EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

4 Mayıs 2009 Pazartesi

ATİYE DENİZ ; MÜZİKRAM DERGİSİ VE HAYAT MÜZİK'TE AHMET ERTEN'İN KONUĞU OLDU!Yaklaşık 3 yıl önce dinleyiciyi ile sizi buluşturan ilk albümünüzün ardından yepyeni çalışmanız ile geçtiğimiz haftalarda müzik marketlerdeki yerinizi aldınız..Albümün nasıl bir hazırlık evresi oldu?Albümü hazırlamaya başlarken nasıl bir prodüksiyon canlandı aklınızda?


İlk albümüm dinleyicilerle tanışma albümüydü. Aradan 3 sene geçti ve yeni albümümde tam atiye tarzını ortaya koymak istedim. İlk albümdeki gibi ‘melez’ bir sound ama bu sefer türkçe ağırlıklı bir albüm yapmaya karar verdik. Albüm çalışması çok yoğun ve titiz geçti, bitmesine yaklaşık bir sene sürdü ama sonucunu dinlediğimde kesinlikle değdi diyebilirim : ))


Albümde çalışılan müzisyenlerden bahsetmeden olmaz ama öncelikle,prodüktörünüz İskender Paydaş’la ilgili düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.Bugüne kadar çok sayıda hit şarkıya imza atmış, başarısı tartışılmaz bir müzisyen,İskender Paydaş.Nasıl bir araya geldiniz?Prodüktör olarak söz konusu albüme dahil olma düşüncesi nasıl oluştu?

2007 de Nazan Öncel ile turneye çıktığımızda İskender Paydaş ve orkestrasıyla tanışmıştım. Çok iyi anlaştık ve yeni albümüm için beraber yol alacağımıza karar verdik. İskender’ in bana ve müziğime inandığı için çok mutluyum.

Müzik sektöründe her gün çok sayıda albüm dinleyici ile buluşuyor.Ancak sizin prodüksiyonunuzdaki gibi bir müzisyen kadrosunu her albümde görmek kolay olmuyor..Söz yazarı ve besteci olarak Nazan Öncel,İsra Gülümser,Murat Çekem, Phoebus Tassopoulos gibi isimlerin eserleri albümde yerini almış.Söz konusu liste , başarının bir ekip işi olduğunun kanıtı olsa gerek.Siz neler düşünüyorsunuz?

Evet, haklısınız başarı bir ekip işidir. Bu albümde emeği geçen değerli isimler var, çok renkli ve profesyonel bir ekip çalışması oldu ve bunun için kendimi çok şanslı buluyorum.

Albümün kişisel olarak tanımlamam gerekse ilk cümlem ‘’güçlü bir sound’’ olur..Albüme yönelik tepkiler,diğer değerlendirmeler nasıl ?

Aldığım tepkiler çok ilginç çünkü genelde en çok sevilen parçalar bellidir ama bu sefer herkesin başka bir favori parçası var. Bu tabi çok hoşuma gidiyor ama Muamma dan sonra hangi parçaya klip çekileceğini belirlemek bizim için zor bir karar olacak :)

Şarkıları dinlerken edindiğim bir diğer izlenim ise bir ‘’tarz sınırlaması’’na bağlı kalınmamış olması..Sıkışmış ve birbirini tekrar eden şarkılar yerine özgür bırakılmış ve şarkının ruhuna göre biçimlenmiş tarzların buluştuğu bir albüm hazırlanmış.Bu anlamda bir fark yarattığınızı düşünüyor musunuz?

Farklı olmak hoşumuza gidiyor. Kısıtlanmadan ,Özgür olarak yapılan müzikler daha samimi oluyor.Kendi işinizde kısıtlanırsanız üretemiyorsunuz. Zaten amacımız Atiye’nin tarzı’nı yaratmaktı.

Albümün en büyük sürprizi bir Teoman düeti olan ‘’Kal’’ isimli şarkı.Rock müziğin önemli ismi Teoman albüme ayrı bir renk katmış. Peki bu düet düşüncesi nasıl oluştu?

Bu fikir İskender’den geldi, Teoman da bunu memnuniyetle kabul ettiğini duyduğumda kulaklarıma inanamadım. Kendi albümüm de diye söylemiyorum,gerçekten çok güzel oldu : )

İlk video klip de ‘’Murad Küçük’’ imzası taşıyan ‘’Muamma’’ya çekildi.Şarkı radyolarda listelerde hızlı yükselişine devam ederken bir yandan video klip de müzik kanallarında Atiye rüzgarı estiriyor.Murad Küçük’le çalışmak nasıldı?Ortaya çıkan iş görsel anlamda da sizi mutlu etti mi?

Klip için Yönetmen arayışına girmiştik. Şirketim Murad ‘ın beni çok iyi yansıtacağını düşündü. Zaten ben de Kendisini tanıyordum. Murad şarkıyı dinledi ,çok beğendi.O yüzden bir çok fikir düşünmek yerine benim dansımı çok beğendiğini bunun mutlaka ön plana çıkması gerektiğini söyledi. Ve böylece bu güzel klip ortaya çıktı.

Yıldızı parlayan,genç vokallere Eurovizyon yakıştırması mutlaka yapılır..Müzikal anlamda olduğu kadar görsel anlamda da dikkat çekiyorsunuz.Siz böyle bir müzik yarışmasında ülkemizi temsil etmek ister misiniz?Sıcak bakar mısınız böyle bir teklife?

Her şekilde ülkemizi temsil etmekten gurur duyarım ! Bizim de dünya çapında başarılı olabileceğimize İnanmamız ve bu konuda elimizden geleni yapmamız lazım.

2006 yılında ‘’en iyi çıkış yapan kadın sanatçı’’ ödülünü almıştınız..Yeni albümde de yılın ödüllerini kazanmak konusunda iddialı mısınız?

Bu konuda dinleyiciden gelen destek önemli.Geçen sefer ödül almama faydası olan herkese çok teşekkür ederim. İddialı konuşmak benim tarzım değil.Bu sorunun cevabını önümüzdeki aylarda seyirciden güzel bir şekilde almayı umuyorum.

Flemenkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Hollandaca gibi dilleri de konuşabilen bir solistsiniz..Dil anlamında bu kadar donanımlı olmanız müzikal kariyerinizi ve sahnenizi nasıl etkiliyor?

Nerde konser verirsek ona göre de parçaları seçiyoruz. Genelde Türkçe ağırlıklı, yurt dışında da İngilizce ağırlıklı konserler veriyorum. En son Antakya daki konserimde Arapça da söyledim mesela. Her dilde şarkı söylemeyi seviyorum. Benim için müzik evrenseldir.

Yaptığınız işin sadece müzikal boyutu değil görsel boyutu ile yakından ilgileniyorsunuz..Hatta bu konuda modern bale başta olmak üzere çeşitli dans eğitimlerini de almışsınız.Sadece başarılı bir yorumcu olmanın mesleğinizde yeterli olmadığını düşünüyor olmalısınız?

Hem müziğe hem dansa aşığım, ikisiyle de büyüdüm. İkisini bir arada yapabilmek beni çok mutlu ediyor.Bana göre bir işte sadece yeteğiniz olması yetmiyor.Geliştirmek için eğitim almak zorundayız. Bu konu da hassas davranıyorum. Disipline önem veriyorum.

İnternette de büyük popülarite kazandınız..Hatta youtube’da 2 milyon gibi bir rakamı devirmişti video klibiniz..Dinleyicilerinizle internet ortamında yazıştığınız,onların fikir ve önerilerini dinlediğiniz bir adres var mıdır?

Resmi websitem
www.atiyemusic.com onun dışında www.myspace.com/atiyemusic sayfasını da kullanıyorum. dinleyicilerin yorumları ve eleştirileri benim için çok önemli bu yüzden bütün gelen mesajları tek tek okuyorum.

Yeni albümünüzde 2 İngilizce şarkı yer alıyor..İlerleyen dönemler için tamamen İngilizce şarkılardan oluşan bir albüm hazırlamak gibi bir planınız var mı?

Uzun süredir yurtdışı pazarı için İngilizce albüm hazırlığındayız. Bu konuda Uluslararası bir yapım şirketi olan Sony Music’le çalışıyorum. Hem de Türkiye’de hem de dünya’da tanınan bir marka ile ile çalışmak büyük avantaj sağlıyor. Sesinizi daha çabuk duyurma şansınız oluyor. Mesela

Yurtdışına çıktığımda Albümü gösterdiğimde Sony Music logosunu görenler hiç yabancılık çekmiyor.

Albümün şansı , yolu açık olsun dileriz..Son olarak Müzikram ve Hayat Müzik aracılığı ile dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

Bu güzel dilekler beni çok mutlu ediyor.Önümde uzun bir yol var! Bu yolda beni yanlız bırakmayan destekleyen, Yasal müzik dinleyen herkese çok teşekkür ederim.


Röportaj: Ahmet ERTEN/Hayat Müzik/2009
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe