EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

23 Eylül 2009 Çarşamba

Demet Sağıroğlu Style 222 Eylül Sayısında Ahmet Erten'le Hayat Müzik Sayfaları'nın Konuğu Oldu..‘’Sözlerim kalbim ve aklımdaki düşüncelerin,duyguların ve hislerin bir yansıması’’

Uzun bir aradan sonra 2009 yazında yeniden Demet’le ‘’Silkelendik’’ .. Sohbetimize single projesinin ortaya çıkışıyla başlamak istiyorum.. Neden bu kadar uzun bir ara verdiniz?
Son albümüm ‘’Korkum Yok’’u 2004 Eylül’ünde çıkardım.2005 ve 2006 yıllarında neredeyse iki albümlük eser üretmiştim.Fakat müzik sektörünün korsan ve internet üzerinden bedava download sitelerinin artması yüzünden girdiği kriz hem yapımcıları hem sanatçıları derinden etkiledi.Hiç bir yapımcı riske girmek istemedi..Sanatçılar kendi albümlerini kendileri yapar oldu.Çoğu şirket kapandı,beste ve söz yazamayan sanatçılar silinmeye başladı Ben de özellikle bu kriz süresinin geçmesi için bir süre beklemeyi tercih ettim.Gerçi hala geçmiş değil ama eskiye göre biraz da olsa şekillenmeye başladı…

Ve Silkelen’in hazırlık süreci..Nasıl bir ruh hali ve enerjiyle oluştu yeni çalışmanız..?


Şarkılarımda hep gerçek hayattan ,gerçek duygularımı ifade ediyorum..Sözlerim kalbim ve aklımdaki düşüncelerin,duyguların ve hislerin bir yansıması…’’Silkelen’’i de kendime yazdım…İç sesimin sesli yansımasını paylaştım sizlerle..Hayatta bazen zor dönemler,olumsuz düşünceler etrafımızı sarabiliyor.Ama arada silkelenip kendimize gelmemiz ve bu durumdan hızla uzaklaşmamız gerekiyor..O anlarımdan birinde yazmış olduğum,hepimizin zaman zaman iç hesaplaşmalarımızla baş başa kaldığımız , motivasyon duygumuzu kaybettiğimiz anlarımızda kendi kendimize söyleyeceğimiz sözler…
‘Gittiğim Yol’’ ise yine aynı dönemlerde yazdığım bir şarkı…Biraz daha kararlı bir ruh halini anlatıyor. ‘’Gittiğim yol benimdir a canım herkesin yolu başka…Çizdiğim izler derindir canım,senin izlerin buz da…’’

Albüm kartoneti de ‘’Silkelen’’memize yardımcı olacak türden..Yazın sıcağında bu serin pozlar için Nihat Odabaşı objektifinin karşısına geçmişsiniz..Yeni görsellere tepkiler nasıl?
Nihat benim çok eski arkadaşım,o yuzden de çok keyifli ve rahat oluyor çalışmamız… Senelerdir gerek fotoğraf gerek klip olsun birçok çalışma yaptık kendisiyle..Beni çok yakın tanıdığı için çok güzel yansıttı ..Sanatçılığını ve arkadaşlığını çok seviyorum Nihat’cığımın…

Silkelen’e nasıl bir klip çalışması düşünüyorsunuz?Detayları merak ediyoruz..

Şu anda çeşitli fikirler var ama henüz netleşmiş durumda değiller..

Şimdi 2009 yazında bu 2 yeni şarkı ile Demet’e olan özlemimiz biraz dinecek..Ancak kış için yeni çalışmalar da beklenecektir sizden..Demet’in yorumladığı muhteşem slow şarkıları aratmayacak yepyeni uzun soluklu bir albüm projesi gündemde mi ?

Kışa doğru yeni slowlarım gelecek…Dinleyicilerimin beğeneceklerini umuyorum…

Trt Radyo 3 ‘te ‘’Demet Sağıroğlu ile 90’lık Kaset’’ isimli bir program hazırlıyorsunuz.. Nasıl ortaya çıktı bu proje?

Trt ‘den gelen bir teklif oldu program yapmam konusunda…Konsepti ben belirledim…Biliyorsunuz Radyo 3 yabancı müzik ağırlıklı bir radyo kanalı..Ben de 90’lı yılların dünya listelerinde öne çıkan rock, pop, newage vs. şarkılarından oluşan programlar yaptım.90’ların çeşitli gazete haberlerinden bahsettim..Ama bitti programım,belki kışa tekrar başlayabilir.

Özellikle son yıllarda 90’lı yıllar albümlerine ,şarkılarına büyük rağbet görüyoruz…O dönemim şaşası 2000’leri de yakalamayı başardı..Bu geriye dönüşü o dönemlerde müzik severlerle buluşmuş bir solist olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

90’larda daha akustik ve melodik şarkılar vardı.2000’li yıllar da hiphop,rnb,rock ve elektronik müzik tavan yaptı..Dinleyici 90’ları özledi diye düşünüyorum.

‘’Artık İmajı Önemsemiyorum..Neysem kimsem öyle davranıyorum ! ‘’

İlk albümünüz ‘’Kınalı Bebek’’ sadece müzikal anlamda değil,görsel anlamda da büyük beğeni kazanmıştı..Gerek çekilen kliplerin kalitesi gerekse imajınız uzun süre konuşuldu..Demet Sağıroğlu’nun imaj konusuna bakışını merak ediyorum..Bir albümde sanatçıya uygulanan İmaj çalışmasının önemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlk çıkış zamanımda ellerimde kına motifleri vardı.Ve akılda kalıcı bir imajdı yeni çıkan bir isim için..Artık imaj mimaj önemsemiyorum..Neysem kimsem,kendimi nasıl rahat hissediyorsam öyle giyiniyor ve davranıyorum.Doğallıktan yanayım…Önemli olan şarkılarım diye düşünüyorum..Seyircimin önün de temiz pak,düzenli usturuplu bir görünüm yeterli benim için.

Sizi canlı canlı dinlemek isteyen dinleyicileriniz için verebileceğiniz belirlenmiş bir konser tarihi var mı?Hayat Müzik sayfaları aracılığı ile paylaşmış olalım..

Bazı özel gecelerin dışında belirlenmiş halk konserlerim yok şu anda…İnşallah dinleyicilerimle göz göze aynı atmosferi paylaşacağım çok yakında…

Müzik çalışmaları dışında Demet neler okur,neler dinler..Rutinleri,keyifleri nelerdir?

Zaman zaman kilden heykel,pastel ve yağlı boya resim çalışmaları yaparım.Türkçe müzik dinlediğim pek söylenemez.Film seyretmeyi,sevdiklerimle sohbet etmeyi,ev birlikteliklerini gece hayatına tercih ederim…Osho’dan Mevlana’ya Brecht’ten Charles Bukowski ve Ömer Hayyam’a kadar fırsat buldukça okumaya çalışırım.

Zaman zaman pek çok önemli solist müzik dışında sürpriz çalışmalarla karşımıza çıkıyor..Belki bir kitap ya da bir televizyon projesi..Sizin de yakın dönemde bu tarz sürprizleriniz olacak mı?

Belki bir müzik programımız olacak,görüşmeler devam ediyor.Henüz netleşmedi.

Eskişehir ülkemizin şüphesiz en modern ve renkli şehirlerinden…Demet Sağıroğlu daha önce hiç Eskişehir’de bulundu mu? Ve yakın zaman dilimi içinde bir Eskişehir konseri gündemde var mı?
Eskişehir’e geçtiğimiz kış 3 defa geldim ama hep özel gecelere…Eskişehir ve halkının Türkiye ‘de görmek istediğim profili en güzel yansıtan şehirlerin en başında geldiğini belirtmek isterim..Ne tesadüfdür ki şu anda daTuna Kiremitçi’nin aralık ayında vizyona girecek ‘’Adını Sen Koy’’filminin çekimleri için Eskişehir’deyim Ve sayın Büyükerşen’in derya kişiliğini,hoş sohbetini az önce yakaladığım için çok şanslı ve mutluyum..En büyük başkan bizim başkan…Türkiye’nin ona çok ihtiyacı var…

Yayın hayatına yeni başlayan Style222 dergisinin konuğu olduğunuz için teşekkürler..Son olarak dinleyecilerinize neler söylemek istersiniz?

Ben teşekkür ederim,keyifti benim için..Sizlere yayın hayatınız da büyük başarılar diliyorum..Tüm okuyucularınıza sonsuz sevgilerimi yolluyorum…

Röportaj: Ahmet ERTEN/STYLE 222/HAYAT MÜZİK
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe