EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

13 Şubat 2009 Cuma

BERTUĞ CEMİL HAYAT MÜZİK'İN KONUK YAZARI OLDU.. İŞTE BERTUĞ CEMİL VE YAZISI ''GECENİN KÖRÜ''Gecenin körü...
Sözcüklerin zihnime en rahat düştüğü vakit.Kelimelerin ne kadar önemli, ve bir o kadar da önemsiz olduğunun ayrımındayım.Bazen ne kadar büyük tuzaklar haline gelebildiğini bilirim sözlerin.Yine de ne kadar vazgeçilmezlerdir bizim için.Fikir-zikir ilişkisidir insan ilişkilerini sarıp sarmalayan.Ve dildir bizi birbirimize sarıp sarmalayan. “Türkçe konuşan halklar arası şarkı yarışması” için gittiğim Kırgızistan’da dilin önemini bir kez daha gördüm net şekilde.Asya’nın dört bir yanından gelen “Türkçe konuşan” insanların, bir hafta boyunca iletişme çabasını gördüm.Başlarda lehçelerimizi ve kelimeleri karşılaştıdık.Binlerce kilometre ötede yaşayan Altay’lılarla ne kadar çok ortak kelimemiz olduğunu büyük keyifle fark ettik.Doğaya dair,temel sözlerimiz küçük farklara rağmen,feci benzeşirmiş meğer...O bir hafta boyunca, o coğrafya halklarını birleştiren dilde, Rusça anlaştılar aralarında.Ne yalan söyleyeyim,buruldum biraz bu durumdan dolayı.Ancak son gece, Issık Gul(Ilık Göl) kıyısında konakladığımız misafirhanenin büyükçe bir odasında toplandığımızda, herkes kendi lehçesinde Türkçe konuştu, büyülü bir andı, herkes birbirini rahatlıkla anladı.Sadece bir haftada birbirimizi (elbet tane tane ve yavaş konuşarak) anlayabildiğimizi görmek muhteşemdi.Ve şu dendi: “Dilimiz Türkçe’dir, hepimiz Türküz”. Ben bu tür konularda iddialı bir kişi değilim,insanı insan olduğu için sevenlerdenim.Fakat dilin, insanoğlunun miraslarını taşıyan, taşıyacak olan en mühim aygıt olduğunun bu kadar güçlü bir şekilde ortaya çıkması mutluluk vericiydi.

Üstün körü, hoyrat davranmamak lazım dile..Korumak-kollamak lazım. Aşkımızı, nefretimizi, hayal kırıklığını, saadetimizi anlatan ,belgeleyendir dil. Şarkıların nefesidir, canıdır dil. Mümkün mertebe iyi kullanmak lazım onu şarkılarda, kullanmaya çalışmak lazım. “Popüler” vaziyetlere alet etmemeli dili…Hor kullanmamalı. Müzik evrensel dil ise, onu bütünleyen “söz”de yerelden evrensele, evrenselden yerele giden yoldur. Zamanlar üzeridir şarkılar, bugüne sıkıştırılamazlar.

Elinin körü, 2.00 oldu saat,yatar ben...
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe