EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

6 Şubat 2008 Çarşamba


Bugüne kadar çok sayıda hit şarkı ve başarılı prodüksiyonlarla dinleyiciyle buluşan Türk pop müziğinin en başarılı temsilcilerinden Emel MÜFTÜOĞLU, Ahmet ERTEN'le Hayat Müzik 'in konuğu oldu..Hayat Muzik 1.yılında ,takipçilerini Emel Müftüoğlu röportajı ile buluşturuyor..

-Emel Müftüoğlu denildiğinde hep iyi şarkılar söylemiş çok iyi bir yorumcu gelir akla..Biraz muzip,biraz duygusal..Ama hep sahici ve samimi..Yapaylıktan uzak…Bu duyguyu kendini çok ifade etmeden dinleyiciye hissettiren az sayıda isimden birisiniz…Dinleyiciyle kurduğunuz bu ilişki hakkında neler söyleyeceksiniz?

Aslında sorunuzun içinde cevabinizi da vermişsiniz. Sanırım en önemli detay samimi olmak Sonuçta hiç tanımadığınız insanlarla müzik aracılığıyla ortak bir takım duygular paylaşıyorsunuz şans eseri bir araya da gelirseniz eğer birbirinizi yıllardır tanıyormuş duygusu oluşuyor

-Diskografinize baktığımızda bir vazgeçilmez görüyoruz…Olmazsa olmazınız Sezen Aksu…Ve yine Emel'i en iyi anlatan şarkılarında Sezen şarkıları olduğunu fark ediyoruz biraz düşününce..Bir eş ruh durumu mu söz konusu Sezen'le ?

Eğer benim de beste yapma veya söz yazma yeteneğim olsaydı emin olun ki birebir Sezen’in yazdığı şarkıların aynısı olurdu.Kendim için seçeceğim şarkılara kolay kolay ısınamam ama Sezen Aksu'nun şarkılarıyla ilgili bazen öyle şeyler olur ki ''tüh be nasıl olur da benim aklıma gelmez ki bu'' derim.. Ona sonsuz müteşekkirim!

-90'lı yılların o şatafatlı yıllarını özlemeyen yoktur herhalde… Emel'li,Çelik'li ,Bendeniz'li ,Aşkın Nur Yengi'li ,Ümit Sayın'lı Yonca Evcimik'li,Sertab Erener'li yıllar…Siz de dahil olmak üzere 90'lı yıllarda milyonluk albüm satışları yapan isimler bugün de kariyerlerine yeni albümler eklemeye devam ediyorlar..Ama sanki saydığımız isimlerin hepsinde o şatafat,o enerji ,gösteriş yok..O dönemle günümüz kıyaslar mısınız biraz?

Yaklaşık 3-4 yıldır müzik sektörü son derce keyifsiz hale geldi.. Tabi ki korsanlar yüzünden ve de bu sektörü koruyup kollayan kuruluşların bir türlü çözüm üretememesinden ,devletin hiç bir şekilde bu sektörü önemsememesinden kaynaklanan bir bitiş de diyebiliriz buna ne zaman toparlanor bilemem ama bildiğim tek şey ben o donemi yasayan şanslılardanım..
-Yine 90'lı yıllarda ki birlikte sizi bir arada görmeye alıştığımız,vokal anlamında başta olmak her konuda dayanışmanızın olduğu isimlerle yeniden bir proje için bir araya gelmek gibi bir düşünceniz yok mu…Belki özel bir konsepte hazırlanabilecek bir 90'lar albümü…Ya da özel bir turne…

Tabi ki bu müzik sektörünün yara alması zincir halinde konser ve müzikal bir takım gösterileri de etkiledi en kısa zamanda dilerim toparlanır en azından yeni genç arkadaşlarım bu keyfi yaşarlar.

-Bugüne kadar sadece şarkılarla tanımadık sizi..Yaptığınız ''Emel'ce'' programlar, ya da dizi-film çalışmalarıyla da kendinize has uslubunuz ve tarzınızla takdir topladınız.. Biraz bu alandaki yeni projelerden bahsedebilir misiniz?

Şu anda kanallarla televizyon programlarıyla ilgili görüşmeler halindeyiz hepsi de birbirinden farklı değişik formatlar içeriyor.İnşallah en kısa zamanda televizyon programına başlayacağım çünkü televizyon çok sevdiğim bir iş.

-Son zamanlarda gazete manşetlerinde facebook ile yaşadığınız enteresan olay yer aldı.. :) Bunu bir de birinci ağızdan dinleyebilir miyiz?

Facebook gerçek Emel Müftüoğlu olmadığım iddiasıyla hesabımı kapattı..Biz de uzun bir süre itiraz ederek ve bunu onlara kanıtlayarak geri aldık.

-Facebook'tan bahsetmişken,internetle aranız nasıl..Sevenlerinizle internet üzerinden nasıl haberleşiyorsunuz?Size ulaşmak isteyen dinleyicileriniz için bahsedelim bu konudan da..-
Genellikle facebooktan yazışıyorum.Buradan mail adresime bestelerini yollayabiliyorlar.İnternetle aram ise kızım sayesinde çok iyi..
-Bu yaz ''Evlenilecek Kızlar'' la listelerde uzun süre kaldınız..Hem müzik dünyasını hem de magazini bu şarkı hayli meşgul etti :) Şimdilerde de ''Altın Kafes'' büyük istek almaya başladı..Klip düşünüyor musunuz bu şarkıya da?

Klip tabi ki düşünüyorum ama şu donemde yapılan her şeyin suya yazı yazmak gibi olduğunu düşünüyorum onun için de öncellikle ben keyif almalıyım havaya gidecek şeyler yapmak istemiyorum.Her şey çok hızlı tüketiliyor..

-Bir röportajınızın başlığı ''Emel Müftüoğlu yetenek avcısı mı ? '' Devamını okuduğumuzda sorununun cevabının kocaman bir ''Eveeeeet '' olduğunu görüyoruz…İsterseniz siz bahsedin bu keşiflerinizden…Bu farklı bir duygu olsa gerek..Öngörü,6. his adı her neyse .... Bir şarkının sevileceğini,ya da piyasa tabiriyle ''tutacağını'' biliyor , hissediyorsunuz hatta kime yakışacağını bile..Emel Müftüoğlu neden bir prodüksiyon şirketi kurmuyor peki..?

Ben böyle bir söylemde hiç bulunmadım..Sağolsun Hürriyet grubundan bir arkadaşım son zamanlarda kiminle röportaj yapsam hep Emel Müftüoğlu adı geçiyor herkes ilk Emel Müftüoğlu’na beste verdim ya da klip çektim ya da söz yazdım ya da vokal yaptım,klibinde oynadım demiş. Bu bir tesadüf de olabilir ya da biraz önce söylediğim gibi müzik yapmaktan keyif aldığımız dönemlerde daha seçici enerjik ve çalışkan olmaktan kaynaklanan bir durum olabilir .Şu anda televizyonlara program yapmak üzere bir prodüksiyon şirketimiz var ama müzik piyasası düzelene kadar albüme hayır!!

-Artık 10 şarkılık albümler yapmayacağınızı,maxi single tarzında çalışmalarla dinleyiciyle buluşacağınızı söylüyorsunuz..Peki korsanla mücadelede hiçbir ilerleme olmuyor mu sizce…Ya da ülkemizde telif haklarının işleyişi hakkındaki düşünceleriniz neler?

Hangi işleyiş doğru ki ülkemizde müzik olsun üstelik en hafife alınan meslek sektörü olarak ama insanlar bir gun müziksiz kalırlarsa o zaman hayatlarının ne kadar eksik ve anlamsız olduğunu görürler diye düşünüyorum..
Birazda sahnelerde ekranlarda gördüğümüz Emel dışında,yalnız kaldığında evinde vakit geçiren Emel'den bahsedelim..Kimleri dinler,neler okur,izlersiniz?

Şebnem Ferah, Ceza, Akon, George Benson dinlerim bol film izlerim özellikle seyahatteyken kitap okurum.
Bu keyifli röportaj için teşekkür ediyoruz : ) Son olarak Hayat Müzik takipçilerine söylemek istediklerinizi alabilir miyiz?

Herkese sonsuz sevgiler, saygılar.. Teşekkürler...
Röportaj:Ahmet ERTEN
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe