EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

10 Nisan 2009 Cuma

İlk Albümü ''Ne Ederim'' İle Dinleyici ile Buluşan Tolga Özkan, Hayat Müzik'te Ahmet Erten'in Konuğu Oldu!Kariyerinizin ilk prodüksiyonu ‘’Ne Ederim’’ ile geçtiğimiz günlerde görücüye çıktınız…Öncelikle albümle ilgili konuşmadan , sizi tanımak istiyoruz..Tolga Özkan’ın müzik macerası nasıl başladı?

Müzik maceram; çocukken evde koltukların ve masaların üstünü, okulda sıraların üstünü perküsyon olarak kullandığımı gören annemin bana hediye ettiği darbuka ile başladı. İlerleyen zamanlarda bana şarkı söylerken eşlik edebilecek piyano, ud, gitar gibi enstrümanlarla ilgilendim ve bunlarla ilgili özel eğitimler aldım. Üniversiteyi kazanıp Ankara’ya yerleşmemle birlikte profesyonel müzik hayatım da başlamış oldu. Ankara’da geçirdiğim dokuz yıl boyunca sürekli sahne aldım. 2001’de İstanbul’a geldim ve albüm için kolları sıvadım.

Klasik Türk Müziği ve şan eğitimi de almışsınız.. Malum müzikte eğitim gerekli mi tartışmaları hiç bitmiyor..Tolga Özkan’ın bu konudaki görüşü ne yönde?

Evet, birçok farklı alanda müzik eğitimleri aldım. Hala da yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum. Zaten bu konuda eğitimin sonu yok. Asla “Ben her şeyi öğrendim bitirdim.” gibi bir durum olamaz. Evet, hiç eğitim almadığı halde güzel şarkı söyleyen sanatçılar tabii ki var. Ama onlar, dinleyicilerinin farkında olmadığı birçok sıkıntı yaşıyorlar. Her şeyden önce birlikte çalıştıkları müzisyenlerle aynı dili konuşamadıkları için onlara müzikal anlamda kendilerini yeterince ifade edemiyor ve gerek sahnede gerek stüdyoda çoğu zaman zor durumlara düşüyorlar. Zaten eğitim sadece müzikte değil hayatın her alanında olmazsa olmaz bir faktör bana göre. Hangi işi yapıyor olursanız olun yaptığınız işin eğitimini alarak, felsefesini öğrenerek sağlam temellere oturtmanız gerekir.

Albüme gelelim.. ''Ne Ederim’’ ile yeni kuşak duygusal vokallerden birisi olmaya adaysınız..Ancak ülkemizde bu kategoride değerlendirilen birçok isim var..Kutsi,Baha gibi isimler söz konusu kategoride..Tolga Özkan kendisini nerede görüyor peki?Bu anlamda bir iddianız var mı?

Ben normalde de duygusal bir insan olduğum için bestelerimde duygu yoğunluğu hissediliyor. Bahsettiğiniz isimlerle Ankara’da bulunduğum yıllarda aynı sahneleri paylaştım. Müzik tarzlarımız çok yakın olmamakla birlikte duygusallık açısından benzerlikler içeriyor. Bana göre sektörde herkesin yeri farklı. Onlar benden önce İstanbul’a gelip ipi göğüslemiş olabilirler fakat her şeyin bir zamanı olduğuna inanıyorum ve artık benim şarkılarımın zamanı geldi diye düşünüyorum. İddia konusuna gelince tabii ki iddialıyım, kendime ve bestelerime çok inanıyorum. Özetle “Artık ben de varım.” diyebilirim.

Albümün düzenlemelerine baktığımızda Ceyhun Çelik ve sizin imzanıza rastlıyoruz..Hem söz yazarı-besteci yönünüz hem de aranjör yönünüz var..Bu anlamda da diğer meslektaşlarınızdan bir adım öndesiniz..Albümün üretim sürecinde de bu kadar yoğun yer almak ,yaptığınız işi de o denli sağlamlaştırıyor olmalı?
Bence besteyi yapan kişi mutlaka albümün stüdyo aşamasında da etkin rol oynamalıdır. Çünkü besteyi yaparken yaşadığı duyguların doğru yansıtılıp yansıtılmadığını en iyi o hisseder. “Besteyi aranjöre teslim et, stüdyodan çık, iş bitince gel şarkıyı oku” mantığına ve düzenine kesinlikle karşıyım. Bu yüzden sadece aranje aşamasında olmakla kalmayıp, albümün yönetmenliğini de üstlendim. Tabii ki işin mutfak kısmında yer almak da belli bir birikim gerektiriyor. Bu yüzden kendi adıma çok avantajlı olduğumu düşünüyorum.

Albümün ilk video klibi ,albümün isim şarkısı ‘’Ne Ederim’’ olarak belirlenmiş..İkinci video için şarkı belirlediniz mi?

“Ne Ederim”, Ankara’da sahne aldığım dönem de dahil olmak üzere sürekli dinleyicilerim tarafından en çok beğenilen ve ön plana çıkarılan şarkım oldu. Bu yüzden albümde ilk klibimizi “Ne Ederim” e çektik. İkinci videonun hangi şarkıya olacağı konusunda şimdilik kararsızım. Bu konuda yine dinleyicilerimin fikri belirleyici unsur olacak.

Yorumcu kimliği güçlü bir isim olarak şüphesiz sahne çalışmalarınız da oluyordur..Plan program dahilinde belirleniş sahne çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Evet sahne çalışmalarım hız kesmeden devam ediyor.


Bu konuda resmi web sitem olan www.tolgaozkan.com.tr den sürekli duyurularımı yapıyorum. Facebook’u da bu amaçla aktif olarak kullanıyoruz.

İlk albümünü çıkaran isimlere genelde idolleri sorulur..Biz de bu adeti bozmayalım: ) Yolun başında bir isim olarak sizin müzikal gelişiminizde takip ettiğiniz, yolunuzu ufkunuzu açan isim ya da isimleri öğrenebilir miyiz?

Açıkçası çok fazla Türkçe müzik dinlediğimi söyleyemem. Ama rahmetli Barış Manço’nun sanatçı kişiliğine ve müzikalitesine hayranlık duyuyorum. Evde albümlerini dinlediğim birkaç sanatçı var. Mesela bunlardan biri Julio Iglesias. Çok dinlendirici bir sesi olduğunu düşünüyorum. Maalesef genelde Türkçe müzik dinlerken çok yoruluyorum. Çünkü son zamanlarda denk geldiğim şarkılarda genelde ya bağıran ya da ağlayan sesler duymaktan sıkıldım. Özellikle kitap okurken Julio’yu dinlemeyi çok seviyorum. Kimden etkilendiniz diye sorarsanız şarkı söyleme tekniği açısından evet, onun tarzından etkilenmiş olabilirim.


Albüm çalışmalarınız dışında , söz yazarı ve besteci kimliğinizle müzik sektöründe isim yaratmak gibi bir düşünceniz,planınız var mı?Farklı sanatçıların albümlerinde eserlerinizle yer almak,şarkılarınızı bir de başka vokallerden dinlemek..?

Öncelikle şunu söyleyeyim, ben hızlı tüketime uygun günde iki tane beste yapan bestecilerden değilim. Çünkü yaptığım bir beste gerek söz gerek müzikal anlamda beni tatmin edecek özelliklere sahip olamadıysa onu daha ilk aşamalarında yırtıp atıyorum. O yüzden seyrek beste yapıyorum ama bunlar gerçekten inandığım şarkılar oluyor. Bu bakımdan hepsi benim için çok kıymetli. Genelde bestelerimi kendim söylemek için yapıyorum. Ama gerçekten iyi söyleyeceğine inandığım bir sanatçı benden bir şarkı isterse paylaşabilirim tabii ki…

Albüme yönelik radyolardan ve dolayısıyla dinleyiciden aldığınız tepkiler,nasıl?Albümün nasıl bir geri dönüşü oldu ya da oluyor şu dönemde?

“Ne Ederim” hemen hemen tüm radyolarda listelere girdi ve inanılmaz istek alan bir şarkı oldu. İnternetten ve sahne aldığım yerlerde insanlardan çok güzel tepkiler alıyorum. Şarkıyı dinlerken hissettikleri özel duyguları benimle sıkça paylaşıyorlar. Ayrıca birçoğundan hissettiğim ortak bir duygu var ki, o da dinleyicilerim tarafından benimsenmiş olmak ve çizgimi bozmamam gerektiği konusunda genel bir istek.

Dinleyicilerinizin sizinle ilgili görüş ve önerilerini paylaşabilecekleri,onlarla yazıştığınız internet adresi veya adresleri var mı?Burada aktarmış olalım biz de..
Benim resmi web sitem: www.tolgaozkan.com.tr Dinleyicilerim burada her türlü fikirlerine yer verebilir, benimle ilgili bir çok şeye ulaşabilir, her tülü etkinlik / duyurulardan haberdar olabilir, ayrıca forumda diğer dinleyicilerimle iletişim içinde olabilirler. Ayıca facebook’ta da bir grubumuz ve fan club’ımız var. Dinleyicilerim ordan da bana ulaşabilirler.


Hayat Müzik Platformu aracılığı ile müzik severlere son olarak söylemek istediklerinizi öğrenebilir miyiz?

Müziğin kalbinin attığı yer olan “Hayat Müzik Platformu” takipçilerine sağlık ve mutluluklar diliyorum. Aşk mevsimi olan baharın tadını çıkartın. ;) Beni dinlemeye devam edin : ) Sevgiler…

Röportaj:Ahmet ERTEN/HAYAT MÜZİK/2009
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Çok eğlenceli bir röportaj olmuş.Tolga Özkana müzik hayatında başarılar diler ve biz Tolga Özkan severleri bu güzel röportajla bilğilendirdiği için Ahmet Ertene teşekkür ederiz..

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe