EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

23 Mart 2009 Pazartesi

''KRİSTALİZE'' İSİMLİ ALBÜMLERİYLE 2. KEZ MÜZİK SEVERLERLE BULUŞAN NEM GRUBU HAYAT MÜZİK'TE AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADIKariyerinizin 2. Solo albümü ‘’Kristalize’’ ile geçtiğimiz günlerde müzik marketlerdeki yerinizi aldınız..Öncelikle söz konusu sizden albümü dinlemek istiyoruz..Albümün içeriği ve hazırlık sürecinden bahseder misiniz?


Bu süreç büyük fikirler ve büyük projelerin peşinden koştuğumuz, dinleyicilerimize en iyisini sunmak için uğraştığımız titiz bir çalışma süreciydi. Bu süreç içinde albüm kapağında kullandığımız NASA’dan almış olduğumuz “pulsar map” ve Frederico Garcia Lorca’nın yorumladığımız eseri “yas çanları” projelerini başardık. İlk albümden farklı olarak bu albümde demo yapmadan kafamızda bir sürü fikirle stüdyoya girdik. 1 yıllık bir kayıt sürecinden geçtik. Şarkılarımızın bir çoğunu stüdyoda oluşturduk. Kaydettiğimiz şarkılardan albüme koymadıklarımız oldu. “K R İ S T A L İ Z E” içerisinde kozmik temaları umut ve aşka dair, dünyadaki tek gerçeğimizin sevgi olduğundan bahseden renklerle dolu bir albüm. Özetlemek gerekirse gök yüzüne bakma hissi yada belkide kozmik bir dua olarak açıklayabiliriz.

Albümün ismi de oldukça dikkat çekici ‘’Kristalize’’.. Albümde böyle bir şarkı da yok..Nerden esinlendiğiniz albümün adını koyarken?

Albümün genelinde yer alan ışık, parlaklık ve saflık duygusunu ifade etmekte. Aynı zamanda bunu yıldızlarla birleştirdiğimizde albüm ismi için “K R İ S T A L İ Z E” ortaya kendiliğinden çıktı.

İlk klip şarkısı olarak da ‘’Gölgeler Kırılırken’’ seçilmiş..Yeni klibinizde kiminle çalıştınız?

“K R İ S T A L İ Z E” albümünün ilk klibi VCS Production tarafından Cenk Kaptan yönetmenliğinde çekildi.

Nem’in müzikal tavrı ve tarzına baktığımızda farklı bir şeyler üretmeye çalışan bir grup profilin, görmek zor olmuyor..Anlatmak istediklerinizi ,daha özenli ve daha farklı bir dille anlatıyorsunuz..Ve daha da önemlisi bu çabanız dinleyici tarafından hissedilebiliyor.Bu paylaşım sürecinde siz neler hissediyorsunuz?


Bunu sadece grubun tek başına başarısı olarak görmüyoruz. Uzun kayıt süresince yorulduğumuz ve zor anlarda mesajlarıyla bize sürekli destek olan dinleyicilerimiz var. Onları sürekli yanımızda hissettik. Bu özel durumun sırrı onlarla kurduğumuz sıcak ilişkidir. Bu albümü sadece “ nem” olarak değil tüm dinleyicilerimizle birlikte başardığımızı düşünüyoruz. Bu ilişkiyi en özel noktada tutmaya çalışıyoruz. Zeka ve güzel kalplerin birleşmesinden güçlü bir duygu bağı oluşuyor.


Son dönemlerde çok sayıda compilation albüm dinleyici ile buluştu..Çeşitli sanatçılar anısına çıkarılan bu compilation albümlerde çeşitli sanatçı ve grup üyeleri de kendi yorumları ile yer aldı..Nem grubu bu tarz saygı albümlerine nasıl bakıyor?Mesela bahsi geçen bu albümlerden hangisinde yer almak isterdiniz?

Türk müzik piyasasına emeği geçmiş büyük sanatçıların söz konusu olduğu projelerde yer almak bize gurur verir, mutlu oluruz.

Compilation çalışmalardan bahsetmişken Petrol Records tarafından hazırlanan ve 25 ülkede yayınlanan ‘’The Greatest Songs Ever’’albümünde yer aldınız siz de..Akabinde de yine bir compilation prodüksiyon olan‘’From Constantinople to Istanbul’’adlı albümde yer aldınız.Ancak sanki Türkiye’de bu tip başarılar çok yer bulmuyor..Bu sizi rahatsız ediyor mu?

Zaten bu compilation albümler yurt dışı projeleriydi. Bu albümlerden bir tanesinin Türkiye’de dağıtımı olmadı. 25 ülkede yayımlanması, oradaki müzisyen ve prodüktörlerle tanıştırmış olması bizim için yeterliydi.

Müzik sektörünün yaşadığı sıkıntılar sonucu albüm satışlarının ciddi bir düşüşe uğraması ile birlikte dizi-film müzikleri de rağbet görmeye başladı.Maddi anlamda sanatçıları da doyuran bu çalışmalar son yıllarda çok tercih edilen bir yöntem haline geldi..Sizin de bu tarz çalışmalara yönelmek gibi bir fikriniz var mı?

Çizgimize uygun olan proelerde yer almak bize doğru geliyor. Örnek olarak “K R İ S T A L İ Z E”den bir şarkımız şuanda çekim aşamasında olan Bosna’da Srebrenitza’yı konu alan bir savaş belgeselinde soundtrack olarak kullanılacak.

‘’Kristalize’ albümü ile birlikte belirlenmiş konser ve sahne takviminiz var mı?Albüm şarkıları canlı canlı dinleyici ile buluşturacağınız mekanları ve tarihleri Hayat Müzik aracılığı ile duyurmuş olalım..

Çok yakında “K R İ S T A L İ Z E”nin tur programı belli olacak; bunun yanında sürpriz performanslarla da dinleyicilerimizle buluşacağız

Grup üyeleri olarak müzikal çalışmalarınız yanında gündelik yaşantınızda neler yapıyorsunuz?Nedense,grup üyelerinin iş dışında da sürekli beraber oldukları gibi bir anlayış vardır : )Nem grubunda nasıl bir durum söz konusu?

Özellikle bu aralar nem bütün mesaimizi almakta ama bunun dışında da sosyal anlamda olabildiğince birlikte vakit geçiriyoruz.

Hayat Müzik Platformu olarak ‘’Kristalize’’ albümünüzün yolunun açık olmasını diliyoruz..Son olarak takipçilerimize ve dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

9 Mart’tan itibaren bu albüm artık bizim olmaktan çıktı ve artık dinleyicilerimizin oldu. Elimizden gelenin en iyisini ortaya koymaya çalıştık. Umarız bu albümle bizimle gurur duyarlar.


Röportaj:Ahmet ERTEN/HAYAT MÜZİK/2009
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe