EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

7 Ocak 2008 Pazartesi


CÜNEYT ÇAKIM MÜZİKRAM DERGİSİ OCAK SAYISINDA AHMET ERTEN'LE HAYAT MÜZİK'İN KONUĞU OLDU..

-1999 yılında Bendeniz'in ''Kurtulamıyorum'' albümünde ilk söz ve müziğiniz ''Ağaoğlu'' ile müzik dünyasına merhaba dediniz..Akabinde yine Bendeniz'in albümlerinde bir çok şarkı ile karşımıza çıktınız..Pınar Aylin de ''Sebebini Sorma'' Pınar Aylin'in geri dönüş şarkısı oldu ve kariyerinde dönüm noktası oldu.,Ziynet Sali ''Alaturka'',Zeynep ''Yirmisinde'' Reyhan Karaca ''Aşklara Aşklara'',Berdan Mardini Gururla Aşk, gibi çok sayıda vokalin albüm repertuarlarında dikkat çekici şarkılarla yer aldınız..Bize İsviçre'den kalbinizi dinleyip bu iş için Türkiye'ye geliş sürecinden bahseder misiniz öncelikle?

Türkçe sözlü müziği çok sevdiğim için icra etmek de istediğim müzikte Türkçe sözlü müzikti,İsviçre'de eczacılık mezunuyum orada doğup büyüdüm,ve bu sebeple radikal bir kararla Türkiye'ye yerleştim...Ve bu bir kaç yıl içinde şans benden yana oldu ve büyük bir azimle kendimi geliştirdim işin mutfağında,hem yurt içinde hem yurt dışında,örneğin Arap popunda da aylarca liste başı olan bestelerim oldu ve devamında ilk albümüm ''Siyah''ı hazırladım ve çok mutluyum hayatımdan ve tepkilerden.İstemek başarmak demek benim için.İstediğim zaman olamayacak bir şey tanımıyorum.

-Önce söz ve müziklerinizle dinleyiciyle buluştunuz,sevildiniz kısa sürede dikkat çeken bir söz yazarı besteci oldunuz..Akabinde ise ruhunuz artık kendi ürettiklerini kendisi söylemek istedi.. Albüm yapma fikri en baştan beri kafanızda olan bir projemiydi..?

Evet albüm yapmaya zaten ben öncesinde olan çalışmalarımda başlamış bulundum,tecrübe kazandım çalıştığım herkesle. Diskografimde adı geçen herkese müteşekkürüm bu sebeple.Her şey zamanında güzel ve tadındadır.Benim sesimin mevsimi şimdi. Gönlümce söylüyorum şarkılarımı.

-Sonunda elimize aldığımız bize bir hikayeyi anlatan bir albüm..''Siyah''..İddialı sözler,iddialı bir kartonet..Güne ayak uydurmak yerine,müzik dünyasına yeni ufuklar açacak bir proje..Cüneyt Çakım'a göre böyle bir çalışma bir risk mi peki?

Risk almadan başarıyı yakalayamazsınız,ne başarı ne de aşk korkakların işi değildir.Mesleğim benim için bir inanç gibi ,tutkulu bir aşk gibi ,böylece devamlı ibadet halindeyim.Şimdiye kadar satışlarımdan ve tepkilerden çok mutluyum . Risk aldığıma deydi.Albümün hazırlığında zamansız şarkılar seçtim repertuarıma.Yurt dışında ''everygreen'' denilen şarkılar.Yani her zaman taze kalacak ve istek alabilecek şarkı gibi şarkılar olsun istedim.

-Aslında bu albüm bir süre önce başka bir firma etiketiyle çıkmıştı..Bir deneme çalışması gibiydi sanırım.. Ruh şarkınız da çok önemli isimlerin peş peşe albüm çıkardığı o dönemde alt yapısı ve ,sözleriyle dikkat çekmişti.. Şimdi albüm Seyhan Gold etiketiyle müzik marketlere sunuldu...Sanırım bu anlamda da Türkiye'de bir ilk yaşattı bu albüm...?

Ruh şarkısını tanıtmıştık sadece video klibiyle,yani albüm çıkmadan 2 ay klibim dönmüştü ve sonrasında yollarımı ayırdım o şirketle ve Seyhan Gold' a transfer oldu albüm.Yeni versionlar eklendi,dj Kaan Gökman ve dj Amir Marcus'la yaptığımız farklı dance versionlarla birlikte önümüzdeki haftalarda çok yeniliklerimiz olacak bu alanda.Evet sanırım ilk defa böyle bir şey oluyor sektörümüzde.İlk veya kaçıncı olmasından ziyade en doğru olanı yaptık biz.Bir çok insanın emeği var bu işte,onların sorumluluğu benim omuzlarımda ve kimse olacak bir şeyin kaderini değiştiremez.Şu an her şey tam fikrime uygun ilerliyor.

-Albümün yeni klibi Yerin Dolmaz'a geliyor..Klip çekildi ve birkaç güne montajda aldığımız bilgilere göre..
İsviçre markası olan jet energie drink sponsorluğunda çekildi klibimiz.Polenezköyde bir at çiftliğinde çekildi büyük bir kısmı.40 ı aş
kın kişi çalıştı bu klibin varolması için.Çok içime sinen bir çalışma oldu.Öncesinde 2 klip daha çekilmişti ama onlara içim ısınmadığı için iptal etmiştim o klipleri.Her zaman orjinalliğimi müziğim gibi görselliğe de yansıtmak istiyorum.Kimsenin fotokopisi değilim ben unutmayalımki :)) Bu saatten sonra sıradan olacaksam ölürüm daha iyi:))!!!!

-Yerin Dolmaz aynı zamanda radyoların çok sevdiği ve çok sık çaldığı bir şarkı..Bu şarkıyı klip olarak belirlemenizde radyolardan gelen olumlu görüşlerin etkisi de vardır herhalde..?
Yerin dolmaz'ın albümdeki bütün deneysel ve farklı çalışmaların yanı sıra halkımın her kesiminden insanların kalbine ayrı bir yer bulacağını biliyordum,bu sebeple 1. şarkı ve açılış şarkısı Yerin dolmaz oldu.Çalan radyolar da bunu anlayabilen önsezisi olan radyolar.-

-Cüneyt Çakım diskografisini incelediğimizde bestelerinizin sadece Türkiye ile sınırlı kalmadığını sınırlarını aştığını görüyoruz..Biraz yurt dışı ağırlıklı çalışmalardan bahsedebilir misiniz?
Şu sıralar Dana International in yeni albümü için hazırladığımız şarkının çalışmaları var.Yunanistan'da yakında çıkacak bestelerim var.Bir çok compilation da yer alan şarkılarım dışında Cyrine Abdel Nour ve Janine d. ile Arap popunda yaptığımız çalışmalar,çok sükse yapan ve Otadoğu popunda listelerde uzun süre kalan bestelerim oldu.

-Albüm fotoğraflarına baktığımızda sadece şarkılar değil dış görünüşüne de özenen,dinleyicisine şarkılarından kartonet tasarımına her şeyiyle bir bütün olarak iyi ve kaliteli bir ürün sunmak için uğraşılmış bir çalışma görüyoruz..Bir zincirin halkaları gibi,bir şey eksik olduğunda bir şeylerin yarım kalacağını anlamış bir sanatçı ile karşı karşıyayız sanırım..

Evet çok güzel takip etmişsiniz,teşekkür ederim.Kartonetimdeki yazımda da böyle ifade etmiştim bu duygularımı satırlara döktüğümde...Birimiz eksik olursak hiç bir zaman bütün olamayız,o zincir orada kopar... Yeri gelmişken projenin mutfağından basına uzanan,radyolardan aileme ve sayın Bülent Seyhan'a kadar,herkese ayrı ayrı emekleri ve ilgileri için teşekkür ediyorum.

-Geçtiğimiz günlerde Mişa ve Zeynep'le beraber bir İsviçre konseriniz olmuş..Bu çok yeni albüme tepkiler nasıl şimdiden?

Müthiş tepkiler.Lokum gibi bir dinleyici vardı.Yerel basının ilgisi büyüktü tabiki,ne de olsa doğup büyüdüğüm İsviçre benim için bir kale gibi.Ayrıca Mişa ve Zeynep'le birlikte orda olmaktan çok mutluluk duydum.Benim albümümde sayın Mişa'nın emeği çoktur,bende yeni albümünde onun süpervizörlüğünü yapıyorum.Önümüzdeki ay Avusturya ve Almanya'da konserler olacak.

-Pınar Aylin'in yeni albümü ''Aslolan Ben'' müzik marketlerdeki yerini aldı..Bu albümde de 3 tane söz ve müziğiniz var..Şu sıra söz ve müzik anlamında gündemde olan yeni projeleriniz neler?Işın karaca,Mişa ve yurtdışında verdiğim şarkılar ilk aklıma gelen çalışmalar.

-Günlük hayatta interneti kullanan sanatçılardansınız...Sevenlerinizle hangi adreslerle irtibatta olabiliyorsunuz?www.myspace.com/cuneytcakim www.cuneytcakim.blogspot.com pek yakında www.cuneytcakim.org adresinden official sitemiz de online

-Peki bu kadar şarkıcının yaratıcısı olarak senin beğendiğin vazgeçemediğiniz söz yazarı ve besteciler kimler?
Onno Tunç,Aysel Gürel,Leyla Tuna,Nazan Öncel,Sezen Aksu, Kayahan ,Semahat Özdenses şu an aklıma ilk gelenler.

-Ülkemizde en çok tartışılan konulardan birisi de telif hakları..Sanatçılar telif haklarının yetersizliğinden yakınıyorlar...Bir şeylerin doğru gitmediği yıllardır söylenegelmiştir.. Sizin ülkemizdeki telif haklarının işleyişini bakışın nedir?

Şu an neredeyse hiç bir şey işlemiyor diyebiliriz.Geçen yıl internette yaşanan vahim çocuk pornosu nasıl uluslararası internet-polisinin yardımıyla durdurulduysa,müzik sektöründe de aynısı yapılabilir.Ama heralde birilerinin işine geliyor ki bu, dur denilmiyor.

-Pınar Aylin'in Sebebini Sorma'sından Bendeniz'in İhtiyacım Var'ına kadar çok sayıda hit şarkının yaratıcısı olarak hiç ''keşke bu şarkıyı ben okusaydım'' dediğiniz oldu mu?
Hayır,keşkelere yer bırakacak kararlar vermem zaten daha başında.Şarkıların da insanlar gibi kaderi vardır.O şarkıların kaderi ve şansı öyleymiş demek ki.

-Peki hayaller...Uçsuz bucaksız,sınırsız bir mesleğiniz var..Yazıyor,çiziyor,söylüyorsun..Söyledikleriniz yazdıklarınız milyonlara ulaşabiliyor..Şarkınızda da söylediğiniz gibi ''derin denizlerin özgür diplerindesin''...Hayalleriniz neler bu yolda...

Hayalleri kalbimde sesimde simyalayıp,gerçeye çevirmek benim yaşam biçimim.Şimdi Siyah albümümden bir şarkı tutun size şans getirsin lütfen.

Röportaj:Ahmet ERTEN
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe