EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

25 Mayıs 2009 Pazartesi

REDD GRUBU HAYAT MÜZİK PLATFORMUNDA KONUK YAZAR BÖLÜMÜNDE!


Alım gücü bu kadar sınırlı olan, sanat nesnesinin değerinin magazinle ilişkili olduğu bir toplumsal gerçeklikte müzik bizim için www mesafesinde. Üstelik bedava! İnternet ortamında kendini “Robin Hood” sanan site sahipleri var. Albümünüz çıkar çıkmaz onu bedava paylaşıma açabiliyorlar. Kızamıyorsunuz çünkü bazıları sahiden müziğe para harcayamıyor, kızıyorsunuz çünkü meselenin parayla ilgisi yok, bedava sahip olmak konusunda bir sapkınlık var. Maddi ya da manevi anlamda bedava olan hiçbir şeyin değeri yoktur. “bedava” ve “beleş” sözcükleri o nesneyi bir anda değersizleştirir çünkü. Keşke paranın olmadığı her şeyin eşit pay edildiği bir dünyada yaşıyor olsak, maalesef mümkün değil.

Müziğin kayıt edilemediği dönemlerde konser salonlarının dolup taştığı, insanların duyduklarını ancak hafızalarında saklayabildikleri bir gerçeklikten sonra, dünyanın her yerinde, her türden müziğe rahatça ulaşabildiğimiz ve onu bilgisayarlarımızın hafızasında saklayarak tekrar tekrar dinleyebildiğimiz bir dünyada yaşıyoruz artık. İnsanoğlu hep ilerlemeyi savunmuş ve evet bir tür tekno- kültürel evrim bu yaşadığımız, her şeyin bir birine girdiği, iletişim ağlarının bizleri iletişimden uzaklaştırdığı bir sistem.

Dünyada baktığımızda dijital dünyanın popüler müziğe sağladığı gelir kararlı bir büyüme içindedir. Fakat bunu yerelleştirip Türkiye özeline dönersek, henüz götürdükleri getirdiklerinden daha fazla. Meslek birlikleri yoğun bir çaba içerisinde. Ancak kültürel metalarına bedava erişmeye dair toplumsal oburluğumuz –bedava sirke baldan tatlıdır- sorunu başa çıkılmaz bir hale getiriyor. Bu denklemin içerisine alım gücünün azlığını, sosyo-ekonomik eşitsizliği eklersek bir nebze olsun hak veriyoruz olan bitene. Ancak son dönemlerde internet bizleri öylesine evlerimize ve masalarımıza kitledi ki İnsanlar istediği her şeyi, yerlerinden kıpırdamadan hızı her geçen gün artan internet erişimine sipariş ediyor, üstelik bedava!

Birçok plak şirketi çaresiz durumda, kapandılar, kapanmak üzereler ya da hazır albümleri basıyorlar. Henüz dijital dünyayı keşfetmemiş dinleyicilere sahip plak şirketlerinin hala biraz şansı var. Bazıları da dijital dünyayı sezip sanatçıları belirli markalarla yan yana getirerek yeni ekonomiler yaratma konusunda epey yol aldı.

Yine de herkesin hem fikir olduğu bir şey var; Dijital satışlar müzik sektörüne yeni bir canlılık katacaktır. Bu potansiyele olan inanç gerekli düzenlemeler için itici bir güç olsa da, bu durumdan biraz yapımcılar, biraz evlerinde şarkıları cep telefonlarına taşıyan müzisyenler mutlular. Ancak şarkıları telefon operatörlerine servis eden küçük şirketler çoktan ceplerini doldurdular. Müziği üretenler ise henüz bu mecradan hak ettiği dönüşleri alamıyor. Bu ortamda sistem oturuncaya dek birilerinin haksız kazançlar sağlıyor olması muhtemel.


REDD/Hayat Müzik/2009


Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe