EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

13 Mayıs 2007 Pazar

AHMET'LE MÜZİĞE DAİR'İN İLK KONUĞU TÜRKİYE RADYOLARINDA ''MÜGE'NİN OLTASI'' OLARAK NAM SALAN BAŞARILI RADYO PROGRAMCISI MÜGE BARUTÇU OLDU..

Müge Barutçu 1991 yılından beri Türkiye radyolarında sık sık duyduğumuz bir isim..Kendine has programları,içten sohbetleri ,çaldığı birbirinden güzel şarkılar ve ağırladığı önemli konuklarla radyo dinleyicisinin göz bebeği..Müge Barutçu hayatmüzik te ''Ahmet'le Müziğe Dair'in'' konuğu oldu.Ve sorularımızı tüm içtenliğiyle yanıtladı.


-1990'lı yıllardan beri müzik dünyasının nabzını radyolarda tutuyorsunuz..Biraz bu serüvene nasıl dahil olduğunuzdan bahseder misiniz? Radyonun büyüsü Müge Barutçu' yu nasıl çekti?

1991 yılında ben henüz öğrenciyken, Eskişehir Genç Radyo'da çalışan bir arkadaşım sayesinde oldu. O dönem iyi ses ve düzgün diksiyona sahip olmanız gerekiyordu bu işi yapabilmeniz için. Benden bir metin okumamı istediler ve ertesi gün yayındaydım zaten. Biraz çabuk oldu her şey açıkçası. : ) bende anlamamıştım nasıl olduğunu : )

-Bir çok sanatçıya göre müziğin gerçek anlamda nabzının tutulduğu yer radyolar...Çünkü şarkılar ilk önce radyolara yollanıyor.Klip parçasının belirlenmesinde çok büyük etkisi olduğu da bir gerçek.Sizin bakışınız nasıl bu duruma?

Evet herkesten önce yani albüm piyasaya çıkmadan, öncelikle bize dinletilir ve video şarkısı konusunda fikirlerimiz alınır. Aşağı yukarı albümün lokomotifi bellidir zaten albümde , A1 diye tabir edilen şarkılardır bunlar. Yaz aylarına denk gelen albümlere hareketli, kış aylarına denk gelen albümlere de genellikle yavaş şarkılara video çekilmesini tavsiye ederiz, klişedir bu. . Albüm radyolar da çalmaya başlandıktan sonra, 2. video şarkısı bir süre sonra belli olur, bu da dj lerin en çok sevdikleri şarkı olur genellikle.

-Albüm çalışması esnasında,radyolara bile verilmeden sizin önerilerinizi görüşlerinizi alan isimler vardır mutlaka...:)?

İsimlerden ziyade firmaların tercih ettiği durumlardır bunlar. Yakın şarkıcı arkadaşlarımın albümlerini henüz aranjesizken bile dinleme fırsatım oluyor tabi : )

-Show Radyo müzik ağırlıklı yayın yapan bir radyo..İnsanların radyodan beklentileri bu yöne doğru mu kayıyor artık,yani az laf çok müzik ne dersiniz?
Show radyo ' müzikal format' dediğimiz radyolar içerisinde yer alıyor. %80 müzik ağırlıklı yayın yapan radyo anlamında yani. İnsanların genel olarak beklentilerini karşıladığımız zannediyorum. Çünkü kimse 1buçuk 2 saatten fazla radyo dinlemiyor. O zaman diliminde de hit şarkıları duymak istediklerinden buna önem veriyoruz. Ama sadece müzik yayını yapmıyoruz tabi. Bana göre iyi bir 'radyo programcısı' herhangi birinin '4dakikada' anlatabildiğini, '2dakikada' anlatabilmeli. Bunu yapabiliyorsa çok konuşmasına gerek yok zaten. Beyin ve ağız mesafesi kısa olmalı yani. Laf kalabalığına gerek yok , niye birilerinin boş konuşmalarını dinleyelim ki ?

-Müge'nin Oltası'nda Türkiye'nin önemli sanatçılarını konuk da ediyorsunuz..Bugüne kadar çok sayıda ismi stüdyonuzda ağırladınız..Hangi konuklarınızla yaptığınız programlarda çok keyif aldınız ya da zorlandınız:)

Herkes çok keyifliydi. Bu bir enerji meselesi bence. Program konuklarımın yayınımdan mutlu ayrılmalarını isterim, kendilerini rahat ifade edebilmeleri için oradadırlar ve bunu sağlarım : ) aklınıza gelen hemen tüm isimleri ağırladım programımda. MFÖ ve Bülent Ortaçgil 'in konuk olduğu programlarda biraz heyecanlıydım açıkçası : ) Şebnem Ferah'ın olduğu programlar çok iyi geçer. Nilgül çok sevdiğim arkadaşımdır ve bir sürü şey buluruz programda konuşacak, o yüzden süper geçer : ) Son dönemde de Cem Özkan'la yaptığımız program çok keyifliydi : ) aslında kimseyi unutmak istemiyorum çünkü hepsini çok seviyorum : ) bir de 'grup'larla yaptığım programlarımı severim, her kafadan bir ses çıkar ve çok eğlenirim : )
-Müge Barutçu'nun sevdiği ,takip ettiği programcılar kimlerdir?
Ayça şen başkan ! : ) bu aralar takip edemiyorum ama hem Ayça'yı hem de yayınlarını çok severim. Farklıdır çünkü. Farklılık demişken tüm meslekdaşlarıma da öneririm farklı olmayı.. Unutmasınlar ki, taklitler asıllarını yaşatırlar : )
-90'lı yıllardan bugüne müzikte beklentiler ,tarzlar , soundlar çok değişti..O zamanlar popstar diye tabir edilen ciddi tirajlar yapan isimlerin çoğu bugün adeta kayıplar..O dönemleri de iyi bilen biri olarak bu durumun analizini nasıl yapabilirsiniz?90'lardan 2000'lere aynı başarıyı sürdürebilen isimler kimler sizce?

Bunun nedeni dinleyici artık herkesi alkışlamıyor. İşini sallayan doğal seleksiyonda elenip gidiyor. Bu iyi bir şey. Herkes albüm yapsın, iyiler kalsın : ) Tarkan mesela her zaman yükselen bir grafik çizdi. İyi radyo şarkıları yaptı, biz de seve çaldık : )
Ozan Orhon'da 90'lı yıllarda ciddi kitlesi ve ödülleri olan bir şarkıcıydı. Ama şimdi yok .
Burak kut'un yeni şarkısını çaldım bugün mesela. Öngörüm ;işin çok ticari olması sebebiyle geri dönüşü ortalama muhteşemlikte olacak : )
-Radyoda geçirdiğiniz saatler dışında,özel hayatınızda neler yaparsınız?
Eğitimim tiyatro. Tiyatro her zaman vardı ve var olacak. Tiyatro disiplini üzerine kurulu bir hayatım var. Çok okurum, yazarım, oyun çalışırım, oyun izlerim, film izlerim. Tüm bunların dışında evimde vakit geçiririm. .
Arkadaşlarımla playstation oynarız : ) birde 2yuz var tabi . Sitede epey bir vakit geçiriyorum ve oradaki herkes benim için çok özel, evim gibi yani : )

-Önümüzdeki zaman dilimleri içinde dinleyenlerinizi bekleyen sürprizleriniz olacak mı?(format değişikliği ya da tv programı gibi..)

20.00 - 24.00 saatlerine yeni geçtim sayılır. Program içeriğinde çok yakında müthiş sürprizler olacak, çok eğleneceğiz, bekleyin ! : ))
bir de tv projesi var, yarışma formatında. . Eylülde yeni yayın dönemiyle, enteresan bir yarışmayla izleyicilerle buluşacağız.

-Hayatmuzik.blogspot'un konuğu olduğunuz için teşekkür ediyor ve başarılı yayınlarınızın devamını diliyoruz.

Hayatmuzik.blogspot'a başarılarının devamını dilerim. . Teşekkür ederim : )

RÖPORTAJ: AHMET ERTEN
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe