!''

Her gün şaşkınlık uyandıracak olaylar yaşıyor, alışkanlık duyduğumuzdan dolayı bir çoğuna tepki göstermiyoruz. Ama şimdi “yok artık”... 5 Mayıs 2008 tarihinden beri yasak olan youtube.com’dan sonra yine ülkemde sansür gündeme geldi. Myspace.com ve lastfm.com da artık “ceza sahası”nda olan sitelerden. Gerekçe gayet net: MÜYAP sanatçı haklarını korumak adına dava açmış! Çok doğal bir gerekçe gibi, ama öyle mi?! Amatör müzisyenlerin işine çomak sokarak, popüler müzisyenlerin hakkını savunmaya “çalışmak” da ne demek? Çok riyakarca değil mi?! Sen sanat ve sanatçı adına var olduğunu savunan bir kurumken, amatör müzisyenleri dış kapının mandalı yapmak da neyin nesi? Hoş, kullanıcı biliyor engeli aşmayı, çaresiz değiliz: “Bu site mahkeme kararıyla engellenmiştir” yazısını görmemek için bilgisayarınızda yeni düzenlemeler yapabiliriz, ama bu çok aciz bir davranış. Özgürlüğümü elimden almayı, saçma gerekçelerle bir hak saymaya devam ediyorlar sonuçta.
Bu “yasak”çı zihniyet müzik sektörünü nereye taşıyacak bilemiyorum, ama ilerlemeden ziyade ancak bir gerilemeden bahsetmek mümkün olur herhalde. Hem bu kurumlar neyi savunuyorlar, tam olarak müzisyenlerin taleplerinden habedarlar mı, yoksa tamamıyla kendi çıkarlarına göre mi hareket ediyorlar, merak etmeli. Diğer ülkelerde sistem nasıl işlemekte, onlar internet sitelerine nasıl yaklaşıyorlar, özgürlük alanları nereye kadar? Hangi durumlarda müdahale etme gereği hissediyorlar...
Hiç bir koşulda engellerle karşılaşmak hoş değil, hem de hiç... Kulvarına girmek için mücadele ettiğimiz ülkelere bakarsak hiiiiç değil: Suudi Arabistan, Myanmar, Çin, Kuzey Kore, Küba, Mısır, İran, Özbekistan, Suriye, Tunus, Türkmenistan ve Vietnam! Bu ülkelerde, sadece devletin izin verdiği sitelere girebilmektesiniz. Bu veri RSF (Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü) tarafından rapor edildi. Yine RSF’nin açıklamasında, yukarıda saydığım “internet düşmanları”nın dışında, 10 ülkede de durumun endişe verici olduğu ve bu ülkelerin gözlem altına alındığı belirtiliyordu. Bu ülkeler de, Avustralya, Bahreyn, Belarus, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Eritre, Malezya, Sri Lanka, Tayland ve Zimbabve... Sunacakları yeni raporda ülkemizi de bu listelerden birinde görmek çok olası...
Peki hakları savunulan müzisyenler konu hakkında neler düşünüyor. Yer aldıkları sitelerin, dinleyenleri tarafından ziyareti yasaklanmış müzik insanları olarak, yorumlarını merak ettim ve durum değerlendirmesini onlara bıraktım. Sordum, onlar da söyledi. Aynen aktarıyorum...

Bedük:
Youtube, daha sonra bi ara blog siteleri simdi myspace ve last fm... Özgürlüklerin kullanıcılar icin kısıtlanması; amacı, nedeni ne olursa olsun kabul edilemez. Müzisyenlere, haklarınızı koruyoruz şeklinde bir açıklamayla bunu yaptıklarını söylerken, bu müzisyenlerin kendi parçalarını kendi istekleriyle bu sitelere koyduğunu gözden kaçırıyorlar aslında. Her gün değişen ve gelişen dünya popüler müziği bu alanlardan beslenirken, devlet kendi sanatçısına dünya ile iletişim kurabildiği nadir yerleri yasaklarsa nasıl dünya müziğiyle boy ölçüşmesini bekleyebilir ki... Ondan sonra ver elini eurovision hadi avrupayı fethedelim nidalari... Tamam telif hakkı vs, dünyada bunlar ödeniyor... Ama bunu almanın yolu yasaklama ile olamaz. Sözde müzisyene sanatçıya iyilik yapıyoruz söyleminin altında bambaşka çıkarlar söz konusu olduğuna inanıyor insan. Çünkü burada özellilke amatör müzisyene yapılan büyük bir yanlış var. Dünya ile iletişiminiz kesilirse dünyanın gerisinde kalırsınız. Sonunda komple internete girmeyi yasaklarlar diye korkuyorum, gavur icadi kardeşim bunlar..!?

Ertuğ Ergin:
Lastfm ve Myspace’in kapatılması adına yazmak gereğini duydum. Myspace ve Lastfm telif vermiyor diye kapatma davası açan Müyap nedir... Müzik yapımcıları derneği... Müziği yapan müzisyenlerdir. Müyap ne yapar... Yapılan müziği sahiplenip para kazanmak... Kimden müzisyenden... Kar oranı... Yüzde 80’ler gibi bir uçuk rakam... Müyap şimdiye kadar telif vermeyen Türk TV ve radyo kanalları için ne yapmıştır... Hiç... Müzik yapanların sırtından geçinen Müyap kar oranları açıklasın... Myspace ve Lastfm birçok amatör müzisyenin dünya çapında eserlerini paylaştığı, dostluklarını paylaştığı ve Kral TV gibi klip başına 10 bin 15 bin dolar para almayan bir platformdur. Servet sahibi olmayan müzisyenler nasıl eserlerini duyurur... Söylesin Müyap; kaçan para senin mi?! Hayır... O teliflerden kaç TL sanatçıya veriliyor... Meçhul. Müzik adına yapılan bu hareket çok saçma bence, amatör müzisyenler için. Sevgili Müyap kendi ülkendeki telif hırsızı kurumların peşine düşmelisin... Sana ne benim müziğimi savunmaktan... O paradan bana ne veriyorsun ki? Kaç bin dolar maaş alıyorsunuz müzisyenlerin sırtından? Amerika’daki müzisyen arkadaşımla irtibatımı kestiniz ve binlerce amatör müzisyenin... Bu hakkı sana kim verdi?.. Bu davayı Mesam açmalıydı...

Kolpa grubundan Bora Yeter (Gökçe, Kolpa ve Esin İris’in menajeri):
Gökçe, Kolpa ve Esin İris’in üçü için de aktif olarak Myspace’i kullanıyoruz, hatta albüm kartonetlerimizde yazan official domain adreslerini bile Myspace sayfalarına yönlendirdik. Çünkü Myspace bir dünya standardı. Myspace’e erişimin engellenmesi Türk müzik sektörüne adım attıracak bir şey değil bence. Myspace Türkiye’nin Müyap’la en kısa zamanda bir uzlaşmaya varacağını temenni ediyorum.
Bu arada
pafil.com sitesinin projesini de 2006 yılında ben hazırlamıştım, ama daha sonra başka yoğunluklarımdan dolayı Pafil’i birlikte geliştirdiğimiz Pasaj Müzik’e bırakarak projeden tamamen çekildim. Müyap’ın pafil.com’u kayırdığı gibi söylentiler var. Buna katılmıyorum. Pafil.com, Myspace ve Lastfm’den farklı olarak, ağırlıklı olarak albümü olmayan amatör müzisyenlerin şarkılarını host ediyor. Dolayısıyla Pafil, Müyap’ın peşine düştüğü telif mevzuları açısından Myspace ve Lastfm’e göre çok daha uzak bir site.

Portecho’dan Tan Tunçağ, Miray Kurtuluş ve Selen Hünerli’nin kaleminden çıkan şu satırlara aynen katıldığını belirtti:
Müziğe emek verenler olarak, hepimiz emeğimizin karşılığını almak isteriz. Ancak bunu bir sebep olarak gösterip, sansürü çözüm olarak öne süren anlayışın bu ülkedeki sanat ve sanatçıyla olan kopukluğu açıktır. Bu tek taraflı, hepimizin adına fikrimiz sorulmaksızın verilmiş bir karardır.
Youtube’dan sonra Myspace ve Last Fm’in de kapanmış olması pek çok internet kullanıcısı için bir şey ifade etmiyor olabilir. Basit bir dns ayarı değişikliği ile Youtube’a giriyorduk, Myspace’e de girmeye devam edebiliriz. Ancak Myspace’i cezalandırmak isterken, beraberinde birçok insanın hakkını yiyen ve bunu “bilinçlendirme” adına yaptığını öne süren zihniyeti kınıyoruz. “İnsanlar biraz bilinçlendiyse, biz yediğimiz küfürlere razıyız.” (Bülent Forta, MÜYAP)

Sanırım Müyap başkanı Bülent Forta’nın da istediği gibi az da olsa bilinçlendik. Küfür konusu beni, benim özgürlüğüme gerçekleşen bu direkt müdahale de onları aşar. Saygılar...

Esin Görür/Hayat Müzik/2009
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe