EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

21 Kasım 2008 Cuma

''ERSAY ÜNER'' AHMET ERTEN'LE HAYAT MÜZİK'E KONUŞTU.. ''SANAT KRİZ TANIMAZ!''
Bugüne kadar 100'e yakın parçaya imza atmış bir söz yazarı besteci olarak karşımızdasınız...Özellikle son dönemlerde müzik piyasasında çok sayıda hit şarkıda Ersay Üner imzasına rastlıyoruz..Sanırım siz de söz yazmanın beste yapmanın bir ilham işi değil de bir matematik işi olduğunu düşünenlerdensiniz..Yoksa sadece ilham beklenseydi bu kadar şarkı yazılamazdı herhalde.. ?

Bana göre matematik hayatın genelinde ve her meslekte varolan çok önemli bir faktördür.Sizin de bildiğiniz gibi edebiyat ve müziğin temelinde de matematik önemli bir rol oynar.Söz ve müziğin bir bütün olması içinde matematikten faydalanmak gerekir.Biz buna kısaca prozodi diyoruz.Ama bunlar sadece yardımcı ,teorik ve geliştirici unsurlar.Diğer yandan, büyük bir gerçek vardır ki; Duygular..Ucu bucağı olmayan ,hayatın içindeki tüm acı ve tatlı yaşanmışlıklar. Ben şark ıyapmak için saatlerce düşünmüyorum.Kelimeler ve melodiler kendiliğinden doğuyor sonra matematiği kullanarak küçük bir toparlama yapıyorum.Bunu tamamen matematiğe bağlayarak yaptığımı söyledikleri zaman ise üzülüyor, hayatıma ve duygularıma yapılmış ağır bir hakaret olarak algılıyorum.Keza aksi olsaydı tüm matematikci ve edebiyatcılar şarkı yapabilirdi!Kısaca ilham kelimesi yazılışıdan daha büyük ve gizemli bir doğa üstü güçtür,gerçektir.


Bu hikaye nasıl başladı...Herkesin bir hikayesi,çıkış noktası vardır...Esay Üner'in hikayesini dinleyebilir miyiz?
Ersay Üner in hikayesi bundan tam 30 yıl önce Konya ilinin Seydişehir ilçesinde başladı.. Babam devlet memuru ve eski bir müzisyen, annem ise ev kadını ve bir de kız kardeşim ... Yani mütevazi, bilindik bir Türk ailesi.Müzikle tanıştığımda ise 5 veya 6 yaşındaydım. O zamanlar babam beni sık sık çalıştığı lokal ve düğün salonlarına götürürdü hafta sonları..Çok mutlu olur, bulduğum enstrumanı sanki çalmayı biliyormuş gibi elime alı,r kendimce bir şeyler yapmaya çalışırdım.Yaşım ilerledikce yani büyüdükce bazı şeylerin farkına varmaya başladım ve dünyaya geliş amacımın müzik yapmak olduğunu anladım.Ben müzisyen olacaktım..Lise dönemime gelince hedeflerim belirmeye başladı ve bunları uygulamak için İstanbul’a gitmem gerktiğine karar verdim ve her şey başlamış oldu..Lise öğrenimime istanbulda devam ederken aynı zamanda müzik mağazalarında ve sahnede çalışmaya başlamıştım.Bir süre böyle devam ettikten sonra öğrenimimi bırakıp sadece müzik dedim çünkü günde 1 kaç saat bana yetmiyordu. Askerlik dönemine kadar birçok çok yerde ve şekilde sahne aldım.Beste yapmaya da ilk olarak askerde başladım.O zamanlar amatörce söz de yazıyordum fakat bir süre sonra bazı eksiklerimin farkına varıp kendimi geliştirebilmek adına bir şeyler yapmam gerektiğine karar verdim. Okudum,dinledim,izledim,araştırdım yani yarım bıraktığım öğrenimimi imkanlarım ve isteklerim doğrultusunda tamamlamak için bol bol çalıştım.

Peki askerlik dönüşü nasıl devam etti bu alandaki çalışmalarınız?

Askerden döndüğümde bambaşka bir hayat beni bekliyordu, bunu hissedebiliyordum.Bir süre bir çok sanatçıya sahnede eşlik ettim.Bunlardan bir taneside KUTSİ idi ve o parlak kapının açılması için ilk yardım ve destek ondan geldi..Adımı ilk kartonette okuduğum isim Ebru YAŞAR oldu.Ortak bir çalışmaydı ama benim için çok önemliydi..Ve Demet AKALIN..O dönem sahnede çalışıyordum ve bir gün bir müzisyen arkadaşımın yerine Demet AKALINA eşlik etmeye gittim.Sahnenin sonuna doğru yeni bir albüm hazırlığı içinde olduğunu söyledi..Kafamın üstünde koca bir ışık belirdiJ. Sahneden iner inmez arkasından gittim ve kulisin kapısını çaldım .Kurduğum ilk cümle dün gibi aklımda”SİZİN ALBÜMÜNÜZÜ BEN YAPMAK İSTİYORUM”. Bana baktı, ben ona baktım ve bana “HADİ BAKALIM” dedi.O albüm UNUTTUM albümüydü.Sözü ve müziği bana ait olan 8 şarkım vardı... Sonrasında olanları hemen hemen zaten biliyorsunuz.

Sizin parçalarınızı seslendiren isimlere baktığımızda Demet Akalın,Ebru Gündeş,Rober Hatemo,Nalan gibi uzayan bir listeyle karşılaşıyoruz...Tarz olarak sanki birbirinden çok farklı isimler değil gibi..Bu özellikle sizin seçiminiz mi yoksa gelen talepler doğrultusunda mı?
Benim şarkılarımın kendi anlatım şeklinden kaynaklanan bir tarzının olduğuna inanıyorum. Seslendiren yorumcu ise şarkının asıl tarzını belirliyor.Zaten seçimi onlar yapıyor kendilerine yakın buldukları şarkıları alıp seslendiriyorlar.Yani ben bunun için ayrı bir caba göstermiyorum.


Sizinle ilgili ulaşan basın bülteninde herkese şarkı vermediğiniz,şarkınızı seslendirecek ismin şarkılarınıza inanması gerektiği ve doğru yorumlaması gerektiği gibi bir ifadeye rastladım..Kuralları olan bir söz yazarı-bestecisiniz sanıyorum.. ?

Tabiî ki bazı prensiplerim var.Bu eserleri üreten ben olduğuma göre yorumlayacak sanatçıda bir takım özelliklere dikkat etme hakkının bende olması çok normal.Ama öyle çok katı kurallarım yok.Neticede bunu sanatçının ve emeği gecen herkesin iyiliği ve başarısı için yapıyorum..Söz,müzik,aranje,solist..hepsi birbirinden bağımsız haldeyken başarı biraz zor bir hal alır.Hepsi çok önemli faktörler..


Demet Akalın'la ciddi bir iş ilişkiniz var..O size ve şarkılarınıza inanıyor..Siz de ona ve yapacaklarına...Neden Demet Akalın ?

Çok fazla şey paylaşıyoruz.Her şeyden önce iyi iki dostuz.Beni anlıyor bende onu anladığıma inanıyorum.İkimizde çalışmayı çok seviyoruz.Sorunuzun içindede yer aldığı gibi o bana inanıyor ben de ona buna çalışmayı eklediğimiz zaman ortaya başarı çıkıyor.

Türkiye'de söz yazarı besteci olarak kimleri beğenirsiniz..?Örnek almak belki çok klişe bir tanımlama olabilir ama takdir ettiğiniz ya da idolüm diye gösterebileceğiniz isimler var mı?

Çok fazla..Orhan GENCEBAY,Sezen AKSU,Selami ŞAHİN,Barış MANÇO,KAYAHAN,Erkin KORAY,Burhan BAYAR,Altan ÇETİN,Alper NARMAN ve Fettah CAN,Sinan AKÇİL,Murat GÜNEŞ dinlemekten büyük haz aldığım besteci ve söz yazarlarından aklıma gelen birkaç isim.Tabii ki daha bir çok değerli isim sayabilirim ama bu liste çok uzar..:)

Gelelim albüm haberine.. : ) Albüm hazırlığında olduğunuzu biliyoruz..Nasıl bir albüm geliyor..Sadece kendi şarkılarınızdan mı oluşacak mesela?

: ) Evet albüm hazırlıklarım devam ediyor.Aslında bu uzun süreçli bir proje zinciri.Her şeyi burada anlatmam taktirinizce uygun olmazJAma kısaca çok samimi,keyifli,eğlenceli,her tarzda dinleyicinin kendini bulacağına inandığım bir albüm çalışması içerisindeyiz.Mükemmel bir ekibim var ve karınca gibi çalışıyoruz..

Son dönemde Türkiye'de albüm satışlarının ciddi anlamda sekteye uğraması yapımcıları zor duruma soktu..Böyle bir dönemde albüm çıkarmak da bu anlamda bir risk taşıyor..Nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?

Ben o bu konuda pek fazla stratejik düşünmüyorum.Doğru ve iyi bir iş zaman ve ortam koşullarından etkilenmez..Sanat kriz tanımaz : ))

Bir söz yazarı besteci olarak ülkemizdeki telif haklarının işleyişi ile ilgili görüşlerinizi de alalım..?

Ben bağlı olduğum meslek birliğimdeki konumumdan dolayı bu konuda bir hayli bilgi sahibiyim.Dünya genelindeki tüm gelişmiş ülkelere kıyasla Türkiye‘de sistem henüz tam oturmuş değil.Ama durum o kadarda vahim de değil.Son 5 sene zarfında çok büyük adımlar atıldı ve gelişmeler oldu.Önümüzdeki birkaç sene içinde sistem tam olarak işler hale gelmiş olacak.Çalışmalar olumlu yönde devam ediyor..

Önümüzdeki dönemde kimlerden dinleyeceğiz yeni şarkılarınızı ? Şimdiden belli olan isimler var mı ?

Şu an devam eden projeler arasında Murat BOZ,Tuğba ÖZERK,Ebru YAŞAR,Altay ve birde Ersay ÜNER yer alıyor : )
Share this post

9 yorum Yeni Yorum Yap

 1. sevgili ersay yapmış olduğun güzel çalışmalar için sana sonsuz teşekkürler unutmaki sana inanan sanatına beğenen biz sanat severlerde sana sonsuz güveniyoruz ve albüm çalışmanı sabırsızlıkla bekliyoruz tüm çalışmaların emeğine yüreğine sağlık başarılar.......

  YanıtlayınSil
 2. ersayım yaptıgın calışmaları zevkle ve tekrar tekrar dınlemekten zevk alıoruz..albumunu sabırsızlıkkla beklıoruz ..ilhamın zekan ve malzemen eksık olmasınnn..

  YanıtlayınSil
 3. sevgili Ersay yaptığın çalışmalarla bizi ve sana inanan herkezi gururlandırıyorsun.senin yaptıklarınla şehrimizin adını heryerde duyurmak çok güzel.Seni en iyi yerlerde görmek ümidiyle

  YanıtlayınSil
 4. sanat kriz tanımaz lafına sonuna kadar katılıyorum.senin albümünün de kriz tanımayacağından çok eminim senden ÇEKİLMİYOR tadında bir şarkı bekliyorum....

  YanıtlayınSil
 5. Sevgili ersay gerek çalısmaların gereksek kisiligin hayat hıkayenle dogruorantılı gelısmıs desek dogru olur sanırım ve basarıların sanırım bızım gorduklerımızden dahada fazla olacak zaten bır duruştur gecmısını gelecegıne baglayacak olan resım aslında duragan gozlerının ardındakı calıskan delıkanlıyla albumunu dınleyınce tanısacagız anlasılan butun ınancımızla gelecek olan o muhtesem albumunu beklıyoruz devamedıp gıden basarının dahada cogalması dıleklerıyle...

  YanıtlayınSil
 6. sevgili dostum..yorumcu kimliğinlede insanların gönlünü fethedeceğinden eminim..başarılı olacağından eminin bu yüzden sana bol şans diyorum dostum..en güzel yerlerde olman dileğiyle.....

  YanıtlayınSil
 7. İŞTE ERSAY ÜNER FARKI LÜTFEN EĞER Bİ GÜN OKURSAN BENİM YAZICAKLARIMA GÖZ ATMADAN GEÇME..

  SENİ ÖNCELİKLE COK AMA COK SEVİYORUM KİŞİLİĞİN VE MÜZİK FARKINLA GÖNÜLLERE YAZILDIN.

  Bİ ANDA PİYASADA SEN VE O GÜZEL EKİBİNE COK TEŞEKKÜRLERİMİ BELİRTİYORUM FACEBOOK , YONJA , MAGAZİN HABERLERİNDE HER YERDESİN HER YER ERSAY ÜNER YAZIYOR ARTIK. VE O KADAR MUTLUYUM Kİ SONUNDA PİYASADA SÖZLERİ VE MÜZİKLERİYLE KULAĞIMIZIN PASINI SİLİCEK OLAN BİRİSİ CIKIYOR - SAYIN ERSAY ÜNER LÜTFEN ALBÜM YAP LÜTFENNN !! VE COK ÖZEL YERLERDE SOLİST OLARAK ÇIK SENİN HİÇ KİMSEDE EKSİĞİN YOK HATTA FAZLASIYLA FAZLAN VARR. BEN İSTANBULDA YAŞIYORUM VE SEN NEREYE GİTSEN UCAĞA ATLIYIP GELİRİM SENİN MÜZİĞİN İLE HER ZAMAN KEYİF ALIYORUM AMA AKLINDA VE HAYATINDA SADECE ALBUM İCİN ODAKLAN VE CIKART SENİ COK SEVİYORUZ..

  SANA VE EKİBİNE SONSUZ BAŞARILARr

  YanıtlayınSil
 8. yaren yazgan12:08

  sevgili ersay yapmış oldugun güzel çalışmalar için ne kadar takdir edilse az.seydişehiri okadar güzel tanıttın temsil ettinki sonsuz teşekkürler.başarılarının devamı dileğiyle...

  YanıtlayınSil
 9. işte eğlenilecek değil evlenilinecek adam :) al gögsüne yatır o söylesin insan yaşlanmaz hatta ömrü uzar valla..mükemmel bir yorumcu yürekten okuyor..yolun bahtın açık olsun güzel insan..

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe