EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

9 Mart 2009 Pazartesi

MÜGE BARUTÇU YAZIYOR...''MÜGE'NİN OLTASI'' HAYAT MÜZİK'TEKoşuşturmalı günlerimden biri. Toplantı, halledilen 1-2 özel iş ve ardından canlı yayın. Eve geldiğimde sessizlik arıyorum, malum yayın esnasında 40-50 şarkı çalıp, dolayısıyla dinleyince de bünyede hal kalmıyor. Aynı gün radyoya postalanan 3 albüm çantamda duruyor ve ben bir kahve yapıp evirip çevirmeye başlıyorum albümleri her zaman yaptığım gibi. En sade kartonete sahip olanı alıp koyuyorum cd çalara.

Yalçın Akyıldız ve Mengü Arslanoğlu

RÜYA

Mutluyum ben yok ki işim

Taşla toprakla

Dümeni tersten yüreğim

Yürüyor sevgi ile…


İlk şarkı RÜYA, en başından yakalıyor beni. Benim albüm dinleme stilim, önce normal akışıyla şarkının başı, sonra hızlandırılmış haliyle ortası ve sonu.. sonra diğer şarkı, yarım yamalak öbür şarkı derken, hoşlandığım bir şarkıyı alelacele bulup birkaç kere dinlemek. Çünkü vaktim de, halimde yok durmadan yeni bir albüm dinlemeye. Ama bu şarkıyı geçemiyorum, sonuna kadar doğal akışında dinliyorum ve ikinci şarkıya geçiyorum. ‘Avut beni’ ,,3, 4, 5 ,6 derken bildiğim şarkılara da rastlıyorum. Mesela , neyleyim, aşk-ı kıyamet, kal ,, hani Emre Altuğ’un albümlerinden bildiğimiz ‘hit’ şarkılar. Ama bu albümdeki yorumlarda, bu şarkıların hiç acelesi yok. Ben senden daha ‘hit’im gibi bir dertleri de yok. Koşmuyorlar, yormuyorlar, sıkmıyorlar, bağırıp çağırmıyorlar. Bu şarkılar ‘cıstak’lamıyorlar ya da kendilerini acındırmak için titrek nağmelerle yakanıza yapışmıyorlar. Daha sakinler, daha dingin ve daha muhteşemler sanki. Sözleri biliyorum evet ama ilk kez dinliyormuş gibiyim de bir yandan. Kulağıma gelen tüm sesler daha derin, hayat gibi. Özellikle ‘Vuslat’(pevane) şarkısında derinlik sarhoşluğum tepe noktası yapıyor. Şarkılar aktıkça mekan genişliyor sanki, oksijen artıyor. Durasım var, hiçbir şeye acelem yok şu anda, sadece bu albüm bitmesin istiyorum. Dinlenmiş hissediyorum, üzerimdeki etkisi tarifsiz gerçekten. İcad edilmiş tüm enstrümanlar bu albümde sanki. Her an her şey olabilir ve her an her sesi duymak mümkünmüş gibi geliyor. Tüm tarifler yetmeyecek bu güzelliği anlatmaya biliyorum.

Favorim ‘Vuslat’ şarkısı bunu farkediyorum çünkü son şarkı da bittiğinde, 9. Şarkıya dönüyorum tekrar.

Gabriel Faure’nin ‘Pavane’ı üzerine bir çalışma olan ‘Vuslat’ın sözleri Deniz Tuğça Kalay ve Yalçın Akyıldız tarafından yazılmış.

Albümde yer alan bestelerin üçü Yalçın Akyıldız ve Mengü Arslanoğlu ortak çalışması. Albümdeki diğer tüm söz ve müzikler de Yalçın Akyıldız’a ait.

Yaz yaz bitmez çünkü, 30 müzisyen eşlik etmiş bu ‘rüya’ya. Basın bültenine göz atıyorum; ‘Hazırlık ve kayıt aşamaları iki sene süren albümün hazırlığına neredeyse bir orkestra büyüklüğünde 30 müzisyen eşlik etti. Albümün mix’ini Alp Turaç yaparken, mastering ise dünyanın en büyüklerinden olan New York’taki Sterling Sound stüdyolarında Steve Fallone tarafından yapıldı. “TüR” kısıtlamasına gidilmeden, sadece duyguların müziğe yansımasını notalaştıran albümün en büyük özelliklerinden biri de “özgürce” oluşturulması’ yazmışlar.

Dinlerken anlaşılacak odur ki adamlar müzik yapmak için müzik yapmışlar. Ticari beklenti oluşturmuşlarsa da –ki bu en doğal hakları- bunu hissetmem mümkün olmadı. En son ne zaman her hangi bir türkçe şarkı dinlediğimde, gerçekten ‘dinlemek’ için ‘dinlediğimi’ hatırlamıyorum. Zorlamadan, iteklemeden, başa sona sarıp şarkıları kesmeden dinleyebileceğim nadir albümlerimin arasına koyuyorum onu da. Ve içinde yer alan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgiler..


Müge BARUTÇU

Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe