EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

1 Haziran 2007 Cuma


Hayatmüzik'in konuğu bu kez,Türk Müziğinde yıllardır başarılı şarkılarıyla,müzisyen kişiliğiyle takdir görmüş usta isim Aykut GÜREL....1976'da adım attığı profesyonel müzik yaşantısında sayısız başarıya imza atmış olan Aykut Gürel,sorularımızı tüm içtenliğiyle cevapladı..


Öncelikle,bizi kırmayıp sitemizin konuğu olduğunuz teşekkürler! İlk sorum içinizdeki bu enerjiyi,çalışma hevesini nerden aldığınız olacak..Yıllardır sayısız besteye,aranjeye imza atmış bir Aykut Gürel'le karşı karşıyayız..

Dünyanın en güzel mesleklerinden biri müzisyenlik..bide yapmayı biliyorsanız yaptıgınız isi , tadından yenmez. Yapılan isle basarı da geliyorsa enerjiniz bitmez..

-Hayatınızın en büyük dönemeçlerden biri olarak nitelendirdiğiniz Onno Tunç'un Sezen Aksu orkestrasında bass çalmanızı teklif etmesinden bahseder misiniz?Bu teklifle Aykut Gürel kariyeri nasıl bir ivme kazandı?

Onno ve Sezen in Turk Muzik tarihindeki yerini algılıyorsanız zaten sorunun da cevabını bulursunuz..Onlar muthis bir uretim sureci yasadılar.Gerci ben o surecin son dönemine yetistim ama alınabilecek derslerin hemen hepsini aldım diyebilirim..

-Türk pop müziğinde önemi ve yeri tartışılmayacak isimlerden biri de şüphesiz Sezen Aksu..Siz de kendisiyle bir çok albümde,birçok şarkıda çalıştınız..Bize biraz bu dönemden bahseder misiniz?Usta,profesyonel bir müzisyen gözüyle Sezen Aksu hakkında neler söylersiniz?

Çok kıymetlidir.Çok zekidir..Türkiye nin en iyi söz yazarıdır..Ozandır. Bunlar yetmez aslında bu noktada tutunmaya.Hayat durusunuz,söyleminiz,sahne de verdiginiz görüntü,profesyonelliginiz v.s...hepsi etkendir...Sezen Aksu bunların hepsini tek bir küçük beden de birlestirebilen gercek bir star modelidir..En önemlisi de yasamın dengeleri iyi yapmak oldugunu kesfetmistir.Müthis bir denge insanıdır..

-Müzik dünyasında sadece besteci,aranjör yönünüzle değil artık yapımcı kimliğinizle de yepyeni projelere imza atıyorsunuz..İrem Records..Bu fikir nasıl gelişti..?

Yıllarca milyonlar satan main stream isler yaptım cok da keyif aldım.Ancak artık yapmak istemedim..Zorlayınca da basarısız oldum.Keyif aldıgım islerin arkasında duracak bir yapımcı adayı da olamayacagına gore tek bir cıkar yol kalıyordu.Kendi dükkanımı acmak...

-İrem Records'un tavrı ve tarzına baktığımızda diğer firmalara göre farklı bir duruşu olduğunu görüyoruz..Piyasasının ticari kaygılarının en alt seviyede tutulduğu tabiri caizse daha ''müzisyen'' albümleri dinleyiciyle buluşturuyorsunuz..İşe sadece ticaret gözüyle bakan çok sayıda insan varken böyle bir tarza sahip olduğunuz için zaman zaman sıkıntılar yaşıyor musunuz?

Yasamazmıyız...Çok uzuldugumuz anlarda oluyor hep beraber.. Ama yapılacak birsey yok..Demirden korkuyorsan trene binmeyeceksin..İremrecords etiketli albümlerin artık herseyi begenmeyen müzik dinleyicisi arasında konusuluyor olması dogru yolda oldugumu gösteriyor bana..Zaten kurarken bu sırketi amacım Türkiye nin en cok satan albümlerini yapmak degildi..Ben yasadım onu zaten.En müzisyen albümlerini yapmaktı amaç..Aynı sarkıları aynı aranjmanları pisirip pisirip verenlere alternatif olmaktı..

-Müzik kanallarının ambargocu tavrı da son zamanlarda sıkça tartışılan konulardan..Neye göre belirlendiğini anlayamadığımız kritelerle dayanarak çeşitli sanatçıların videoları ekranlara kapanıyor.Bu durum sektörü nasıl etkiliyor sizce?

Kanalın bir tarzı tavrı olabilir...Bu kabul edilebilir..Ancak Powerturk örnegindeki gibi Gül Gölge klibi yayınlayıp Rober Hatemo yayınlamazsanız bunda ya kötü niyet ya da kifayetsizlik vardır..Bu durum da zaten olusamamıs bir sektörün kendine yakisan olumsuzluklarından biridir.

-Aykut Gürel-Seden Gürel çiftinin beraberlikleri,müziğe de yansıyor..Birçok çalışmaya da imza atıyorsunuz..Bu uyumu Seden Gürel'in albümlerinde fark edebiliyoruz..Peki, Seden Gürel cephesinden kısa vadede ,yeni bir albüm ya da single çalışması var mı ?

Eylül ayında Seden Gürel in yeni albümü yayınlanacak.Halen stüdyo da proje.

-Yeni yetenekleri desteklediğinizi de sık sık görüyoruz,çalışmalarınızdan...Peki şu sıralar müzik dünyasında söz yazarı-besteci olarak ya da solist olarak gelecek vaat ettiğini düşündüğünüz isimler kimler?

Tolga Futacı en son projemiz .Tolga'nın uzun yıllar varolacagını düsünüyorum.Keremcem zaten ilk basamakları cıktı.

-Bütün bu bestelerinizi,aranjelerinizi farklı farklı sanatçıların seslerinden dinledik..Kendinize ait bir albüm yapmayı düşünüyor musunuz?

Düsünmezmiyim.Yıllardır planlıyorum ama bir turlu vaktini bulamadım..Ama 2008 yılbaşına insallah bitiriyorum...

-Biraz da günlük yaşantınızdan bahseder misiniz?Müzik, hayatızın çok büyük bir bölümün kaplıyor ama müzik çalışmaları dışında neler yapmaktan keyif alırsınız?

Nintendo wii,playstation,flight simulator,video oyunları..Seden le çocuklarla balık/rakı...vakit yokki zaten.. :)

-Hayatmüziğin konuğu olduğunuz teşekkür ediyor,başarılarınızın devamını diliyoruz:)

Röportaj :Ahmet ERTEN
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe