EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

2 Temmuz 2008 Çarşamba

TÜRK POP MÜZİĞİNİN ÖNEMLİ TEMSİLCİLERİNDEN ''SİBEL TÜZÜN'' YEPYENİ ÇALIŞMASIYLA İLGİLİ İLK RÖPORTAJI ''AHMET ERTEN'LE HAYAT MÜZİK''E VERDİ.. BAŞARILI SANATÇI, MÜZİKRAM DERGİSİ TEMMUZ SAYISINDA YER ALAN RÖPORTAJDA SORULARIMIZI TÜM SAMİMİYETİYLE YANITLADI..

1-Uzun sayılabilecek bir aranın ardından yepyeni bir proje ile müzik severlerle buluşuyorsunuz...Ve bir albümle ya da bir single ile değil internet platformunda herkesin ücretsiz indirebileceği bir şarkı söz konusu...Biraz yepyeni şarkınızdan bahsedelim mi : ) ?

Evet, gerçekten oldukça uzun bir ara oldu. 2005 yılının sonbaharında, SEVİYORUM SEVECEĞİM adlı single ile 2006'da çıkartmayı planladığım SATEN albümünün sinyallerini vermiştim müzikseverlere. SATEN piyasaya çıkma aşamasına geldiği dönemde ise Eurovision Şarkı Yarışması girdi hayatıma. Hazırlıklar, konserler ve yarışma derken 2006 yazını kaçırdık. Ben de o kadar yorgundum ki açıkçası uzun bir tatil yapıp, kızıma, aileme ve arkadaşlarıma zaman ayırmayı tercih ettim. Tabii geçen süreçte SATEN’in soundu benim için yeniliğini ve çarpıcılığını yitirdi. Biraz zor aldığım bir karar olsa da SATEN’in tüm aranjmanlarını atıp, şarkılarını da biraz dinlendirmeye karar verdim. 2007 baharında ÇILGIN DERSANE KAMPTA filminde rol aldım. Keyifli ama yoğun geçen çekimlerden sonra, bir tatil daha:)
Yeniden yepyeni bir albümün çalışmalarına başlamadan önce Hakan Eren ve Zeynep Talu’yla beraber albümdeki müzikal hedeflerimizi belirledik. Ardından repertuar arayışı başladı. Yaklaşık on yıldan sonra tekrar kendimden başka müzisyenlerin ve söz yazarlarının da şarkılarını seslendirme kararı aldım. Zeynep Talu bu projenin süpervizörlüğünü, Hakan Eren’se Artist ve Repertuar danışmanlığını üstlendi. Herhalde bu süreçte 1000 adete yakın şarkı dinledik ve repertuarımızı belirlemeye başladık.


2-Söz konusu şarkı dinleyiciyle internette buluştu..Bundan sonra izleyeceğiniz yol nasıl?Sibel Tüzün şarkılarını müzik severler bu şekilde mi dinleyecekler..Yoksa bu bir albüm habercisi mi...?


Ön çalışmalar sırasında dünyadaki ve Türkiye'deki müzik sektörünün sıkıntıları da gündemimizdeydi. Projeye farklı bir pazarlama ve satış stratejisiyle yaklaşmak istedik. Tüm bu çalışmaların ve kararların nihayetinde Haziran 2008'de yepyeni şarkılarımız "AÇ TELEFONU" yu ve YAZ AŞKI'nı sizlerle dijital platformlarda ve radyolarda buluşturduk. AÇ TELEFONU'nun bestesi ve aranjesi Toni COTTURA'ya ait. Dünya müzik endüstrisinde oldukça tanınan bir müzisyen ve prodüktör olan Toni, Bacstreet Boys ve N'sync gibi dünyaca ünlü gruplarla çalışmış, kurduğu Fun Factory grubuyla onlarca ülkenin dans listelerinde yer almış ve 2003'teki hit şarkısı SUMMER JAM'le dünya listelerini altüst etmiş. Geçen gün web sitesinde saydım 46 platin, 40 altın plak kazanmış:) Hakan Eren Toni'nin şarkılarını bana yolladığında uçtum. Zeynep Talu'yu anlatmama gerek yok; tanırsınız, seversiniz ama hem benim çok eski ve çok yakın arkadaşım, hem kariyerimin ilk şarkısının söz yazarı, hem kızımın arkadaşının annesi:))), hem de Türkiye'nin en başarılı ve vizyon sahibi söz yazarlarından bir tanesi. O da şarkıya bayıldı ve hemen harika sözler yazdı. Toni'yle tanışınca ikimizde birbirimizin müzikalitesinden ve yeteneklerinden çok etkilendik. Son derece keyifli bir stüdyo çalışmasından sonra AÇ TELEFONU'nun dinleyicilerle olan yolculuğu digital platformlara ulaştı. Şarkının İngilizce versiyonu JUST A LITTLE BIT'in sözleri de Toni'ye ait. Zeynep Talu'nun yazdığı sözlerden o kadar hoşlandı ki, önceden yazmış olduğu sözleri atıp, neredeyse 10 dakikada Zeynep'in konseptine uygun sözler yazdı. Diğer şarkımızsa Ersay Üner'e ait. Ersay şu dönem müzik piyasamızın en popüler bestecisi. Çok yetenekli, çok duygulu ve akıllı bir besteci. Az kalsın onun şarkısını ertelemek zorunda kalıyorduk ama kayıtlarını mixini yetiiştirdi, YAZ AŞKI'da yaz ortası olmadan sizlerle buluştu.Siz bu röportajı okuduğunuz sıralarda biz sanırım bu 3 şarkıya da klip çekmiş olacağız. Böylece hem radyoları hem de müzik kanallarını istila edip, tüm yazı sizlerle dansederek geçireceğiz:))


3-Korsan yayıncığı önlemek adına yıllarca çeşitli çalışmalar yapıldı..Meslek birliklikleri başta olmak üzere sektördeki bir çok insan bunun mücadelesini verdi..Ancak bu anlamda bir ilerleme kaydedilemedi..Yeni şarkınızı internet üzerinden paylaşmayı tercih ettiniz siz de..Bu anlamda başı çekenlerden biri olacaksınız..Öncesinde Demir Demirkan ve Zeynep Casalini de aynı şekilde şarkılarını internetten dinleyiciyle buluşturdu..Bu durumdan rahatsız mısınız peki ?


Aslında hem korsanla mücadele de hem telif hakları konularında çok yol katedildi. Ama bu konular maalesf okyanus gibi. Açıkçası Demir’i ve Zeynep’i duymamıştım. Aklın yolu birdir tabii. Dediğim gibi dünya müzik sektöründeki değişimleri takip etme ihtiyacı içinde olan müzisyenlerin benzer stratejiler geliştirmeleri doğal. Beni onlar değil, kendilerini yıllardır değiştiremeyenler rahatsız eder. Bu arada telif hakları demişken MSG yönetim kurulu üyesi oldum bir süre önce. Bildiğiniz gibi Garo Mafyan Yönetim kurulu başkanımız. Telif haklarıyla ilgili çalışmaların içinde yer alırken bir amacım da eser sahiplerini ve müzisyenleri bilinçlendirip, onlar için hayati önemi olan konularda farkındalıklar yaratmak. Hepimizin özellikle kariyerimizin başında yaşadığı sözleşmeler, vekaletler, anlamsız atılan imzalar, bizleri yoruyor, hırpalıyor. Hem telif hakları hem de genel olarak tüm haklarımızla ilgili bilinçlenmemiz gerektiğine inanıyorum ve bu konuda müzisyen arkadaşlarına destek olmaya çalışacağım.


4-Diskografinize baktığımızda sürekli kendini yenileyen,değişime,gelişime çok açık bir kadın vokalle karşı karşıya kalıyoruz..Sezen Aksu imzalı ''Kaçın Kurasıyla'' renkli görüntüler eşliğinde bir klip çekip ilgiyi üzerine çeken Sibel Tüzün akabinde rock alt yapılarla bezenmiş şarkıları söylen Sibel Tüzün...Sahnede bir çok tarzı seslendirebilen güçlü bir müzikal alt yapı...Peki bu bol sürprizli diskografide bizi neler bekliyor daha.. : ) ?


Ooo sınır koymamı isteme benden:))) Ama aklıma gelenler; bir müzikal projesi var üzernde çalıştığımız. Gerçekleşirse en azından benim açımdan şarkıcılığımda beni çok farklı noktaya taşıyacağına inandığım, heyecan verici bir proje. Jazz, rock, R&B ve pop her zaman müziğimin içinde yer alacak. Sahnede de eğlenceli olan herşey. Orada yorumculuk dışında bir dünya daha var çünkü. Şov dünyasıJ Herşeyi söyleyebilirim sahne de ve herşeyi yapabilirim..


5-90'lı yıllarda starlığın tadına varmış isimlere hep sorduğum bir soru var..Bunu bir diğer 90'lı yıllar popüler sanatçısı olarak size de sormak istiyorum...Popun belki de en şatafatlı,müziğin magazinden çok daha ön planda olduğu ,albüm satışlarının yüksek olduğu,dinleyicinin de sanatçının da sanki başka bir türlü olduğu o dönemleri özlüyor musunuz.?


Güzel günlerdi ama özlemiyorum açıkçası. Şu anda kendi adıma kariyerimde daha sağlam basıyorum. Kendi kararlarımı kendim verip, uyguluyorum. Büyük sermayeli, büyük plak şirketlerine ihtiyacım yok. Bağımsız bir şarkıcı, besteci ve yapımcı olarak hareket edebiliyorum. Tüm bunlar benim o dönem sahip olamadığım şeylerdi. Limuzinler, özel uçaklar dersen, onlarında keyfini çıkarttık ve bitti..


6-Sanat dünyasında magazinel sansasyonda en uzak durup,sadece işiyle gündemde kalabilen nadir isimlerdensiniz..Ve aynı zamanda bir annesiniz..Bir anne olmanıza rağmen aktif müzik hayatınızdan hiç kopmadınız..Bu dengeyi nasıl koruyorsunuz?


İtiraf edeyim son çalışmalarımın bu kadar uzun aralıklı olmasının en büyük sebebi kızım. Eşim ve ben tapıyoruz ona. Ufacık bir boş vaktimizi bile onunla paylaşmak istiyoruz. Tüm anne ve babalar anlayacaktır bu duyguyuJ Dengeyi koruyabilmemin tek sebebi eşimin bana her konudaki desteği. O yanımda olmasa her anlamda çok zorlanabilirdim. Beni, müziğimi, kişiliğimi, kararlarımı her zaman destekliyor.


7-Albümlerinizde yer alan şarkıların sözleri ve müzikleri genellikle kendi imzanızı taşıyor..Hem üretim sürecini hem de seslendirerek paylaşım sürecini bir arada yaşıyorsunuz... Hissettiklerini,kendi yazdıklarını paylaşabilmek ayrı bir zevk ,keyif olsa gerek...


Bu genellemeyi AÇ TELEFONU ile bozdum. İkinci şarkımda Ersay’dan geldi, söz ve müziğiyle. Kendi şarkılarımı söylemek büyük keyif tabii. O duyguyu nasıl anlatabileceğimi bilemiyorum.Ama çok güzel başka şarkılar da vardı Ve ben onları buldum:))


8-Sibel Tüzün aynı zamanda çok iyi bir sahne sanatçısı...Bu anlamda Türkiye'nin enleri arasında tartışmasız...Renkli sahnesi,başarılı sahne performansıyla,repertuarıyla dikkat çekiyor.Yepyeni şarkınızla beraber sahne anlamında projeleriniz neler?


Hakan Eren Ossi Müzik’ten Zilli Perküsyon grubunun albümünü yayınladı. Ben de KAÇIN KURRASI’nı seslendirdim tekrar. Nükhet Duru, Erol Evgin, Nilüfer… Renkli bir albüm. Zilli kızlarıyla bir sahne hazırlama fikri hoş geliyor bana. Farklı bir konseptle çok eğlenceli, kıvrak bir sahne olabilir. Yaz boyunca zaten konserlerim yoğunlaşacak. Daha enerjik ve eğlenceli kurgular peşindeyim. Ama açıkçası klasik sahne, arkama da iki dansçı alırım fikrinde değilim.


9-İnterneti aktif olarak kullandığınızı biliyoruz :)...Sevenlerinizle birebir yazışıyor,onların önerileri,istekleriyle yakından nabızlarını tutuyorsunuz...Bu yapacağınız projeleri ne ölçüde etkiliyor...??


Evet, gelelim FACEBOOK’a :)) Bana müthiş keyif veriyor bu yazışmalar. Herkesin sevgisini, ilgisini hissediyorum. Bazen yetişemiyorum, kırılanlar oluyor ama.. Bir de benim ben olduğuma inanmıyorlar. Müzik hakkında ya da kariyerim hakkında konuşuyoruz daha çok. Sevdikleri şarkılarımı ve neden onları sevdiklerini anlatıyorlar. Projelerimi Sadece fan Klubüm SIBELLE’deki bazı çok sağlam fanlarımla paylaşıyorum açıkçası. Ve ilk dinleyenler de onlar oluyorlar.


10-Bu içten samimi röportaj için Sibel Tüzün'e çok teşekkür ederiz...Son olarak Müzikram ve Hayat Müzik aracılığıyla dinleyicilerinize söylemek istediklerinizi alabilir miyiz?


Ben çok teşekkür ederim. İlk röportaj oldu, bu kadar aradan sonra. Eh, yaz da geldi artık, hepinize iyi tatiller ve iyi eğlenceler…

Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe