EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

18 Eylül 2008 Perşembe

MURAT EVGİN, AHMET ERTEN'LE HAYAT MÜZİK'İN KONUĞU OLDU...


''Bambaşka Bir Şehir'' isimli yeni albümüyle dinleyiciyle buluşan Murat Evgin'i Hayat Müzik'e konuk ettik..Ahmet Erten'le keyifli bir söyleşiye imza atan genç şarkıcı samimi açıklamalar yaptı..İşte Hayat Müzik farkıyla bir Murat Evgin röportajı..


Bambaşka bir şehir adlı yeni albümünüz Mayıs ayının sonlarında müzik marketlerdeki yerini aldı..Albümün ilk klibi ve lanse edilen ilk şarkısı da ''İstiklal'' oldu..Öncelikle bize biraz albümün içeriğinden anlattıklarından bahseder misiniz?

Bambaşka Bir Şehir albümü 10 şarkı ve 1 remiksten oluşuyor. Albüme ismini veren şarkı “Bambaşka Bir Şehir” üç yıldır dizi müziklerini yaptığım Arka Sokaklar dizisiyle ünlenen bir bestem. Aslında yaz başında hem “İstiklal'de” hem de “Bambaşka bir Şehir”e klip çekmiştik ancak İstiklal'de şarkısının yaza daha uygun olduğunu düşündük ve kanallara ilk olarak onu verdik. Şarkı İstiklal Caddesinin tanıklık ettiği bir aşkı anlatıyor. ”İstiklal'de” ile ilgili birçok hayranımızdan aynı tarz mesajlar aldık “Tam da benim hissettiklerimi yazmışsın ! ” gibi mesajlardı bunlar.Hatta biri şarkıyı dinleyince kendi kendine “Bu adam benim hayatımı, düşüncelerimi nerden biliyor?” demiş, belki besteciliğin yanında medyumluğa başlarım :) Meğerse herkesin İstiklal'de yaşadığı bir aşk hikayesi varmış.

Bugüne kadar kendi bestelerinize yer verirken yeni albümünüzde internet sitenizden gelen bir mesajla başlayan bir irtibat sonucu Yusuf Cengiz adlı bir müzisyen dinleyicinizin bestesine yer verdiniz albümünüzde..Çok etkilemiş olmalı söz konusu 2 beste?

Evet stüdyoda “Arka Sokaklar” için çalıştığım bir gün muratevgin.com'a gelen mesajları okuyorduk ve Bartın'dan Yusuf Cengiz'e ait bir mail ve bir link gelmiş. Linke gittik şarkıyı indirdik ( Korsana ve mp3'e karşıyız :) Ve şarkılar çok hoşumuza gitti.”Yanarım” ve “Gidiyorum” isimli iki şarkıyı albüme aldık daha sonra Yusuf'la telefonda konuştuk, hala yüzyüze gelemedik. Geçenlerde evlendi beni düğününe çağırdı.Bu arada düğün demişken beni çok mutlu eden bir şey var ; Murat Evgin severler evlendiklerinde ilk danslarını benim şarkımla yapıyorlar. Bu şarkı genelde ”Dün Bugün Yarın” oluyor. Bu gibi haberler beni çok mutlu ediyor , demek ki kalbimizden geçen şarkılar başka insanların kalplerinde ve hayatlarında yer buluyor diye seviniyorum.


Bizim bildiğimiz en güzel hikayeli şarkı ise Sezen Aksu'ya ithafen yazdığınız ''Seni Uzaktan Sevmeme İzin ver''.. Büyük bir aşk olmalı ki şarkılar yaptırmış size : ) ?


Sezen Aksu benim çocukluk aşkımdı.Ama şöyle böyle değil. Sırılsıklam aşıktım O da bunu bilirdi. Beni 3 yaşımdayken dudaklarımdan öpmüş, öpüş o öpüş...O'nu her gördüğümde kalbim hızla çarpar, ellerim terlerdi. Bizimkiler de Sezen'e “Çocuğu üç yaşında bir öptün hala kendine gelemedi” diye takılırlardı.19-20 yaşımdayken Çırağan Sarayında bir gecede aynı masada yemek yiyorduk. Goran Bregoviç sahnedeydi Yine işte bu platonik aşk esprileri yapılıyor.O gece Sezen o kadar güzeldi ki ben gece eve döndüğümde O'nun için “Seni Uzaktan Sevmeme İzin Ver” şarkısını yazdım.Çocukluk işte yazacaksın da ne olacak değil mi ?

Müzisyen bir babanın çocuğusunuz..Müziğin içinde büyüdünüz..Nedir bu durumun avantajları..Ve ya varsa dezavantajları?

Bu konuda Sunay Akın'ın bir sözü var “Sen, Erol Evgin'in oğlu olarak yarışa rakiplerinden 100 metre geriden başladın” diyor. Gerçekten de bu 10 yıl içinde imkansız denilen birşeyi başardık. Üstelik sadece şarkılarımızla, müziklerimizle magazini ve abuk subuk kolay ünlü olma yollarını kullanmadan ve müzik kanallarının şişirdiği isimlerden olmadan bunu başardık. Müzikte efsane bir ismin oğlu olup kendi başına bir isim olabilen fazla yoktur. Benim takip edebildiğim kadarıyla Türkiye'de Timur Selçuk, yurtdışında da Enrique Igleisas var. Müzisyen bir babanın oğlu olmanın, birşeyler öğrenmek ve feyz almak adına avantajları oldu dezavantajları da vardı tabii : ) İlk yıllarda babama verdiğim besteler ve sonrasında “Beni Ellere Verdin” albümümle iyi bir çıkış yapmama rağmen,yaşıtım gazete yazarlarından kıskançlık ve değer vermeme gibi duygularını gördüm. Bir yandan Hıncal Uluç, Nazlı Ilıcak, Can Ataklı gibi önemli yazarlar benden övgüyle bahsederken daha genç yazarlar benimle ilgili abuk subuk yazılar yazıyorlardı. Şimdi de 10 sene önce yoluma taş koyanlar beni görmezden görenler benim için “Çok iyi besteci” diyorlar, madem iyiydik, O zaman ben 20 yaşındayken neden hakkımı vermediniz ? Sanırım bizim ülkemizde önce süründürüp sonra değer verme gibi bir hata var.Gerçi Amerika'da da Aerosmith grubu ilk çıktığında da müzik dergileri “Rolling Stones grubunun kötü bir kopyası” demişler. Oysa şimdi “Aerosmith” dünyanın en önemli rock gruplarından biri.

Yaptığınız albümler dışında dizi müzikleriyle de dikkat çekiyorsunuz..Sahra,Arka Sokaklar, Acemi Cadı gibi dizilerin müziklerine imza attınız..Özellikle son dönemde dizi müzikleri ön plana çıktı..Önümüzdeki dönemde de duyacağımız dizi müzikleriniz var mı?

Dizi müziklerine 2004 yılında Sahra dizisiyle başladım. Fas ve İstanbul'da çekilen Arzum Onan Sehat Tutumluer, Neslihan Yeldan'ın oynadığı güzel bir diziydi.Dizilerde özellikle kendi tarzımı unutup dizi ne tarz müziği gerektiriyorsa o müziği yapmaya çalışıyorum.Örneğin Arka Sokaklar'ın yönetmeni Orhan Oğuz'un AURA filminin müziklerinde tamamıyle halk müziği enstrümanlarıyla besteler yapmıştım (muratevgin.com'dan dinlenebilir)Bu sezon sadece Arka Sokaklar'ın müziklerine devam ediyorum. Yaptığım işleri eliğmden geldiğince dünya standartlarında yapmak istediğim için aynı anda 3-4 dizi müziği yapmıyorum. Müziğini yapacağım dizileri özenle seçiyorum. Uzun soluklu olması, hangi kanalda yayınlanacağı benim için önemli. Dizi müziğinde herşeyin Canlı enstrümanlarla çalınması en büyük takıntım. Son dönemde daha ucuz olur diye org başında yapılan dizi müzikleri tekrardan ortaya çıkmaya başladı. Bir de tipik Türkiye şartları : bazı yapımcılar, kanal müdürleri dizi müziklerini arkadaşlarına, eşine dostuna veriyorlar. Ben bu tarz işlere “Eş Dost A.Ş” diyorum :) “Eş Dost Müzik“ gururla sunar :) Dizi müziği iyi besteci olamayan birinin yapabileceği bir iş değil.

Dizi müzikleriniz sevildi,beğenildi..Peki oyunculuk düşünmüyor musunuz? Veya sanatsal faaliyetlerin başka alanlarında da boy göstermek gibi bir planınız var mı?

Oyunculuğu becerebilir miyim bilmiyorum. Ayrı bir yetenek ,ancak Marmara Üniversitesi radyo-tv-sinema mezunu olduğum için kliplerimin yönetmenliğini kendim yapıyorum. Çektiğim klipler arasında en çok Hülya Koçyiğit'le birlikte oynadığımız “Şehit” klibimi seviyorum. Sinemamızın dev ismi Hülya Koçyiğit'in oynadığı ilk ve tek klip olma özelliğini taşıyor. Geliri Mehmetçik Vakfı'na bırakılan ve yayınlandığı dönemde şehit aileleri ile ilgili vakıflara yapılan bağışlar arttırmış bir çalışmaydı. Misyonu, görüntüleri ve oyunculuğu ile benim için çok önemli kliptir.


Son video klibiniz oldukça ilginç..Arka Sokaklar dizisinin fragman parçasına çektiğiniz video klipte İkiz kulelerin yıkılmadan önceki görüntüleri ve İstanbul'da çekilmiş görüntüler var..Nasıl oluştu bu klibin ana teması?

11 eylülden birkaç ay önce New York - İkiz Kuleler'in çatısında bazı çekimler yapmıştım.
Müthiş bir bina ve müthiş bir manzaraydı. Asansörde 80-90-95 gibi rakamları görüyorsunuz ve binanın tepesine asansörle çıkmak sanırım birkaç dakika sürüyordu.Tabii orada çektiğim görüntülerin birgün bu kadar değerleneceğini bilemezdi.7 yıl sonra ilk kez konusu uygun bir klip ve şarkı olunca kullanmak istedim.Bambaşka Bir Şehir klibinde İstanbul ve New York buluştu.İstanbul görüntülerini ise Osmanlı Devleti zamanında Devlet Borçları binası olarak kullanılan bugünkü İstanbul Lisesi'nin çatısında çektik.


Genelde dizi fragman müziklerinin klipleri dizi görüntülerinden yapılan kolajla biraz kolaya kaçarak hazırlanır.Siz pek kolaya kaçmayı sevmeyenlerdensiniz sanırım..

Aslında Bambaşka Bir Şehir'e ilk olarak içinde Arka Sokaklar görüntülerinin de olduğu bir montaj yapmıştık ancak daha sonra dizi görüntülerini sadece baştaki giriş kısmında kullanmayı uygun bulduk.

Aldığım duyumlara göre 3. klip ''Mektup'' isimli şarkıya çekilebilirmiş..''Mektup''un da çok güzel bir anısı,hikayesi olduğunu duydum..Paylaşır mısınız?

Mektup şarkısına PTT ile birlikte bir klip çekeceğiz. Ekim ayında PTT'nin 170.kuruluş yıldönümü , insanlara tekrar mektup yazmanın güzelliğini hatırlatmak için benim şarkımı seçtiler.Bu da beni çok mutlu etti. Sirkeci'deki tarihi PTT binasının da kullanılacağı bir klip geliyor :)

Önümüzdeki zaman dilimlerinde müzik severlerle buluşacağınız,organize olmuş etkinlikler varsa, Hayat Müzik okurlarıyla paylaşalım?

Her pazartesi Kanal D'de yayınlanan “Arka Sokaklar”da ve 22:00-24:00 TRT FM'de yayınlanan “Murat Evgin'le Geceye Doğru” programında benim şarkılarımı ve müziklerimi dinleyebilir, konser haberlerimize muratevgin.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Son olarak,Hayat Müzik'e konuk olduğunuz için teşekkürler..Takipçilerimize söylemek istediklerinizi alabilir miyim?

Ben teşekkür ederim. Hayat müzik takipçilerine sevgiler sunuyorum. Her zaman kaliteli müziği ve kaliteli sanatçıları takip etmelerini diliyorum.


Röportaj:AHMET ERTEN
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe