EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

12 Mart 2009 Perşembe

''HER ŞEYE EVET DİYEMEM'' İSİMLİ ALBÜMLERİ İLE GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE DİNLEYİCİ İLE BULUŞAN CİN SEDDİ,İLK RÖPORTAJINI AHMET ERTEN'LE HAYAT MÜZİK'E VERDİ.Müzik dünyasına yine yetenekli genç isimlerden oluşan yepyeni bir grup daha merhaba dedi..Cin Seddi..Albüm İrem Records yapımcılığında ve Aykut Gürel prodüktörlüğünde hazırlanmış..Her şeyden önce bu yeni oluşumun içindeki genç müzisyenler tanıyalım ayrı ayrı..?
Vokal: Özlem Altınışık
Gitar: Uğur Çakar
Gitar:Tunç Apatay
Bas: Burak Sezgin
Davul:Ufuk Bulut


-Grubunuzun genel tavrı ve çizgisi albümün adı gibi '' her şeye evet dememeniz''. sanıyorum.Şarkı sözleri ,sorgulamaktan ,inanmamaktan bahsediyor..Bu özellikle sizin seçtiğiniz bir yol mu,Cin Seddi grubunun tarzını özetleyen bir çalışma diyebilir miyiz söz konusu albüm için?

Kesinlikle... Hayır diyememek aslında genel bir sorun. Bu konu iki yönden incelenebilir; Birincisi; İnsanın yaradılışında var sevgi ihtiyacı ve bunu kesinlikle kaybetmek istemeyiz. Kendimizi sevdirmenin, herkesi mutlu etmenin, iyi insan olarak bilinmenin en kolay yolunun karşımızdakilerin istediklerini yapmak olduğuna, “evet” demek olduğuna inanırız, ama böyle yaparken de biz neyi istiyoruz, asıl fikrimiz ne unuturuz. Kendi mutsuzluğumuza sebep oluruz.
İkincisi ise “hayır”ı cevap olarak kabul etmeyen ve sosyal hayatımızda sıkça karşılaştırğımız insanlar. Bencilce sadece kendi fikirlerini kabullendirmeye çalışan, her şeyi bilen ve sadece kendini düşünen, seven insanlar...Tepkimiz her iki yönde...

-Albüme yönelik tepkiler,eleştiriler ne yönde?Özellikle radyo programcılarının yorumları önemli diye düşünüyorum..Bu ilk albümle ilgili ilk izlenimler size göre nasıl?

Aslına bakarsanız albüm daha çok yeni, henüz satışa çıktı dolayısıyla radyo veya tv programcılarının düşüncelerini bilmiyoruz. Fakat bundan birkaç sene önce yayınladığımız demolara, www.cinseddi.com üyeleri ve çeşitli internet sitelerindeki dinleyiciler tarafından verilen tepkiler olumluydu ve albüm için sabırsızlıklarını dile getiriyorlardı. Albüm teaserı için verilen tepkiler de bizi memnun edici yönde.Sanırım albüm herkes tarafından bulunabildiğinde yorumları öğrenebileceğiz.


-İlk albümünü çıkarmış bir grup olarak,o vazgeçilmez soruyu sormazsak olmaz...Grup ismini nerden aldı..Gerçekten enteresan bir isim..''Cin Seddi'' ?


Grubun isminin ilk bakışta Çin Seddi olarak algılanmasını artık normal olarak karşılıyoruzJ fakat ismimiz “Cin Seddi”. Solistimiz Özlem, gerilim filmlerinden çok hoşlanıyor. Harf oyunlu olması hoşumuza gitti ve kabul ettik.

-Albüm öncesi çok sayıda etkinlikte yer alan bir grup olarak albüm süreci öncesinde size en çok destek olan isimleri öğrenebilir miyiz?


Albüm öncesinde gittiğimiz konserlerde olumlu tepki aldığımız ve tanıştığımız herkes bize destek oldu diyebiliriz. Demolarımıza gösterilen ilgi bize albüm için cesaret verdi. Kayıtlar, fotoğraf çekimi, albüm kartoneti, mix, mastering aşamasında bizimle birlikte olan herkese teşekkürler. Tabii ki Aykut Gürel ve ailesi...

-Grup üyelerinin eğitimleri ise aslında müzikten hayli uzak alanlarda..Makina Mühendisliği,Kimya Mühendisliği ... Eğitim gördüğünüz alandaki mesleklerinizi de bir yandan icra ediyor musunuz? Yoksa sadece müzik,hayat müzik mi : ) ?


Aramızda mesleğini yapan arkadaşlarımız var fakat söz yazıp beste yapmak akşam işten çıkınca yapılacak bir şey değil. Özlem ve Uğur sözü ve müziği oluşturduktan sonra hep birlikte studyoda çalışıyoruz.

-Albümdeki şarkılara göz atarken ''Kumdan Kaleler'' i görünce bir Özlem Tekin cover'ı ile karşılaşacağımı düşündüm.Ancak bu Cin Seddi imzası taşıyan bir şarkıymış..Burdan hareketle Grup üyeleri olarak Türkiye'de beğendiğiniz birlikte çalışmak istediğiniz müzisyenleri sormak istiyorum size..

Albümde cover parçaya yer vermedik. İlk albüm olmasına rağmen 12 şarkının da kendimize ait olmasına özen gösterdik.Türkiye’de alanlarında çok takdir edilesi müzisyenler var. Aykut Gürel’i zaten herkes biliyor, bildiğimiz şarkıların çoğunda imzası olduğunu görüyoruz şaşırarak. Bu bir hayaldi. Uzun soluklu olması dileğimiz...

-Son dönemde dizi müzikleri,film müzikleri ciddi anlamda ilgi çeker oldu..Albüm satışlarının düşük olması sebebiyle müzisyenler için de güzel bir alternatif oldu bu durum..Sizin de böyle düşünceleriniz var mı?


Evet böyle bir projede yer almayı çok istiyoruz. Müzisyenlik çok yönlülüğü gerektirir, albüm çıktı tamamdır her şey değil. Daha ne üretebilirim, ne yapabilirim. Elbetteki sınırlarımızı zorlamak istiyoruz.

-Grup müziğinin keyfinin başka olduğunu dinleriz hep ,grup üyelerinden..Gerçekten de güzel bir yaratım süreci yaşıyorsunuzdur..Ama her şey en başta istenilen gibi gitmeyebiliyor..Belki idealler farklılaşıyor,ya da ayrı denemeler yapmak istenebiliyor..Cin Seddi grubu üyeleri bu yolda hep birlikte ilerleyeceklerini düşünüyorlar mı ?Çünkü zaman zaman ayrı ayrı müzik yapıp yeniden biraya gelen gruplar da yok değil..

Aslında bu konuda kesin fikirli olmak gerekir, eğer grup olarak yola çıkmışsanız hepiniz aynı değerdesiniz demektir. Sahne üzerinde solist öndedir fakat karar herkesindir.Ortak alınır. Başka projelerde yer almaya başlamak demek “ ben mutsuzum bu grupta, yeterince kendimi ifade edemiyorum, tatmin de olmuyorum ” demektir. O zaman yapacak bir şey yok cidden. Ama aradığını bulamayıp geri döndüğün zaman her şey bıraktığın gibi olmayabilir ister istemez. O zaman da grup müziği yapmaktan çıkar sadece enstruman çalan bir eleman olarak kalırsın. Cezasını sizi dinleyenlerin çektiği, bir türlü toparlanamayan çok grup var...

-Albümün yolunun açık olmasını diliyoruz..Dileriz,uzun yıllar ideallerinizden taviz vermeden müzik yapmaya devam edersiniz ..Son olarak Hayat Müzik Platformu aracılığı ile müzik takipçilerine neler söylemek istersiniz?

Öncelikle size ilginiz için teşekkür etmek isteriz . Bizimle ilgili her türlü bilgiye www.cinseddi.com ve www.myspace.com/cinseddi adresinden ulaşabilirler. Konserlerde görüşmek üzere...Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe