EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

11 Şubat 2009 Çarşamba

POPUN ÇILGIN KIZI AYÇA TEKİNDOR YEPYENİ SİNGLE ÇALIŞMASI İLE GERİ DÖNDÜ..VE O DA HAYAT MÜZİK'TE AHMET ERTEN'İN KONUĞU OLDU..Bizi geçtiğimiz yıl ''Ciddiyete Davet'' ettikten sonra bu kez bir Bilmece ile karşılıyorsunuz…Şu sıralar radyolarda sıkça duyduğumuz Bilmece ve Disco adlı iki şarkıyla birlikte müzik marketlerde yerinizi aldınız..Öncelikle bu single çalışmasını sizden dinleyelim ?


Valla bir anda karar verdik bu single çalışmasını yapmaya.Sizin de dediğiniz gibi geçen sene Ciddiyete Davet etmiştim dinleyenleri fakat sanıyorum beni pek ciddi görmek istemedi insanlar:))Benim bir tarzım var herkesin kafasında Ayça denildiği anda çılgın,deli dolu,kabına sığmayan hiperaktif bir tip canlanıyor.Bunu daha hiç albümüm yokken tvde bir çok iş yapmış olmama bağlıyorum.Çılgın kemancı olarak ünlendikten sonra Yıkılıyo albümü üstüme kılıf gibi oturdu,yine çılgın eğlenceli bir şarkıyla müzik piyasasına merhaba demiş oldum.Dolayısıyla ikinci albümüm Ciddiyete Davet aslında müzikalite olarak epey ciddi bir iş oldu,çok severek yaptığım bir albüm oldu fakat herkesin alıştığı Ayça'nın da dışında bir Ayça oldu beni dinleyenlerin gözünde.Çok da güzel tepkiler almama rağmen anladım ki bir sürü kişi beni eski halimle yine eğlenceli şarkılarla görmek istiyor.Belki de dertlerini unutuyorlar bir kaç dakikalığına dahi olsa.Beni gördükleri zaman yüzleri gülsün istiyorlar,ben de istediklerini yaptım özüme döndüm bu albümle.Yine hareketli,neşeli bir albüm oldu diye düşünüyorum.İki şarkılık bir single bu aslında.Yani double:))Bomba iki şarkı ama ikisi de hit yani.Bilmece ve Disco adlı şarkıların beste ve sözleri Murat Güneş'e,düzenlemeleri ise Emre Bayar'a ait.Amaç şu kriz döneminde ve felaket haberlerinin ne yazık ki hiç azalmadığı şu günlerde bir kaç dakikalık da olsa acıları hafifletebilmek...

Son dönemde albüm satışlarının hemen hemen yok denecek seviyeye gelmesi,bir çok sanatçının albüm yapmamasına ya da şarkılarını digital platformlarda dinleyici ile buluşturmasına neden oldu.Böyle bir ortamda dahi şarkılarını her şeye rağmen arşivde yer alabilecek bir albüm ile dinleyici ile buluşturmayı tercih ettiniz..Müzik endüstrisinin son dönemdeki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dediğim gibi aslında bir single çalışması bu sadece iki şarkı var ama biz yine de görselliğiyle ve insanların cd alabilme zevkini (bu insanların sayısı çok çok da az olsa:)) ) yaşatabilmek adına görselliğe de çok emek vererek albüm tadında bir single yaptık.İnternetten dağıtmayı düşünmedik.Elimizde somut bir üretim hissetmek istedik.Fotoğraflarıyla da dikkat çekmesini amaçladık.Bu şarkılar kolay yapılmıyor üretenler açısından özellikle.Çok değerliler.Albüm satışlarının tükenmekte olduğu zamanları yaşıyoruz maalesef.Bir albümde en az on şarkı yapılıyor,şarkılar zaten internet ortamında korsan olarak indiriliyor,en fazla iki, hadi bilemediniz üç şarkıya klip çekiliyor e öbür şarkılar duyulmuyor bile yazık günah.Artık hiç albüm yapmayı düşünmüyorum şahsen.Ziyan oluyor şarkılar üzülüyorum hakikaten emeğe yazık.( Son günlerde internete korsan atılan şarkıları indirenler tarafından yazılan söz bu ne acı şaka gibi emeğine sağlık yazıyorlar ona taktım!!) Oysa asıl emek bestecilerin aranjörlerin müzisyenlerin ayıptır!Müzik piyasası için hiç de iyi şeyler düşünmüyorum gerçi şu sıralar her dalda umutsuz gibi görünüyor durumlar,biz her şeye rağmen direnişimizi sürdüreceğiz.Müzik hiçbir zaman bitmez tabi ki.Korsanın tamamen sıfırlandığı gün de gelecek inancımızı kaybetmiyoruz..En kötü ihtimal sayısı azalsa da sahneden kazandığımız parayı yine müziğe yatırmaya devam etmeliyiz,bizim işimiz de bu.

Peki bu single çalışmasını bir albümün habercisi olarak mı değerlendirmeliyiz? Yeni albüm hazırlığı var mı gündemde ?

Albüm yapmayı düşünmüyorum artık en fazla maxi singlelarla devam edeceğim sanırım bütün şarkılarım değerlensin istiyorum çünkü,bundan sonra da en fazla 3-4 şarkılık cdler yapmayı düşünüyorum.

İlk klip ''Bilmece'' adlı şarkıya geldi..Kısa sürede de geniş kitlelere ulaşarak bir görsel şölen yaşattı izleyenlere..Bu single çalışmasına yönelik diğer promosyon çalışmalarınız neler olacak?Belirlenmiş sahne-konser ya da imza günü tarihleri var mı?

Şu anda yoğun olarak tv programları,röportajlar ve radyolara konuk olmakla geçiyor günler.Öncelikle özenle tanıtımımızı yapıyoruz,daha geniş kitlelere de duyurmaya çalışıyoruz yepyeni bir iş yaptığımızı,bu dönemin ardından konserler de başlayacaktır,henüz belli bir programımız yok.

Ayça Tekindor salt bir yorumcu ya da bir şarkıcı değil..Çok renkli sahnesi olan bir isim..O yüzden gelen projelerde sadece albüm odaklı değildir şüphesiz..Bir televizyon programı,dizi ya da farklı konseptte hazırlanmış bir sahne showu var mı gündemde?

Demin de dediğim gibi sadece promosyon dönemindeyiz şu an.Teklifleri değerlendireceğiz tanıtım dönemini tamamladıktan sonra.
Söz konusu single çalışmanızın fotoğrafları da oldukça ilgi çekici..Bambaşka bir Ayça gördük fotoğraflarda..Görselliğin bu işteki yeri ve önemini benimseyen ve bu doğrultuda çalışmalar ortaya çıkaran bir solist olarak yeni fotoğraflarınızla ilgili neler söyleyeceksiniz?
Evet fotoğraflar çarpıcı oldu hakikaten amacına ulaştı galiba.Dedim ya elde somut bir cd kabı olmalı bence iki şarkı da tek şarkı da olsa.Amaç masal kahramanları gibi bir Ayça yaratmaktı.Saçlar abartılı oldu o yüzden beyaz ve aşırı kabarık.Bunun için peruk kullandık çekimlerde.Çok genç bir fotoğraf sanatçısıyla çalıştık,sonuçta görsellik bu işin yarısı.E ben de çılgın kişilik olarak böyle bir iş çıkarmalıydım,çok memnunum.Gayet dikkat çekici hale geldi bu cd böylece.

Bizler Ayça'yı deli dolu hareketli,yerinde durmayan biri olarak tanıdık..Günlük hayatında nasıldır Ayça?Neler yapar,gününü nasıl değerlendirir…?

Günlük hayatımda işim yokken boş zamanlarımda beni görseniz şaşarsınız,hiç bir şey yapmam öyle otururum evde boş boş.Genelde işim yoksa mecbur değilsem evden çıkmayı sevmem,bir kedim var onunla mayış mayış otururuz ikimiz de.Pek iyi bir örnek değilim bu konuda özellikle gençler için özüm tembel benim:)))

''Aşktan canı yanan kaç kişi varsa parmağını kaldırsın'' diyorsunuz Disco'da..Ayça da parmağını kaldıranlardan mı: ) ? Aşk ne ifade ediyor sizin için mesela..?

Benim için aşk herşey! Yengeç burcuyum,aşığım,mutluyum.Tabi ki aşk acısı ne demek bilirim,hiç yaşamak istemem bir daha,şarkılarımla da yaşayanlara moral vermek isterim.

Geçtiğimiz günlerde Hayat Müzik Platformunun ''konuk yazarı'' oldunuz : ) Ve söz konusu yazında '' İşte ilk köşe yazım. Çok heyecanlıyım. Öyle ki sırf bu yazıyı yazdığımdandır ki, iyi ki yeni bir single çıkarmışım diyorum'' gibi bir ifade kullanmıştınız..Nasıl bir deneyimdi ,Hayat Müzik röportajında , Hayat Müzik'teki köşe yazınız hakkındaki hislerinizi alalım :) ?

Hakikaten de çok heyecan verici bir deneyimdi en kısa zamanda gene yazacağım değil mi?:))Harika bir his yazdıklarınızı herkesin okuduğunu bilmek.Bu durumlarda da iyi ki internet var diyor insan.

Geçtiğimiz günlerde myspace sayfanız yayına girmiş..Tam adresi sizden alalım? Dinleyicileriniz sizinle bu adres aracılığı ile yazışabiliyorlar mı?

Evet My Space çok özel bir site.Ne zamandır aklımdaydı sonunda üye olabildim birebir beni dinleyenlerle seven sevmeyen herkesle buluşma noktam oldu. Her gün olmasa da yorumlara bakıp genel bilgiler yazmaya çalışıyorum,tam adresim www.myspace/aycatekindorr. Dikkat iki r ile.

Bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz..Son olarak Hayat Müzik Platformu aracılığı ile dinleyicilerinize ve takipçilerimize neler söylemek istersiniz?

Ben çok teşekkür ederim desteğiniz ve ilginize.Artık kopmayacağım sizlerden,yazılarım hazır şimdiden sizden haber bekliyorum:)))Sevgileerrrr....

Röportaj:Ahmet ERTEN-HAYAT MÜZİK /2009-
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe