EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

17 Aralık 2008 Çarşamba

Universal Music Taxim Edition

Universal Music Taxim Edition, Türkiye’nin önemli bestecilerini, aranjörlerini ve söz yazarlarını bünyesinde barındıran Türkiye’nin en eski ve büyük edisyon firmasıdır. Üye sanatçıların eserlerinden oluşan bu lokal katalog Türkiye’de temsil edildiği, pazarlandığı ve hakları korunduğu gibi, tüm dünyadaki Universal ofisleri tarafından da korunmakta ve pazarlanmaktadır.

Universal Music Taxim Edition’un Türkiye’nin en büyük edisyon firması olmasının bir başka sebebi ise geçen seneye kadar sayıları 5 olan fakat geçen sene Universal Music Publishing Group’un BMG Music Publishing’i satın almasıyla sayıları 4’e inen, majör edisyon şirketlerinden (bunlar Universal, EMI, Warner, Sony-ATV) 1’inin yani Universal’in Türkiye ofisi, 1 diğeri olan Sony-ATV’nin de Türkiye temsilcisi olmasıdır. Bu majör şirketler dışında daha küçük ama iddialı kataloglar da Taxim Edition’da bulunmaktadır.
Universal Music Taxim Edition, aynı zamanda ortadoğunun en geniş kataloğuna sahip şirketi Rotana’nın (arapça müzik kataloğudur) da Türkiye’de temsilciliğini yapmaktadır. Rotana’ya ait olan eserler, en çok ses sanatçıları/prodüktörler/söz yazarları tarafından ilgi görmekte ve bir çok ünlü sanatçının albümünde Türkçe olarak adapte edilerek kullanılmaktadır.Aynı şekilde Phoebus Tassopoulos ve Papadopoulos başta olmak üzere bir çok Yunan bestecinin de eserlerinin hakkı korunmakta ve albümlere pazarlanmaktadır. Türkçe & Yabancı dilde yayınlanmış ünlü bu eserler dışında, stok müzik veya kütüphane müziği olarak da bilinen ve daha çok TV’lerin ve reklam/dizi şirketlerinin kullandıkları tanınmamış/yayınlanmamış 100.000’i aşkın eserin hem edisyon hem de yapım haklarını elinde bulundurmaktadır.
Universal Müzik Taxim Edition ayrıca reklam/dizi/film prodüksiyon şirketleri, televizyonlar, reklam ajansları, internet servis sağlayıcıları, markalar ve müziğe ihtiyaç duyan herkesin ihtiyaçlarına göre çözümler üretmekte ve servis vermektedir. Bunlar arasında mağaza içi müzik danışmanlığı ve müzik sağlanması (Akmerkez, Praktiker, Mavi Jeans, Claire’s) toplama albümler hazırlanması (Beymen, Network) telif hakları danışmanlığı (en son Issız Adam filmi), projeye göre sıfırdan müzik yapımı, web radyo çalışmaları, da yapmaktadır.

Universal Music Taxim Edition’a, beste & söz yazan kişiler internet sitesi üzerinden DEMOlarını yollayabilir ve profesyonal kulaklar tarafından dinleneceğine emin olarak Türk müzik piyasasına ilk adımları atabilirler.
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe