EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

9 Nisan 2009 Perşembe

MÜGE BARUTÇU'NUN YENİ YAZISI '' VOLKAN KONAK-MİMOZA''Masanın üstünde gözümün içine bakan albümler var yine. Daha önce de bahsettiğim gibi, radyocuysanız ülkedeki hemen her müzik cdsi adresinize postalanır, sağolsunlar. Hepsi dinlenmek için gözümün içine bakıyorlar, malum albüm dediğiniz şey dinlenilsin diye yapılan bir şey. Bu defa çok bildik ve tamamen pozitif önyargılar geliştirdiğim bir adamın albümünü yazmak istedim. Kimbilir belki de Karadeniz’li olduğumdan ayrıcalık ve öncelik tanıyorum ‘Volkan Konak’ın Mimoza albümüne.


Yıllar önce de Şimal Yıldızı’nda dinleme şansım olmuştu ve kendimden geçtiğim nadir gecelerdendi. Enerjisi tüm mekanı dolduran ve güzelleştiren insanlardan. Bunu yazıyorum çünkü, olur ya duyarsanız bir yerlerde eserlerini söyleyeceğini, gidin mutlaka.


Volkan Konak ;

"İkinci evim, arsam ve borsada param olamaz" demiş bir ropörtajda, bu yaşamı anlamayanları çevresinden uzak tutuyormuş. Hatta işi "Cimri, kadına şiddet uygulayan, yere tüküren, ölüsüne saygısı olmayan, hastasına kayıtsız kalan adamlar beni dinlemesin" demeye kadar vardırmış,,

Süper.Hoşuma gitti. Farklı buldum ben o’nu ve her zaman ki gibi muhalif dedim içimden okurken.’Herkes beni sevsin’ triplerinden uzak olunca bir insan daha sempatik görünüyor gözüme. Şarkılarını radyolarda çaldırmak , kliplerini tvler de döndürmek için, binbir takla atan onca ‘sözde şarkıcı’yla muhatap olunca yıllar içinde, farklılık prim yapıyor tabi benim bünyede. Gerçi ben bu sözleri söylemeden de sevgiyle hareket ettiğine inandığım Volkan Konak’ı dinler ve severdim duruşunu. Bu sözleri fena duygusal olan bir adam söyleyebilir zaten sadece.. Derdi olan ve derdini hiç çekincesiz anlatan müthiş ve gerçek bir müzik adamı o. Geçen haftalarda Beyaz Show’da sahnenin tam ortasına ısıtıcı gibi çok dekoratif ama tam olarak ne olduğunu pek de anlamadığım bir şey koymuşlardı. Muhabbetin tam ortasında, orkestrasından bir arkadaşına dönüp’ yaw sana bu sobadan alalım, iyi ısıtıyor’ gibi bir laf etti Volkan Konak. Arkadaşı yeni taşınmış ve ısıtıcı lazımmış, Volkan Konak’ta orada soba muadili aleti görünce ağzından çıktı bir anda. O kadar samimiydi ki orda o lafı ederken, onun için orda, o anda gerçekten herşeyden önemli olanın, arkadaşının evindeki hava durumu olduğunu anlamak hiç zor değildi.
Albüm promosyonu falan da umurunda değil o anda o’nun için ,anlıyorsunuz bunu. Samimiyet diyorum ben bu duruma, tamamen kendin olmak. Kasmıyor, gözlerinin içi gülümsüyor konuşurken, cerrahpaşa’yı söylerken, ciğerinin gerçekten yandığını ben buradan hissedebiliyorum.


Albüme gelince ; ne diyeyim, Volkan Konak’ın yukarda yazdığım kriterlerine uyuyorsanız alın dinleyin. Uymuyorsanız da zaten bu adamın müziğini anlamanız olası değil. Öyle allı pullu bir albüm değil, son derece mütavazı , bomba albüm iddiası olmayan, cd çalarda akıp giden, içinizi titreten bir albüm. Kartonetinde öyle artistik pozlarda yok. Siyah-beyaz birkaç fotoğraf. Mimoza gibi sarı bir albüm.


Cerrahpaşa final yapmış bu albümde, erzincan yöresinden bir türkü, Nazım Hikmet şiirleri, bol kemençe, bol samimiyet, çok duygu, yaylılar, vurmalılar, telliler, sanırım istediğimden de fazlası Mimoza’da.. Ben sevdim. Hatta bir albümden bir türküyle bitirelim yazıyı, radyodan alışkanlık. Ağzıma en çok dolanan, burnumu sızlatan, belki de gökyüzündeki dolunaydan mütevellit, gözlerimi hafiften ıslatan ;

Sen kalem ol ben de kağıt yaz beni yarim yarim

Çiz beni yarim yarim çöz beni yarim yarim

Al beni beni,,
Müge BARUTÇU/HAYAT MÜZİK/2009
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe