EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

22 Mayıs 2007 Salı

Ahmet'le Müziğe Dair'in yeni konuğu, son dönemin dikkat çeken söz yazarlarından Burcu Tatlıses oldu..Başarılı söz yazarı,Ahmet Erten'in sorularını tüm içtenliğiyle cevapladı.


Hayatın son sözü söylediği gerçeğini değiştirmek değil onun amacı..Burcu Tatlıses'in tek amacı içinden gelen söylemek istediği cümleleri bizlerle paylaşmak..Bu yolda Alagül,Sevda Yanığı,Karartma Günleri gibi çok sayıda çalışmaya imza atan Burcu Tatlıses bu kez Hayatmüzik'in konuğu...

-Son dönemde söz yazarı olarak dikkat çeken isimlerden biri de Burcu Tatlıses..Biraz bu yolculuğa nasıl başladığınızdan bahseder misiniz?

Hiç planlanmamış bir yolculuktu bu benim için…16-17 yaşlarında kendi kendime şiir yazma denemeleri yaparken ve yazdıklarım acaba bir şarkının sözü olsa nasıl olur diye düşünürken, gün gelip de kalemimden dökülenleri başkalarından dinleyebileceğimi hayal bile etmezdim. Febyo Taşel’le tanışmam bu yolculuğun en önemli kilometre taşlarından biri oldu. O kadar güzel bestelere kayıtsız kalamadı içimde bir yerlerdeki ben ve yazdım..Ve yazmaya başlayınca anladım ki yıllardır bunu bekliyormuşum. Meğer ben bir hikayeciymişim de nasıl anlatacağımı keşfetmekmiş aradığım.

-Müzik piyasasında kafiye olsun diye uydurulmuş,ticari kaygının maksimum düzeyde ön planda tutulduğu çok sayıda işle karşılaşıyoruz.Diğer yandan sizin gibi daha içten özgün ve bu sebepten dolayı daha ''vurucu'' sözler yazan isimler de var..Bir söz yazarı olarak,sizin günümüz müzik piyasasına bakışınız nasıl?

Çok klişeleştiği için söylemekten rahatsızlık duyuyorum ama ne yazık ki günümüz Türk müzik piyasasının durumunu pek parlak görmüyorum. Müzikal ve sözel olarak, özgün, samimi, gerçekten hissederek yapılan şarkılar, albümler, yok denecek kadar az. Az, çünkü böyle işler yapan insanlara inanacak, kolundan tutup bir adım öne taşıyacak kimse yok artık. Çabuk tüketim, kısa yoldan para kazanmak, bir anda parlayıp alabildiğince çok şey alıp gitmek…Kimsenin sabrı yok. Müzik denen şey sadece ticari bir araç artık çoğu kişinin gözünde. Ne şarkılar var, on yıllardır dinliyoruz, hala ilk günkü gibi içimiz titreyerek..Ve artık ne şarkılar var, dün dinleyip bugün ne dediğini hatırlamadığımız. Yanlış zamanda yaşadığımı düşünüp hayıflanıyorum hep, hem söz yazarı hem de bir yorumcu olarak. Bu zamanlar, yazılan sözleri “fazla kaliteli” bulduğu için şarkılarına yakıştıramayan, şarkı söylemeyi küçük stüdyo oyunlarından ibaret zanneden müzik insancıklarının devri..
-Yazdığınız sözlerin besteleri altında genellikle Febyo Taşel imzasını görüyoruz..Sanırım, bu herkesi memnun eden bir bir uyum meselesi..Biraz bu uyumdan bahseder misiniz?
Bu çok zor yakalanabilecek bir uyum gerçekten ve çok şanslı hissediyorum kendimi bu uyumun içinde yer alabildiğim için. Febyo’nun bestelerinin anlattıklarının tam karşılığı yazdıklarım, en azından ben öyle hissediyorum. Her sözün her bestenin bir hikayesi vardır, bizim hikayelerimiz örtüşüyor, o yüzden hiçbir zaman bir sonradan olmuşluk, zorla uydurulmuşluk hissi vermiyorlar. Daha uzun yıllar birbirimizin şarkılarını tamamlayacağımızı umuyorum. Ama başka bestecilerle çalışmanın da, farklı hikayeler yaratmak için iyi sebepler olacağına inanıyorum. İçime dokunan melodiler olduğu sürece sözlerimle süslemekten daima büyük bir haz duyacağım.

-Şimdilerde ''Ziynet Sali'' yorumuyla Mor Yıllar'ı dinliyoruz..Peki,Şu sıralar yeni çıkacak hangi prodüksiyonlarda sizin imzanızı taşıyan sözleri göreceğiz?
Hazırlanmakta olan birkaç projede sözlerim var ama en yakını Ayça Tekindor’un çıkmak üzere olan “Ciddiyete Davet” isimli albümü. Bu albümde iki sözüm var. Bunlardan “Bay Bilen Adam” sanıyorum ilk klip şarkısı olacak. Çok çok güzel iki şarkı oldu, umarım herkes sever.

-Hayalsiz olmaz herhalde..Sizin işinizle ilgili hayalleriniz yada hedefleriniz neler?

Ben hep şarkılar yazmayı hayal ediyorum. Bir şarkı yazıyorum, sonra bir şey dokunuyor bana hayatımda, onu da yazmak istiyorum. Anladım ki yaşadıkça bunun sonu yok. Öyle çok büyük hayaller kuran, büyük hırsları olan bir insan değilim. Yaptıklarımın yerini bulması benim için yeterli. Kocaman konserler olsun, herkes benim sözlerime eşlik etsin…Ve sahnedeki ben olayım bu kez, ben anlatayım şarkılarımı..Budur hayalim.
-Burcu Tatlıses'e göre Türkiye'nin en iyi söz yazarları kimlerdir?

Sadece Burcu Tatlıses’e göre değil sanırım, hissedebilen herkese göre Sezen Aksu’dur en iyi söz yazarlarından biri. Ve Aysel Gürel tabi ki..ve Mehmet Teoman..ve Murathan Mungan..Teoman ve Feridun Düzağaç’ın sözlerini de daima keyifle dinlerim. Onun dışında “iyi söz yazarı” başlığı altında ismi geçen bazı kişilerin ise “günümüz tüketim piyasasına iyi hizmet eden söz yazarları” başlığı altına taşınması gerektiğini düşünüyorum.


-İlk başlarda söz yazarı olarak rastladığımız adınız son olarak ''Profesyonel'' yarışmasıyla beraber solist olarak da anılmaya başladı..Kendi cümlelerinizi,kendi yorumunuzla paylaşmanın zamanının geldiğini mi düşünüyorsunuz?

Evet. Bu yeni bir süreç değil. Ben müzik hayatıma şarkı söyleyerek başladım, sonrasında söz yazarlığım daha öne geçti. Albüm yapmak için acele etmedim çünkü iyi olmak istiyorum, sadece iyi bir söz yazarı değil iyi bir “yorumcu” da olduğumu herkesle paylaşmak istiyorum ve evet artık bunun zamanının geldiğine inanıyorum. Ve ne yazık ki başıma çok zor bir iş açtığımın da farkındayım. Ne olursa olsun, ne kadar zor olursa olsun bugünkü kısır döngünün içinde dahi gerçekten inanarak ve hissederek yapılan şeylerin büyük farklar yaratacağını hatırlatacağım herkese…-Burcu Tatlıses imzalı albümü ne zaman müzik marketlerde görebileceğiz peki?Uzun vadeli bir plan mı bu?
Vadeleri kısalttım artık! Önümüzdeki yıl kendi sesimden kendi şarkılarımla yeni bir kilometre taşı daha koyacağımı umuyorum uzun yolculuğuma..
-Son olarak hayatmuziğin konuğu olduğunuz için teşekkür ediyor ve önümüzdeki dönemlerde de yepyeni çalışmalarda buluşmak üzere diyoruz:)
Ben çok çok teşekkür ediyorum. Bu kaliteli oluşumun iyi müzik ve gerçek müzisyenlere dair doğru haberler vermeyi sürdürerek daha da büyümesini umut ediyorum.. Herkese sevgiler…
Burcu Tatlıses web sitesi: http://www.burcutatlises.com/

Röportaj:Ahmet ERTEN
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe