EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

4 Haziran 2009 Perşembe

ENGİN GÜRKEY : ''NABIZ''


Müzik eğitmeni, besteci ve multi percussionist Engin Gürkey, 3. cd çalışması Engin Gürkey/Nabız “Balkanist” albümünü Sony Music etiketi ile yayınlıyor. “Nabız” kendine özgü sound’u ve kompozisyonları; elektronik ve dans müziğine dair çeşitli formlar üzerine kurulu perküsyonun kıvrak ritimleri, tuba, trompet, trombon, saksafon, klarnet, keyboard, keman ve vokal ile bezenmiş melodik yapısıyla yeni bir akım yaratıyor.

Sanatçının ailesinin Balkan kökenli olması ve İstanbul Roman müzisyenlerinin etnik kültür mozaiği, “Nabız” müziğinin ana ilham kaynağını oluştururken, onun daha küçük yaşlardan itibaren aile içerisinde Balkan coğrafyasının neşeli, hareketli, eğlenceli ve bir o kadar da hüzünlü müzikleri ile tanışmasını sağlamıştır. Rengini böyle bir kültürel zenginlikten alan besteleriyle, bugünün İstanbul’undan bir hisleniş, bir sesleniştir; “Balkanİst”...


12 şarkının yer aldığı albümde üçü Turay Dinleyen ile beraber yazılmış dört Engin Gürkey bestesi bulunuyor. Marcel Khalife, Goran Bregoviç, Dario Markoviç, Radaoslav Banga, Vojtech Lvicka, Jan Surmaj, Randu Bandurovici, Tibor Barkoczy, Melinda Stoika, Stanislav Vana, Ruth Maria Renner, Vincent Graf Von Schlippenbach albüme besteleri ile destek veren dünyaca ünlü sanatçılar arasında.

Müzik direktörlüğünü; albümün düzenlemelerini de yapan Tevfik Kulak üstlenirken, bunun yanında yine çok değerli sanatçıların eşlik ettiği albümde; Ayben, Ayda Tunç,William Richard Cardosa, Agusevi Djambo Orkestrası, Bekir Sakaryalı ve Gürkan Özkan performansları ile yer almaktadır.
Yapımcılığını Engin Gürkey’in, yönetmen yapımcılığını Ali Coşar’ın (Median Music) yaptığı 2009 yılı içerisinde “Dogulu Music Production”da kaydedilen albümün kayıt ve mix’i Arzu Arslan, mastering’i Çağlar Türkmen’e ait.
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe